Atlético Madrid CZ/SK

Co jste možná (ne)věděli o hráčích Atlética – stopeři

05/10/2011 22:39 // Sebyk // 602 zobrazení

Věděli jste, že De Gea randí s popovou hvězdou, z Forlána byl málem tenista nebo že Caminero byl podezřelý z napojení na drogové gangy? Víte, komu se přezdívá “Poslední romantik”, komu “Kanec” nebo kdo je pro své spoluhráče “Faraonem”? Chcete se dozvědět, jak získal svou přezdívku Pizzi a Kun nebo proč mají čeští fanoušci důvod chovat zášť vůči Ardovi? Přinášíme vám druhou část (první díl zde) nového seriálu, ve kterém se budete moci dočíst o několika perličkách a kuriozitách o stoperech Atlética.

Álvaro Domínguez

Málokdo by věřil, že tento velký Atlét, který má červenobílé pruhy snad vytetované na srdce, začínal u úhlavního rivala Realu. Náš královský soused se jej však pro údajný nedostatek talentu brzy zbavil, a ve svých dvanácti letech tak Álvaro nastoupil do Atlética. Jak tento příběh pokračoval dále už všichni víme.

Mimo fotbalových kvalit oplývá tento vytáhlý stoper i vědomostmi. Jeho rodiče jej totiž poslali studovat King’s College, což je prestižní britské gymnázium v Madridu. Álvaro jej úspěšně dokončil, a samozřejmě tedy mluví vedle španělštiny i plynule anglicky. Poslední zajímavostí o tomto talentovaném španělském stoperovi budiž fakt, že vzhledem k jeho fyzickým parametrům mu spoluhráči přezdívají “El Muro” – tedy doslova “Zeď”.

Diego Godín

Věřili byste, že tento stoper, ve kterém se snoubí defenzivní schopnosti jako skvělé čtení hry a poziční bránění, nastupoval až do svých sedmnácti let jako útočník? Možná mu to v jeho budoucí kariéře paradoxně pomohlo – jako bývalý hrot jistě ví, kam si soupeřovi ofenzivní hráči naběhnou.

Godín je pověstný svými vůdcovskými schopnostmi a tím, jak snadno si získává přirozený respekt. Pravěpodobně díky tomu se stal v pouhých dvaceti letech kapitánem uruguayského Nacionalu, jednoho z největších klubů v zemi, a to ještě jako nově příchozí hráč! Vzhledem k jeho mentalitě se mu přezdívá výstižně “Capitán” nebo “Faraón”. Na základě úplných jiných vlastností pak zřejmě vznikla jiná přezdívka – “El Flaco”, tedy “Hubeňour”.

João Miranda

Letní posilu Atlética předchází skvělá pověst – v Jižní Americe patřil Miranda vůbec k nejuznávanějším stoperům. Ostatně čtyřikrát za sebou se dostal do ideální jedenáctky brazilské ligy, dvakrát byl dokonce nominován na ligového fotbalistu roku, za což si vysloužil dva tamější stříbrné míče. Uvidíme, jak se mu povede v Atléticu – premiéru, při které viděl v závěru zápasu červenou kartu, si za rámeček rozhodně nedá. Doufejme, že nenaváže na jiné jihoamerické obránce jako Fabiano Eller či Carlos Gamarra, které také předcházela skvělá pověst, v Atléticu však vyhořeli.

Miranda má mezi svými spoluhráči zřejmě pověst intelektuála – přezdívá se mu totiž “Cabeção”, tedy “Šprt”.

Pablo Ibáñez

Mladší fanoušci si na tohoto obránce vzpomenou asi hlavně jako na kiksaře a věčného vyhřívače lavičky či sedačky na tribuně, ti starší však vědí, jak skvělý hráč Pablo kdysi býval. Spolu s Luisem Pereou vytvořil jednu z nejlepších obranářských dvojic Primery, nějakou dobu byl Pablo pro trenéra španělské reprezentace Luise Aragonese dokonce první volbou na stopera v národním týmu – a to před takovými borci jako Carles Puyol, Juanito nebo Carlos Marchena. Pablova kariéra však brzy nabrala silně sestupnou tendenci a dnes hraje za Birmingham ve druhé anglické lize.

