Copa América: Překvapivé čtvrtfinále

18/07/2011 20:34 // Andres // 251 zobrazení

Čtvrtfinálová část Mistrovství Jižní Ameriky se vyvinula velmi nečekaným způsobem, když postupně vypadli všichni favorité jednotlivých utkání. Nejprve Kolumbie, která držela neuvěřitelných 372 minut čisté konto na turnaji, pak hostitelskáArgentina, obhájce titulu z Brazílie a nakonec i černý kůň soutěže, Chile.

Se svými národními týmy si tak balí kufry Luis PereaElias Sergio Agüero. Ti mají být Manzanovi k dispozici  24. července, aby se stihli připravit na duel Evropské ligy, který přijde o 4 dny později. Dovolenou si vyberou po odvetě 3. kola kvalifikace do této soutěže. Naproti tomu uruguayské duo Diego Forlán a Diego Godín si prodloužili pobyt v Argentině minimálně do soboty, kdy se hraje utkání o třetí místo, případně do neděle, kdy se hraje finále. O tom, kterého z těchto zápasu se zúčastní, se rozhodne v noci z úterý na středu, kdy Uruguay narazí na Peru.

• Kolumbie

Luis Perea se svým národním týmem šel do čtvrtifinále z pozice vítěze skupiny A a měl se utkat s nejlepším týmem ze třetích míst ve skupině. Tím se stalo Peru.

Kolumbie předváděla ve skupinové fázi skvělé výkony, za vše mluví tři čisté konta, ve čtvrtfinálové fázi však zakopla. Radamel Falcao, o něhož má údajně Atlético zájem, měl možnost nasměrovat svůj tým do semifinále, ale v 65. minutě neproměnil pokutový kop, a tak šlo utkání do prodloužení.

Luis Perea spolu s celou obranou tedy odehrál dalších 90 minut bez obdrženého gólu. Celé utkání nakonec rozhodly dvě příšerné chyby. Jejich autorem překvapivě nebyl známý komik Perea, nýbrž brankář Neco Martínez.

Co se týče 32letého obránce Atlética, ten opět odehrál velmi dobrý zápas, ačkoliv už nevypadal tak pozorně, jako v předchozích utkáních. Například bezdůvodně způsobil rohový kop, když měl dostatek času odklidit míč a celkově to vypadalo, jakoby trpěl nedostatkem sebevědomí, připomínaje jeho horší dny na Calderónu.

AS píše o tom, že se Perea brzo setká se sportovním ředitelem Caminerem a proberou očekávané datum návratu do klubu, možná však budou probírat i jeho budoucnost, kterou mohl ovlivnit podpis Mirandy.

• Uruguay

Velké utkání pro fanoušky Los Colchoneros se odehrálo mezi Uruguayí Argentinou. Jako den a noc jsou nyní rozdílné sympatie k Forlánovi, u nějž všichni doufají, že se stane lídrem týmu pro další sezónu, a ke Kunovi, jenž plive na Atlético při každém rozhovoru. Není tak divu, že si většina Atlétů přála vypadnutí domácí Argentiny, už taky proto, aby se celá záležitost s Kunem vyřešila co nejdřív.

32letý Cachavacha, jak se Forlánovi říká, se opět hned ze začátku utkání předvedl skvěle kopnutým přímým kopem, který přistál přesně na hlavu Cácerese. Ten prodloužil na zadní tyč, kde míč doklepl za brankovou čáru Diego Pérez, čímž dokonale zaskočil všechny domácí fanoušky.

Za 12 minut však bylo srovnáno Higuaínem a ještě veseleji pro Argentinu bylo v 38. minutě, když rozhodčí po druhé žluté kartě vyloučil střelce prvního gólu, Péreze. Uruguay tak byla nucena hrát v oslabení téměř celý druhý poločas, než přišlo vyrovnání počtu hráčů na hřišti díky červené kartě pro Mascherana. I tak ale Uruguay místy Argentinu přehrávala a nebýt neschopnosti útočníků  v zakončení včetně Forlána, mohlo se zrodit překvapivé vítězství pro La Celeste už po 90 minutách. I Argentina si vytvořila několik tutovek. Na brankové čáře však čaroval Fernando Muslera a hlavně díky němu Uruguay udržela nerozhodný stav i po celé prodloužení a na řadu tak přišly penalty.

Musel to být zvláštní pocit, když se Forlán postavil jako první za Uruguayce ke značce pokutového kopu, když naposledy jedna z jeho střel skončila v síti 5. března proti VillarrealuCachavacha však nekompromisně proměnil tvrdou ranou doprostřed pod břevno. Rozhodující okamžikem se nakonec stalo, když hrdina čtvrtfinálového zápasu, brankář Muslera, vychytal penaltu Carlose Téveze a když Martín Cáceres proměnil i pátou penaltu La Celeste, mohl se uruguayský tým radovat z postupu.

Obránce Atlética Madrid, Diego Godín, se v tomto utkání opět nepředstavil a vypadá to, že pokud nebude mít tým Uruguaye nějaké ztráty, tak si ani nezahraje.

V semifinále si zahrají Uruguayci v noci z úterý na středu s Peru, na které narazili už ve skupině C. Tehdy utkání skončilo 1:1.

• Argentina

Kun se podruhé v řadě objevil v základní sestavě Argentiny, ale lídr tabulky střelců turnaje se za 83 minut strávených na hřišti vyznamenal jen jednou střelou a ta ani nemířila mezi tři tyče, a tak byl po matném výkonu vystřídán Carlosem Tévezem.

Zápas byl v 57. minutě zastaven, když směrem ke Kunovi vyběhl někdo z obecenstva. Ne, nebyl to nájemný vrah některého z fanoušků Atlética, ale známý nájezdník hřiští, Jimmy Jump. Když doběhl ke Kunovi, nasadil mu červenou čepičku, políbil ho na tvář a běžel dál, než ho o pár sekund později skolili pořadatelé.

Teď když byla Argentina vyřazena, očekává se brzké vyřešení další Agüerovy budoucnosti. I jeho agent, Hernán Reguera pro argentinský deník Olé řekl: „Tento týden bude vše vyřešeno.“

• Brazílie

Jak se očekávalo, Elias se nezúčastnil čtvrtfinálového zápasu své Brazílie proti Paraguayi. Bezbrankové utkání nerozhodnul nikdo ani gólem v prodloužení, a tak na řadu přišly opět penalty. Po celý zápas držel akcie svého týmu nad vodou dokonalým výkonem brankář Paraguaye, Justo Villar, a ani při penaltovém závěru mu nedošel dech.

Kanárci se své neschopnosti propasírovat míč za záda bývalého brankáře španělského Valladolidu nezbavili a i díky mizernému terénu v místě, odkud se penalty kopaly, neproměnili ani jeden ze čtyř pokutových kopů. Paraguayci se naproti tomu zvládli trefit dvakrát ze tří pokusů a postupují do semifinále, kde se utkají s dalším překvapivým vítězem, Venezuelou.