Atlético Madrid CZ/SK

Ceny redakcie 2015/16

06/07/2016 20:43 // Mindrot // 1 454 zobrazení

atleti

Aj tento rok dala redakcia hlavy dokopy a pustila sa do bilancovania uplynulej sezóny Atlética. Ku každej kategórii pridávame prehľad o tom, za koho a čo konkrétny redaktor hlasoval, podľa čoho môžete vidieť, že vyhodnocovanie bolo nie vždy jednoduché. Poďme sa spoločne pozrieť na to dobré i zlé, s čím sme sa ako fanúšikovia Los Colchoneros museli potýkať:

Hráč sezóny

hracToto je jedna z kategórií, v ktorej sa redakcia nezhodla, čo je vlastne potešujúca skutočnosť, pretože znamená, že mužstvo nebolo závislé vyslovene od výkonov jediného hráča. Po dva hlasy dostali najlepší strelec Griezmann a navrátilec Filipe. Vo Francúzovom prípade sa snáď ani nie je o čom baviť, keď prekonal svoje už aj tak výborné čísla zo svojej prvej sezóny v klube. Filipe zas po svojom nevydarenom angažmá v Chelsea nadviazal na svoje skvelé výkony z majstrovskej sezóny 2013/14, často sme mali dokonca pocit, že ich aj prekonával. No s tromi hlasmi sa stal víťazom tejto kategórie gólman Jan Oblak. Najdrahší brankár v histórii Španielska v tejto sezóne splatil doslova každý jeden cent, ktorý zaňho klub vyplatil. V reči čísel: 51 zápasov v La Lige a Lige majstrov, 26 inkasovaných gólov a predovšetkým neuveriteľných 32 zápasov s nulou na svojom konte. S 18 obdržanými gólmi v lige sa stal držiteľom Trofeo Zamora. Jeho ľadový pokoj, skvelé čítanie hry, načasovanie, pozičná hra a mačacie reflexy dávajú Atlétom istotu na tomto poste. A pri jeho veku 23 rokov i na mnoho sezón dopredu.

Prekvapenie sezóny

prekvapeniPo zranení v životnej forme hrajúceho Tiaga nastala v tábore Atlética mierna panika, ktorú ale našťastie opäť zažehnala domáca produkcia. O talente Saúla Ñígueza sa síce nikdy nepochybovalo, ale prechod do seniroského futbalu nie je predsa len úplna zábava. 21 ročný mladík si moc nepomohol, keď si bez istého miesta v tíme vypýtal pomerne odvážne zvýšenie platu, ale po skončení tejto sezóny sa ho napokon zaslúžene dočkal. Úžasná všestrannosť, schopnosť zvládnuť rôzne úlohy v zálohe, výborná hra oboma nohami, hlavou, slušná rýchlosť a skvelá výdrž, tieto faktory robia zo Saúla moderný prototyp hráča budúcnosti. Jeho kométa túto sezónu vyletela naplno, a hoci kontroverzne nebol nominovaný na EURO (miesto neho si turnaj zahrajú viaceré vyhasnuté hviezdy minulosti vedené podobne muzeálnym koučom), naša cena pre prekvapenie sezóny sa Saúlovi neujde – a nižšie sa dočítate, že nebude jediná…

Zklamání sezóny

zklamaniO co je vyrovnanost v kategorii hráč sezóny potěšující, o to má negativní konotace v kategorii zklamání sezóny. Klub si bohužel může postesknout nad výkony dvou talentovaných mladíků, jejichž kariéra měla být s Atléticem v budoucnu pevně spjata. Zatímco Luciano Vietto má blízko k osobě Diega Simeoneho, Óliver Torres je dokonce ještě navíc odchovancem. Oba technicky založení hráči se nedokázali vyrovnat především s fyzickými požadavky. Nutno uznat, že v mužstvu jako je současné Atlético to nemají lehké. Ač například Óliver oproti svým spoluhráčům v záloze vyčnívá elegancí na míči, Koke a spol jsou nejen urputnější v defenzívě, nýbrž i věcnější v ofenzivní části hry. Disponují tedy narozdíl od Ólivera atributy, které jsou Simeoneho pragmatickým přístupem vyžadovány především. Nevýjimaje stejně mladého Saúla, který se tuto sezónu dokázal prosadit právě jimi. Argentinec Vietto zase celý podzim nabíral svalovou hmotu a když už se začal v lednu párem asistencí zabydlovat v základní sestavě, rozehrál se Fernando Torres. Ikonický Torres byl nejenže pracovitější, ale svou opětovně nabyvší střeleckou formou (9 ligových jarních branek) taktéž vykrystalizoval, po bláznivém prodeji Jacksona Martíneze do Číny, v jasnou dvojku útoku. To Luciano Vietto dokončil sezónu až za Ángelem Correou (jako čtvrtý útočník), ač měl oproti němu před sezónou daleko lepší výchozí pozici. Pokud by Jackson Martínez dokončil sezónu v Atléticu, a tak jak začal, neobdržel by pouze 2, ale všech 7 hlasů jako zklamání sezóny. Takto je smutným hrdinou této kategorie jméno Luciana Vietta s 3 hlasy. Co bude s Viettem a Óliverem dál?

