Atlético Madrid CZ/SK

Co jste možná (ne)věděli o hráčích Atlética – krajní beci

17/10/2011 22:19 // Sebyk // 1 838 zobrazení

Věděli jste, že De Gea randí s popovou hvězdou, z Forlána byl málem tenista nebo že Caminero byl podezřelý z napojení na drogové gangy? Víte, komu se přezdívá “Poslední romantik”, komu “Kanec” nebo kdo je pro své spoluhráče “Faraonem”? Chcete se dozvědět, jak získal svou přezdívku Pizzi a Kun nebo proč mají čeští fanoušci důvod chovat zášť vůči Ardovi? Přinášíme vám třetí část (druhý díl zde) seriálu, ve kterém se budete moci dočíst o několika perličkách a kuriozitách o krajních becích Atlética.

Antonio López

Nikoho asi nepřekvapí, že tento odchovanec, kapitán a duše stávajícího Atlética má mezi stále aktivně hrajícími fotbalisty na kontě nejvíce ligových zápasů v dresu Rojiblancos – konkrétně 215. Co se celkových startů týče, před Lópeze se v tomto ohledu dokázal nedávno dostat Kolumbijec Luis Amaranto Perea, který si jich připsal již 289. Třicetiletý levý bek jich má v tuto chvíli o šest méně.

Ke stávajícímu kapitánu Atlética se váže zajímavá přezdívka, kterou nevymyslel nikdo jiný než legendární španělský komentátor Andrés Montes. V jednom ze zápasů španělské reprezentace označil Lópeze přívlastkem „El Último Romántico“ – tedy doslova „Poslední romantik“. Důvodem je jeho věrnost ke klubovým barvám, kterou několik sezon zpět nezlomily ani velkokluby z Valencie a Barcelony, které Lópezovi nabízely o poznání vyšší plat, než který si mohlo dovolit Atlético. Zároveň byl Antonio López v té době jediným odchovancem Atlética, který pravidelně nastupoval v základní sestavě madridského týmu.

Fabiano Eller

Ač se tento Brazilec zapsal do povědomí fanoušků Atlética spíše jako stoper, v brazilské lize získal v roce 2006 ocenění pro nejlepšího levého beka soutěže. Eller měl v Jižní Americe skvělou pověst, na kontě má dokonce i starty za brazilskou reprezentaci, v Atléticu však na celé čáře zklamal. Jeho angažmá trvalo pouhý rok, po sezoně vyšuměl zadarmo zpět do Brazílie.

Filipe Luís

Málokdo ví, že tento brazilský levý bek začínal ve Španělsku v barvách našeho největšího rivala Realu Madrid, většinu sezony však strávil v B-týmu. Posléze to vzal přes Deportivo La Coruña až k nám do Atlética.

Filipeho bychom mohli označit za poměrně kosmopolitního člověka – vlastní totiž občanství dokonce čtyř států. V Brazílii se narodil, předkové jeho otce pochází z Polska, jeho matka z Itálie, dlouhodobým pobytem ve Španělsku získal i občanství této země. Co se reprezentačního týmu týče, Filipe však zůstal věrný své opravdové domovině – tedy Brazílii.

Mariano Pernía

Někteří si jistě vzpomenou na tohoto argentinského krajního beka s vynikající levačkou, který však v Atléticu tak jako mnozí jiní zaostal hluboko za očekáváními. Pro Perníu, který se do velkého fotbalu prosadil poměrně pozdě – až v šestadvaceti letech(!) – byl zlomový ročník 2005/06, kdy ještě v barvách Getafe nastřílel za sezonu z pozice krajního beka neuvěřitelných deset branek. Na obránce neskutečný počin – v té době dokonce nejlepší za posledních dvacet let. Navíc od té doby jeho deset gólů žádný z obránců Primery ani nevyrovnal.

