Atlético Madrid CZ/SK

Čisté konto – to je, oč tu běží

24/08/2015 19:47 // Atletico de Madrid // 999 zobrazení

Sobotní výhrou 1:0 nad Las Palmas zahájilo Atlético novou sezonu. Utrápená výhra sice mnoho důvodů k radosti nezadává, Simeone však již mnohokrát ve své kariéře ukázal, že získané tři body jsou pro něj nejdůležitějším fotbalovým měřítkem. K tomu v Cholově filosofii vede cesta skrze neprostupnou obranu. Že je defenziva Atlética jednou z nejlepších Evropě platí v podstatě již od Simeoneho příchodu a nízký počet obdržených branek je jedna ze statistik, ve které Atlético poslední roky vyniká.

Zápas s Las Palmas byl již 205. soutěžním utkáním Diega Simeoneho na lavičce Atlética. A zároveň jeho čístým kontem číslo 103. Lze si tedy lehce spočítat, že Atlético odejde téměř přesně z každého druhého zápasu bez obdržené branky. Konkrétně jde tedy o 50,2% všech zápasů. Tato fenomenální statistika samozřejmě musí být zvažována v kontextu daných zápasů, neboť nám neříká, zda šlo o snadnou výhru 7:0 nebo o upachtěnou bezgólovou remízu. Toto číslo nicméně poukazuje na vysokou konzistenci defenzivních výkonů a obrovskou míru organizace celého Atlética.

V následující tabulce se můžeme podívat na všechny zápasy Simeoneho Atlética rozdělené podle podle počtu obdržených gólů:

 

A celou statistiku si ještě znázorněme graficky:

Graf 1

 

Graf 2

Z druhého grafu vyplývá obdivuhodná konzistence. V posledních třech sezonách dosáhl Simeoneho tým na praktický stejné číslo v počtu zápasů s čistým kontem. Velmi zajímavé jsou ale i počty ostatních zápasů. Jakoby zde existoval určitý poměr mezi zápasy s různým počtem inkasovaných gólů, kterého se mužstvo každou sezonu drží…

 

Graf 3

Na tomto grafu můžeme vidět porovnání se zápasy, které v ročníku 201-12 Simeone odtrénoval. I když Cholo přebral tým až v polovině ročníku, obrannou fázi ovlivnil takřka okamžitě a poměr mezi jednotlivými zápasy je velmi podobný následujícím třem sezonám.

Porovnání s ostatními týmy

Abychom si dokázali zařadit počet našich čistých kont do kontextu, podívejme se na výsledky ostatních předních evropských mužstev. Do této tabulky byly zařazeny všechny týmy z elitních evropských soutěží, které za poslední tři sezony udržely alespoň 50 čistých kont.

 

Atlético společně s Benficou okupuje první místo. Následuje několik týmů, které jasně dominují svým ligám, ať už je to mnichovský Bayern, Juventus nebo druhý portugalský gigant FC Porto. Až poté můžeme v tabulce vidět Barcelonu, Real je ještě níže. V této statistice je tedy Atlético na evropské špičce. Je však nutné podotknout, že například oproti takovému CSKA je Atlético velmi zvýhodněno, neboť za dané období odehrálo o plných 54 zápasů více. Proto se podívejme na přepočet čistých kont na počet odehraných zápasů.

Zde ještě patrněji můžeme vidět, jak skvěle na tom Atlético je. Ostatní týmy z čela tabulky dominují svým ligám, respektive ve všech daných sezonách skončili nejhůře druzí. Benfica s Portem se střídají o portugalský titul, Bayern, Juventus, Ajax, Šachtar a PSG vládnou ve svých ligách. Atlético tedy zvládá obstát v této statistice i, když v daném období dvakrát skončilo třetí.

Pokud bychom trochu zapátrali v nedávné minulosti a chtěli najít nejlepší tým v této statistice, musíme se vrátit deset let zpět k Mourinhově Chelsea. Ta v sezoně 2004-05 udržela čisté konto ve 35 z 59 zápasů, přičemž jak celkový počet čistých kont, tak procentuální podíl (59,3%) jsou čísla, která žádný tým z naší tabulky nevyrovnává. Nejde nicméně o historický rekord, neboť prohledávat všechny sezony všech fotbalových mužstev světa by bylo vskutku pracné.

Poslední sezony se tedy nesly v duchu pevné obrany. I když Simeone protočil několik brankářů a zejména loni i značnou část obrany, je patrné, že defenzivní síla mužstva není ani tolik v hráčích, jako v systému, a určitý počet zápasů bez inkasované branky je zkrátka standardem, na který může být současné Atlético zvyklé.

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.