Přestup sezóny

prestup

Jak to tak bývá, všechny nové tváře pro sezónu 2015/2016 se nemohly uvést skvěle. Posilou se nestal, ba až přítěží byl donedávna vychvalovaný Jackson Martínez. Toho, kdo ví vůbec jestli, vysvobodil čínský kapitál. No ač to může z morálního hlediska připomínat obchod s bílým masem, promiňte s lidskou imidží (Jackson se jistě z materiálního hlediska nemá špatně), Atlético tímto absurdním čínským požadavkem dokonce proměnilo špatnou investici v zisk. Kdo se ale stal opravdu plnohodnotnou investicí v lidský um a schopnosti, to byli především dva hráči. Filipe Luís a Yannick Ferreira-Carrasco. Nejslabší článek sestavy byl v ročníku 2014/2015, přestože se na jaře rapidně zlepšil, levý bek Guilherme Siqueira. V právě skončené sezóně se ale naplno ukázalo, jak je důležité míti na levém beku Filipa. Navrátilec Filipe Luís sice ztratil jeden rok fotbalového života v Chelsea a i Atléticu prakticky nic nevydělal, ale na hřišti měl pro úspěch Atlética zásadní vliv. Rychle se opět zařadil mezi nejlepší levé beky světa. To belgický vytáhlý hezoun Carrasco do základní sestavy nepatří a podobně jako v belgické reprezentaci o ni ještě bude muset bojovat. Jeho potenciál je ale nesporný a myslím, že se ve většině shodneme na tom, že Ardu Turana částečně, neli úplně nahradit dokázal. Podobně jako Arda byl Carrasco v lize až na záblesky geniality poněkud nevýrazný, no proti těm nejlepším soupeřům byl nejednou nejlepší hráč na hřišti. Jakmile dostal tento lehkonohý dynamický křídelník možnost vyvézt míč byl nezastavitelný. Myslím, že se od něho máme ještě na co těšit. V kategorii přestup sezóny nezískali hlas Stefan Savic či v průběhu sezóny záplata za vážně zraněného Tiaga Augusto Fernández, přesto i oni si zmínku zaslouží. Ač výrazněji nevyčnívali, svých úkolů se zhostili prakticky vždy obstojně. Co předvedou už potvrzení nováčci Nico Gaitán a Sime Vrsaljko?

Najhorší prestup sezóny

nejhorsi prestupTéma prestupového faux-pas minulej sezóny celkom jasne rozdelila redakciu na dva tábory: traja doteraz nezabudli na príšerné výkony Jacksona Martíneza, ktorý do Atlética prichádzal za 37 miliónov Eur s nálepkou kanoniera, od ktorého sa sľubovalo vyriešiť tento post u Colchoneros na pekných pár sezón. Tri strelené góly – dva v lige a jeden v Lige majstrov – za pol sezóny nemožno označiť inak ako úbohé. To, že túto kategóriu neopanoval Kolumbijčan naplno, môžeme pripísať jeho februárovému odchodu do Číny, kedy Guangzhou Evergrande vyplatil Atléticu 42 miliónov Eur. Čínske peniaze zabránili, aby sa Jackson stal prestupovým prepadákom desaťročia. So štyrmi hlasmi tak v tejto kategórii zvíťazil (určite ho to neteší) Luciano Vietto. Z Villarrealu vlani prichádzal ako mladý supertalent, ktorý vnesie čerstvú krv do ofenzívy Atlética. Spočiatku ho Cholo i staval do základu, Lucianove výkony však nijako neoslňovali. Hoci ukázal pár geniálnych momentov, drvivú väčšinu času sa hľadal a trápil. Osobne by som ho označil pomenovaním „snaživý babrák“, pretože mladému Argentínčanovi rozhodne nik nemôže uprieť snahu, avšak čo z toho, keď mu takmer zhola nič nevychádzalo. Prihrávky, centre, strely, dribling, súboje jeden na jedného…to všetko sme v jeho podaní mohli vidieť, avšak čím ďalej tým viac sme sa mohli vsadiť, že to v jeho prípade skončí nezdarom. Prudký nárast Torresovej formy bol posledným klincom do Viettovej rakvy a ku koncu sezóny sa na trávnik nedostával už vôbec. Stále však veríme, že to Luciano v sebe má, cez leto pôjde pravdepodobne hosťovať, čo už nejednému hráčovi Atlética spôsobilo obrat v kariére.

