Atlético Madrid CZ/SK

Co jste možná (ne)věděli o útočnících Atlética…

25/04/2012 14:42 // Sebyk // 1 560 zobrazení

Věděli jste, že De Gea randí s popovou hvězdou, z Forlána byl málem tenista nebo že Caminero byl podezřelý z napojení na drogové gangy? Víte, komu se přezdívá “Poslední romantik”, komu “Kanec” nebo kdo je pro své spoluhráče “Faraonem”? Chcete se dozvědět, jak získal svou přezdívku Pizzi a Kun nebo proč mají čeští fanoušci důvod chovat zášť vůči Ardovi? Po delší odmlce vám přinášíme šestou část (pátý díl zde) seriálu, ve kterém se budete moci dočíst o několika perličkách a kuriozitách o útočnících Atlética, čímž se pomalu ale jistě začínáme blížit k závěru celé série.

 

Sergio Agüero
Argentinského útočníka na hřišti neuvidíte jinak než se jmenovkou Kun Agüero na zádech – kde je však původ jeho přezdívky? Malému Sergiovi tak kdysi začali říkat jeho prarodiče, a to kvůli Agüerově podobě s kreslenou postavičkou prehistorického rošťáka z jeho oblíbeného seriálu z dětství, která se jmenovala Kum Kum – podobu můžete posoudit sami. Tehdy ještě žvatlající argentinská fotbalová hvězda však jméno svého hrdiny vyslovovala jako Kun Kun, odtud tedy Kun Agüero.
Odchovanec Independiente již od samého mládí platil za jednoho z největších fotbalových talentů světa, svůj debut v první argentinské lize si odbyl již měsíc po svých patnáctých narozeninách, čímž překonal dosavadní rekord samotného Diega Maradony z roku 1976. Božský Diego se o šest let později trochu ironicky stal Agüerovým tchánem, když se Kun oženil s jeho dcerou Gianninou. Jejich syn Benjamín, který přišel na svět záhy po svatbě, bude v budoucnu jistě velmi žhavým fotbalovým artiklem.
Agüero je také známý neobvyklým tetováním na pravém předloktí, které je napsáno v písmu Tengwar, jenž sestavil slavný spisovatel J. R. R. Tolkien a ve svých pracích jej používal jako jazyk, jímž mluvili elfové. Po volné transliteraci tohoto nápisu do naší latinky bychom zjistili, že na předloktí argentinského útočníka stojí prostě „Kun Agüero“.
Závěrem snad už jen dodat, že svého času byl Agüero nejdražší posilou Atlética v historii – v jeho pouhých 18 letech za něj Atlético neváhalo vyskládat 24 milionů euro. Na druhé místo pomyslného žebříčku jej odsunula až jeho náhrada v podobě Radamela Falcaa. I během svého poměrně krátkého působení v hlavním městě se Kun stihl zapsat vpravdě tučným písmem do kronik Rojiblancos, když se stal vůbec prvním hráčem nešpanělské národnosti, který v dresu Atlética pokořil hranici 100 branek. V historickém žebříčku mu patří 8. místo a to pouze několik zásahů za legendami jako Collar nebo Adelardo.

Borja González
Tento talentovaný útočník je v Atléticu již od svých pěti let a o to více je obdivuhodné, že přes všechny možné mládežnické kategorie se dokázal prokousat až do prvního týmu. Debut za áčko Atlética mu však pořádně zhořkl, když po několika minutách na hřišti si vážně poranil kolenní vazy, což jej ze hry vyřadilo na sedm měsíců. Právě vážná zranění mohou pro Borju bohužel znamenat, že nikdy nenaplní velké naděje, které do něj v Atléticu vkládali. O těch hovoří jeho střelecké úspěchy v mládežnických kategoriích Španělska včetně Zlaté kopačky pro nejlepšího střelce Mistrovství světa do 17 let v roce 2009.
Fotbal má jinak Borja v genech – jeho otcem je bývalý vynikající brankář a rovněž odchovanec Atlética Miguel Bastón.

Diego Costa
Brazilskému útočníkovi to v poslední době pálí – málokdo by tak asi čekal, že fotbal začal na sportovní úrovni provozovat až v šestnácti letech. Do té doby, než se čirou náhodou dostal do týmu Barcelony (samozřejmě nikoliv té katalánské, ale poloprofesionálního týmu z předměstí São Paula), si Diego Costa vlastně jen čutal se svými kamarády na plácku za domem, případně proháněl mičudu ulicemi svého bydliště. Další shodou náhod tento útočník uvízl v sítích GestiFute, firmy superagenta Jorge Mendese, přes kterou se dostal do Evropy i do Atlética. Příběh podobající se pohádce.