K Pablu Ibáñezovi se váže poměrně zajímavá přezdívka, kterou vytvořil legendární španělský komentátor Andrés Montes. Ten pro Pabla vymyslel oslovení “El auténtico queso manchego”, tedy v překladu doslova “Pravý sýr manchego”. Tento speciální druh sýra je specifický pro historickou oblast La Mancha, ve které se nachází i Pablovo rodiště Madrigueras. Přirovnáním k pravé specialitě kraje, odkud Pablo pochází, chtěl Montes dát najevo Pablovy (tehdy) vynikající defenzivní kvality.

Luis Amaranto Perea

Dnes jsme vám přinesli informaci, že se tento kolumbijský zadák stal oficiálně nejdéle sloužícím cizincem v historii Atlética. Neuvěřili byste však, kde Perea svou kariéru v madridském týmu dresu začal. Premiéru v červenobílých si odbyl v roce 2004 v poháru Intertoto na hřišti české Tescomy Zlín. A první zápas se mu docela povedl – Atlético tehdy Valachy porazilo o dvě branky poměrem 4:2. Doma však Rojiblancos zcela nepochopitelně prohráli 0:2 a klepali se o postup do další fáze. Nakonec se však díky pravidlu o brankách vstřelených na hřišti soupeře mohli radovat právě Atléti. Z dnešního pohledu se však zdá téměř neuvěřitelné, že v tuto chvíli druholigový český tým sehrál před sedmi lety doslova vyrovnanou partii s jedním z největších klubů španělské historie a dokonce dokázal zvítězit na jeho hřišti.

Hned během své první sezony se stal Kolumbijec velkou oporou týmu, stoperská dvojice Pablo-Perea se řadila k nejlepším ve Španělsku. Nikoho tak nepřekvapilo, když během sezony 2005/06 měla o Pereu zájem samotná Barcelona, která nabízela výměnou mladého Andrése Iniestu (jenž v nabitém týmu Culés nedostával příliš prostoru) a ještě doplatek k tomu. Vedení Atlética však – z dnešního pohledu můžeme říci poměrně krátkozrace – tuto nabídku smetlo ze stolu.

Zkušený stoper vyniká zejména svou rychlostí a vytrvalostí – údajně se řadí k nejrychlejším fotbalistům vůbec. Když se podíváme na název Pereova rodiště, hned nám dojde, kde tento obránce ke své rychlosti přišel – narodil se totiž ve městě jménem Turbo. Odtud také pochází jeho přezdívka “Turboatlético”, tedy “Smršť z Atlética”. Díky jeho vlastnostem se Pereovi přezdívá rovněž “Locomotora” – “Lokomotiva” nebo “La Pantera Colombiana” – “Kolumbijský panter”.

Jorge Pulido

Mladý stoper, který má Atlético opravdu v srdci, dělal první fotbalové krůčky právě v červenobílém dresu. Přes všechny možné mládežnické kategorie se kombinací píle a talentu propracoval až do prvního týmu, toto jaro se pak dočkal tolik vytouženého okamžiku, totiž ligové premiéry za Atlético. Colchoneros sice slavili výhru, Pulido si však svou premiéru jistě představoval jinak – při jediném obdrženém gólu neuhlídal Davida Trezegueta, v zápase rovněž vyrobil hloupou penaltu, jeho kamarád a vyhlašený specialista na pokutové kopy David De Gea však jeho chybu odčinil a Trezeguetovu penaltu chytil.

Zé Castro

Tento stoper přicházel do Atlética jako jedna z největších nadějí portugalského fotbalu – v jedenadvaceti zářil a kapitánoval v Académice, zájem o něj měly přední portugalské kluby. Castro dal však přednost Atléticu…a špatně udělal. Ve Španělsku nikdy nedokázal naplnit svůj potenciál a proslavil se spíš kiksy a hloupými vlastními góly než čímkoliv jiným. V tuto chvíli patří Deportivu La Coruña, za které však již několik měsiců neodehrál jediný zápas. Zajímavým rysem Castrovy povahy je fakt, že jej přátelé znají jako zapáleného trockistu.

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.