Tento počin mu vynesl angažmá v Atléticu, a dokonce i nominaci do španělské reprezentace, se kterou se nakonec podíval na Mistrovství světa v roce 2006. V předběžné nominaci přitom Pernía vůbec nefiguroval, těžké zranění tehdejší jedničky na levém beku Asiera del Horna však kouče Luise Aragonése přinutilo k naturalizaci tohoto Argentince. Pernía se nakonec prosadil i do základní sestavy, odkud vytlačil svého tehdejšího spoluhráče Antonia Lópeze, Španělsko však skončilo v osmifinále. K Argentincově povolání do reprezentace se váže i úsměvná historka – Pernía měl na dobu konání Mistrovství světa naplánovanou svatbu, pozvánka do španělského národního týmu jej však donutila tuto velkou událost odložit.

Ač Mariano Pernía v Atléticu doslova zklamal, mezi fanoušky byl dlouhou dobu velmi oblíbený. Krátce po jeho přestupu do Atlética byl založen jeho fanklub, který se následně stal nejrychleji rostoucí Peñou hráčů Atlética. Za jeho postupný přesun do pozadí může i vážná automobilová havárie z roku 2009, která Perníu vyřadila na téměř půl roku ze hry.

Pernía pochází z fotbalové rodiny – jeho otec Vicente – rovněž krajní bek – se řadí mezi legendy klubu Boca Juniors, dotáhl to dokonce i do reprezentace. Jeho bratři Gastón a Leonel dali přednost futsalu, oba si zahráli nejvyšší brazilskou a americkou soutěž. Druhý jmenovaný – Leonel – se dokonce angažoval v automobilových závodech a zúčastnil se prestižního World Touring Car Championship.

Mariano Pernía je zároveň poslední hráč Atlética, který oblékl dres španělského národního týmu. Bylo to už před více než čtyřmi lety – 22. srpna roku 2007 nastoupil v základní sestavě v přátelském zápase s Řeckem. Doufejme, že v blízké době mu jeho do jisté míry smutně vyznívající primát některý z hráčů Atlética vyfoukne – blízko k tomu měl Álvaro Domínguez, který se před dvěma týdny dostal do nominace trenéra Vicente del Bosqueho, do žádného zápasu však nezasáhl.

Giourkas Seitaridis

Tento pravý obránce přicházel do Atlética jako jeden z nejlépe hodnocených krajních beků Evropy, podařilo se mu zejména EURO 2004, kde přispěl k nečekané zlaté řecké radosti. Svůj debut si však jistě představoval jinak než předběžně ukončený červenou kartou, ostatně od celého svého angažmá zřejmě (nejen) Seitaridis očekával více. Jako mnozí jiní však zaostal za očekáváními. I jeho konec v Atléticu byl poměrně neslavný – řecký pravý bek nasimuloval zranění, aby se vyhnul tréninkům a účasti v pohárovém utkání proti třetiligovému týmu. Když se o tomto dozvěděl tehdejší kouč Javier Aguirre, se Seitaridisem se nemazlil a z hodiny na hodinu jej prostě a jasně vyrazil.

Juan Valera

Bývalý velký talent španělského fotbalu možná i kvůli těžkému zranění kolene nikdy nedosáhl na úroveň, kterou mu mnozí předpovídali. S juniorským výběrem Španělska zvítězil v roce 2005 na Středomořských hrách, při své premiéře za španělskou jednadvacítku vstřelil vítězný gól výběru Slovenska. To však bylo ze strany odchovance Murcii bohužel vše…

Komentáře (9)
  1. doufam, ze lubo oceni, kolik jsem toho nasel o perniovi :D

  2. Zase výborný článek *GOOD2*
    Pernía dával hlavně góly ze standartek, co? Ze hry přímo asi ne…
    To foto Lópeze :-) přijde mi, že posledních pár let strašně zestárl…nejen rychlostně, ale stačí se podívat na jeho staré fotky…
    Seitaridis byl borec…to nasimulované zranění byl fakt mazec *ROFL*

  3. no u nás to tí zadní beci nemajú ľahké..takmer žiaden sa nepresadil %-) ..na heitingu si nenašiel nič?? :D


Komentáře

No trackbacks yet.