Radamel Falcao
Mnozí fanoušci El Tigreho neví, že Falcao není vlastní jméno kolumbijského ostrostřelce – svoje přízvisko Falcao nosí na počest jednoho z nejlepších záložníků fotbalové historie a legendy AS Řím Paula Roberta Falcãa. Malému Radamelovi tak prý začal říkat jeho otec, bývalý reprezentační stoper Kolumbie a velký obdivovatel Falcãových schopností. Další Falcaovu přezdívku – El Tigre – vlastně není třeba příliš představovat – vzhledem k jeho instinktu fotbalového zabijáka je jasné, odkud pochází.
Další perličkou z Radamelova osobního života je například fakt, že během svého angažmá v River Plate stíhal studovat na univerzitě v Buenos Aires žurnalistiku, kterou sice kvůli fotbalu nedokončil, v budoucnu by se však k tomuto oboru rád vrátil. O Falcaovi je také dobře známé, že je silně věřící, je ostatně představeným dvou křesťanských mládežníckých organizací – Locos por Jesús („Zbláznění do Ježíše“) a Campeones para Cristo („Kristovi šampióni“).
Co se fotbalové kariéry týče, v roce 2007 se Falcao dostal do jedenáctky snů amerického kontinentu, v roce 2011 získal Zlatý míč pro nejlepšího hráče Portugalska, v roce 2010 pak překonal rekord v počtu nastřílených branek během v jednom ročníku Evropské ligy, respektive Poháru UEFA, když 17 přesnými zásahy porazil dosavadního rekordmana Jürgena Klinsmanna s 15 góly. El Tigre je opravdovým strojem na branky – není divu, že i během svého poměrně krátkého tříletého angažmá v Evropě se dokázal stát nejlepším střelcem kolumbijské národnosti, který kdy v Evropě působil, za necelou sezonu v Atléticu stihnul ukořistit i titul nejproduktivnějšího Kolumbijce, který si kdy zahrál Primeru.
Závěrem už jen třeba zmínit, že za příkladnou reprezentaci své země ve světě si Falcao v roce 2010 od kolumbijského prezidenta vysloužil Řád Boyacá. El Tigre je s cenou 40 milionů mimo jiné i historicky nejdražší posilou Atlética a zároveň i nejdražším prodejem FC Porto. V celosvětové historické tabulce to však stačilo „pouze“ na dělené čtrnácté místo.

Diego Forlán
Těžko si tohoto excelentního útočníka, držitele dvou Zlatých kopaček a dvou cen Pichichi představit jinak na fotbalovém trávníku. Fotbalistou se přitom Forlán málem nikdy nestal. V mládí se totiž mimo kopané věnoval i tenisu a s raketou v ruce to uměl neméně dobře jako s míčem u nohy. Forlán ostatně platil za nejnadějnějšího tenistu své země i kontinentu a vyhrál několik mládežnických turnajů, dlouhou dobu u něj měl navrch překvapivě právě tenis. Změnit názor jej přiměla težká autonehoda jeho sestry Alejandry, po které po dlouhém boji o svůj život zůstala trvale usazená na vozíku. Její léčba vyžadovala velké finanční prostředky, a právě proto se nakonec Forlán rozhodl dát přednost lépe placenému fotbalu.
Vliv na Uruguaycovu volbu měl i fakt, že část peněz na léčbu jeho sestry pomohl shromáždit Diego Maradona, přítel jeho otce Pabla, bývalého vynikajícího fotbalového obránce, který ve své době patřil k oporám uruguayské reprezentace. Těžká nehoda jeho sestry přiměla Forlána později založit Fond Alejandry Forlánové, který finančně přispívá na léčbu lidí, které postihl podobný osud jako Alejandru, a také pomocí nejrůznějších sezení a reklam varuje před následky nebezpečného řízení.
V domovské Uruguayi se Forlán těší asi stejné pozici jako Diego Maradona v Argentině – tedy fotbalového poloboha. Blonďatý forvard je ostatně rekordmanem v počtu mezinárodních startů za Uruguay (85) a je rovněž i historicky nejlepším střelcem své země (32 branek). Na Mistrovství světa v roce 2010 ji dotáhl k senzačnímu čtvrtému místu, za svoje výkony si pak vysloužil Zlatý míč pro nejlepšího hráče turnaje.
Forlánovi se často říká Cachavacha a tak jako u jeho bývalého ofenzivního parťáka Sergia Agüera má tato přezdívka původ v kreslené postavičce. Blonďatý útočník se totiž nápadně podobá čarodějce Cachavacha z oblíbeného uruguayského dětského seriálu – posuďte sami. I přes to, že očividně připomíná čarodějnici, se však Forlánovi podařilo sbalit jednu z nejkrásnějších žen Jižní Ameriky – modelku Zairu Naru.
Závěrem už jen jedna perlička – před přestupem do Villarrealu, odkud Forlán posléze zamířil do Atlética, se o jeho služby intenzivně zajímal Athletic Bilbao. Tady ale na první pohled něco nesedí, že? Jak by se baskický klub, který již více než sto let udržuje svou tradici a neangažuje hráče jiného než baskického původu, mohl zajímat o uruguayského blonďáka? Vtipem je, že Forlán má v sobě kapku baskické krve – jeho babička z otcovy strany se totiž narodila v baskickém měste Hondarribia. Celá operace však ke zklamání Forlána nakonec nedopadla. Sám hráč se po své španělské anabázi nechal slyšet, že obléknout dres Athleticu bylo vždy jeho snem. Po odchodu ze Španělska tak alespoň věnoval tamějšímu klubovému muzeu svůj dres.