Moment sezóny

moment

Tu se podle očekávání drtivá většina voleb redaktorů vztahuje k heroickému tažení v Lize mistrů. Atlético v ní tentokrát předvedlo snad ještě epochálnější výkon než před dvěma roky, když na své cestě do finále vyřadilo dva takřka nepřekonatelné goliáše Barcelonu a Bayern Mnichov. Ve finále s městským rivalem Realem Madrid bohužel Colchoneros opětovně vstoupili do téže řeky – řeky slz a stále tak nezavršili výjimečné období, v kterém dovedli defenzivní činnost takměř k dokonalosti. Budiž nadějí, že víra této jedinečné generace očividně neustává, jak je důkazem hluboká pofinálová reflexe takových matadorů jako jsou Juanfran a Gabi. Momentem sezóny se tak stává postup do finále Ligy mistrů a vše s ním spojené. Jen žoviální redaktor Lubo zvolil po vzoru starých bodrých mužů jako moment sezóny ten, který v konečném důsledku nezpůsobil chmury, ale plno úsměvů – a to po venkovním ligovém vítězství právě nad osudným rivalem Realem Madrid.

Gól sezóny

golazoAch, ten Saúl. Saúl byl podle Starého zákona první izraelský král, ač pro to neměl ideální předpoklady. Saúl bylo také původní hebrejské jméno jistého Pavla, osoby, která především iniciovala vznik křesťanství. A Saúl je kometa Atlética sezóny 2015/2016, která nedávno k potěšení všech prodloužila smlouvu. Když popustíte uzdu významům, může být právě Saúl král Atlética, od kterého se to tak úplně nečekalo. A může to být zase Saúl, kdo především inicioval tohtoroční vysoké postavení Atlética mezi evropskou klubovou smetánkou. Byl to Saúl, jehož světové výkony zvedly konkurenceschopnost Atlética. Byl to Saúl, kdo v tandemu s Griezmannem zařídil postup přes Barcelonu i Bayern. Byl to Saúl, kdo proti Bayernu předvedl fenomenální sólo, jehož estetika se snoubila s geometrickou přesností. Dílo, nad kterým by chrochtal blahem i Leonardo da Vinci. A půjdu ještě dál, budu nekompromisní. Pythagoras by Saúlovo sólo označil za vládce forem. Odpusťte mi tento rozverný komentář. Ale Saúl, Saúl, Saúl, Saúl, Saúl, Saúl, Saúl!

Nejhorší moment sezóny

nejhorsi moment

Prohra ve finále Ligy mistrů. K tomu myslím netřeba další komentář. Dvěma redaktorům se taktéž nepozdávaly nevýrazné výkony Atlética v ligové soutěži. Jeden z nich (Andy Conceicao) se možná jen kulantně vyhnul tomu, co bylo opravdu nejhorší.

Hodnocení sezóny

hodnoceniTradičně se hodnotí na škále od 1 (nejhorší) po 10 (nejlepší, takřka nedosažitelný ideál = vítězství v Lize mistrů). Redakce hodnotila sezónu pozitivně. Rozmezí, ve kterém se pohybovalo hodnocení sezóny bylo 8-9. Průměr vychází zhruba na 8,5. K desítkám chybělo velmi málo, vlastně jen mít víc štěstí při penaltách. Při respektu k subjektivní objektivitě ale musíme uznat, že ač to výsledkově Atléticu relativně klapalo, herně to byla ve spoustě zápasech bída. Vlastně je zázrak, že se Atlético v lize drželo tak dlouho v boji o titul. Vrchol herního zmaru byl v zimě, kdy bylo celé mužstvo včetně Simeoneho minimálně na pokutu. To mělo s kvalitním fotbalem pramálo společného. Přesto pokud jde o výsledky, mělo za sebou Atlético opět jednu z nejlepších sezón v klubové historii. Nezbývá než doufat, že bude Atlético nejen v nastoleném trendu pokračovat, ale že bude nadále také své limity posouvat. Simeone si snad psychicky odpočinul. Bude u toho.

Komentáře (3)
 1. Za mě:

  Hráč sezony: Koke
  Překvapení sezony: Saúlíto
  Zklamání sezony: Jackson (a to s přehledem!)
  Nejhorší přestup sezony: Téže Jackson
  Gól sezony: Saúl s Bayernem
  Nejhorší moment sezony: Úmrtí fanouška Deportiva kvůli Frente
  Hodnocení sezony: 9

  • ojoj, čas nám letí neúprosne a Jonnyho smrť bola ešte v 14/15 sezóne, musíš dať iný worst moment…dúfam, že bratislavská tramvaj to nebude :D

   • Teda, jestli takhle uběhl rok a půl, tak to mi za chvilku uběhne celý život. :-!

    Bratislavská tramvaj to nebude. Červená byla pěkně, ale bílá na ni chyběla, takže málo připomíná Atlético. :-P

    Ale největší zklamání se událo asi 2,5 hodiny poté, co jsem onu krásnou bratislavskou tramvaj okusil…. Toňa nedal penaltu.


Komentáře

No trackbacks yet.