Pizzi
Tenhle portugalský šikula se vlastním jménem sice jmenuje Luís Miguel Afonso Fernandes, nikdo mu však neřekne jinak než Pizzi. Tuto přezdívku tento hráč získal díky svému obdivu k bývalému skvělém argentinskému útočníkovi Juanu Antoniu Pizzimu, který si zahrál i za Barcelonu. Za svých dětských let totiž kmenový hráč Sportingu Braga proháněl po trávnících mičudu nejčastěji právě v dresu svého velkého idolu, jehož jméno s ním již zůstalo.

Fernando Torres
Stávající ikona Atlética a jeden z nejlepších útočníků, které kdy červenobílí dali světu – to je Fernando Torres. Svou vášeň pro Colchoneros malý Fernando zdědil po svém dědečkovi, kterého jistě muselo velmi potěšit, když si jeho vnuka v jedenácti letech vyhlédli právě skauti Atlética. Torres od samého počátku platil za jednu z největších perel červenobílých a rychle postupoval všemi možnými mládežnickými kategoriemi, až si o šest let později v pouhých sedmnácti odbyl debut za první tým. Tam se mimo jiné stihl ještě potkat s odcházející legendou Kikem Narváezem, Torresovým idolem a vzorem z dětství, který za Atlético střílel branky už v době, kdy malému Fernandovi nebylo ani deset let. Raketový vstup do světa seniorského fotbalu Torres završil ve svých devatenácti, kdy se stal nejmladším kapitánem Atlética v jeho více než stoleté historii.
Během tohoto všeho stihl sbírat nejrůznější ocenění všeho druhu, zejména v dresu mládežnických výběrů Španělska, kde se mimo jiné stihl spřátelit se svým spoluhráčem Víctorem Valdesem – velké kamarádství pojí oba fotbalisty dodnes. Doma na poličce má Torres více než desítku trofejí, většinu z nich za své střelecké schopnosti, málokdo však ví, že z Fernanda málem žádný útočník nevyrostl – původně totiž začínal na pozici brankáře. To však bylo ještě za jeho chlapeckých let na madridském předměstí Fuenlabrada. Od místního fotbalového týmu CF Fuenlabrada hrajícího čtvrtou španělskou ligu se Torresovi dostalo minulé léto velké pocty, když svůj nový stadion pojmenovali právě po svém slavném fotbalovém rodákovi. Estadio Fernando Torres slavnostně otevřel samotný hráč, prvním utkáním jej pak s místními pokřtilo Atlético Madrid.
Přestupem z Liverpoolu do Chelsea, která za něj Reds vyplatila 50 milionů liber, se Torres stal nejen nejdražším španělským hráčem všech dob, ale i nejdražším transferem v historii Premier League. V tabulce nejdražších přestupů se zařadil na šesté místo, těsně za Luise Figa. Nesmíme zapomenout ani na Torresovu přezdívku El Niño, což ve španělštině znamená doslova „dítě“ nebo „chlapeček“. Španělskému útočníkovi se tak říká kvůli jeho dětskému vzhledu – i ve svých osmadvaceti letech má pořád tvář teenagera.
Mimo fotbalových trávníků si Torres zahrál i v několika reklamách, střihnul si dokonce i epizodní roli ve španělské komedii Torrente 3: El protector. Objevil se také ve videoklipu k písničce Ya Nada Volvera A Ser Como Antes od skupiny El Canto del Loco, s jejímž frontmanem Dani Martínem jej pojí blízké přátelství. V písničce, kde Martín Torresovi přebere holku, se španělská hvězda objeví v čase 0:54.

Komentáře (8)
 1. *THUMBS UP* opäť super čítanie, a Forlánova prezývka, to ma fakt zaujímalo, ako to vzniklo, ale podoba tam je :D

 2. *THUMBS UP* Už som aj zabudol na tento seriál.. Sebyku, dobre že si sa pripomenul :)

  • O:-)
   jeste bude minimalne jeden dil (zamestnanci), mozna dva (cantera), ale nevim, jestli o hracich becka znam/najdu dostatecne zajimavy veci…
   jinak me osobne nejvic asi dostal ten forlanuv baskickej puvod – prijde mi fakt komicky, ze by mohl teoreticky hrat za athletic :D ale kdyz uz tam maji cernocha ramalha, tak co :)

 3. Teda ten tengwar mě dostal. Pána prstenů znám skrz naskrz a já sem si myslel, že je to nějaká hebrejština nebo arabština :-[ :D Jinak tetování v tengwaru má i Torres :-)

 4. mna naopak dostal pribeh diega costy :-O ty vole :D a forlan..o nom som cital ze je velky pobehlos :D


Komentáře

No trackbacks yet.