Celta Vigo – Atlético Madrid 0:4

10/09/2016 08:22 // Lubo & Andy Conceicao // 242 zobrazení

Takto se hlavou trefoval GriezmannBohatými roky namlsaní fanoušci Atlética sice mohli být z rozpačitého vstupu do nové sezóny na pochybách, Simeoneho ekipa však v zápase proti Celtě Vigo dala rázně najevo, že skepse se netrpí.

Celta Vigo taktéž na své současné poměry nevstoupila do nové sezóny dobře a možná se tak mohl očekávat nervózní zápas. První poločas opravdu přinesl sice živelný, ale rozháraný fotbal, v kterém dlouho nebylo jasno jak se chtějí oba soupeři prezentovat. Držení míče a obecně postupný útok ve venkovích zápasech nebýval Simeoneho Atléticu vlastní a zdá se, že vlastní mu nebude ani teď. Přesto nastoupilo Atlético opět s taktikou postupného útoku. 20 úvodních minut marně dobývalo zataženého soupeře. Stadion Balaidós mohl zůstávat v klidu, protože Colchoneros zase nedokázali adekvátně ke svým útočným ambicím propojit zálohu s útokem. Potenciální tvůrce hry Koke byl zbytečně pevně ukotvený u levé lajny. S Filipem a Carrascem tu sice chvílemi předváděli exhibiční kombinace, ale všechno daleko soupeřovy brány. Orientace nejen těžiště hry, ale i pevných pozic na Filipeho levou stranu měla za následek mrtvou pravou stranu. Griezmann a Saúl v tomto systému sice fungovali jako volní celošířkoví hráči, ale Juanfran přesto neměl velmi často s kým hrát. Gabi asi totiž definitivně přijal úlohu defenzivního rozbíječe a ke hře s míčem nebyl prakticky vůbec k dispozici. To samé se už nechtěně stalo Fernandu Torresovi, jež celý první poločas musel frustrovaně sledovat krátkou neinvenční kombinaci na této Filipeho levé straně.

Zjednodušeně se dá říct, že Atlético vytvořilo v prvním poločase jakýsi dominantní levý blok, jehož hlavní protagonisté Filipe, Koke a Carrasco k sobě stahovali i zmíněné dva volnější hráče Grizmanna a Saúla a úplně tak odstřihli Juanfrana, Gabiho i Torrese. Hráči Celty Vigo zhruba kolem 25. minuty pochopili, že tento systém Atlética je neškodný a do konce poločasu převzali otěže hry. Ba co hůř mohli v poločase vést klidně 2:0. Dobře hrající Josep Señé a Theo Bongonda však ve vyložených šancích branku minuli. Při těchto situacích nepůsobili moc jistě jak nešťastník Juanfran, tak Stefan Savić.

Mírou hry Atlética je Koke. Té co je, i té co není. Touto parafrází známého Protágorova výroku začal druhý poločas. Koke totiž nastoupil do druhého poločasu jako celošířkový volný hráč. Uvolnil tím nejen Griezmanna, který už se nemusel zapojovat do tvorby hry a mohl se plně věnovat finální fázi, ale aktivoval i Juanfrana, který se touto jedinou změnou najednou stal pro soupeře obrovskou hrozbou. I Fernando Torres byl najednou víc ve hře. Bohužel ani s touto změnou se mu nedařilo nijak zásadně a brzy ho nahradil hladový Gameiro. Nicméně byl to zmiňovaný Koke, který si nehlídán naběhl na Griezmannův parádní centr a gólovým halfvolejem dostal Atlético do pozice, která mu náramně vyhovuje. Domácí Celestes museli najednou více otevřít hru a to byla voda na mlýn rychlonohých Carrasca, Griezmanna a Gameira. Ti podporováni dispečinkem Kokeho rozpoutali domácím peklo, které mohlo skončit i více než konečných 0:4, ale Gameiro například natrefil prázdnou branku. Griezmann už byl přesnější a po parádních centrech Saúla a Juanfrana slavil hned první dvě branky nové sezóny. A s třešničkou na dortu přispěchal v závěru už obligátní Koke, který geniálně uvolnil na zadní tyči volného střídajícího Correu a ten si narozdíl od Gameira počínal nekompromisně. Bylo dobře, že to byl právě talentovaný Ángel Correa, mohlo by mu to zajistit do dalších utkání o něco víc herního prostoru. Stabilizovat a uklidnit hru přišel na závěr Tiago a utkání se za věrného potlesku domácích diváků už jen dohrálo.

Celta Vigo by mohla mít i v dalších zápasech problémy. Byl to herně nejlepší soupeř, proti kterému zatím Atlético stálo, ale nedokázali kontinuálně držet vysokou úroveň své hry a po Kokeho zásahu se úplně psychicky sesypali. Nedokázali se dostávat za míč a Atléticu tak gólovou dominanci velmi usnadnili. Výkon Atlética bychom tak neměli přeceňovat, ale doufejme, že výkon z druhého poločasu zažene dosavadní trápení ve finální fázi.

70. Correa

Po reprezentačnej prestávke budeme už dnes od 13:00 dúfať v platnosť pravidla „do tretice všetko dobré“. A dúfať budeme, že bude platiť pre nás.

V rámci tretieho kola La Ligy čaká Atlético výlet do galícijského Viga, kde odohrajú zápas proti domácej Celte. Oba tímy zažívajú ťažký štart do novej sezóny, keď Atlético je po dvoch remízach už 4 body za vedúcimi mužstvami. Celta, ktorá minulý rok skončila na 6. mieste, získala počet bodov rovný nule. Prehry s Leganés a Realom Madrid znamenajú, že spolu s Athleticom a Valenciou, sú Celestes na delenom poslednom mieste, a teda imperatív bodovať je pre nich taktiež zjavný.

Atléticu sa v minulej sezóne podarilo v oboch ligových zápasoch Celtu poraziť dvakrát 2:0. V pohári však bola Celta katom Colchoneros, keď po remíze 0:0 na Balaídos a výhre 3:2 na Vicente Calderóne, zrušila sny červenobielych o výhre v Copa del Rey, „už“ v semifinále.

Kouč domácich – Eduardo Berizzo nemá k dispozícií plný stav. V drese Celta Vigo sa určite nepredstavia zranení Beauvue, Marcelo Díaz, Planas, Orellana a Ruben Blanco, no rovnako ani Fontas, Costas a Guidetti, ktorí na zápas neboli povolaní.

Diego Simeone má až na 2 zranechých – Miguel Ángel Moyá a Alessio Cerci (moje prsty síce jeho meno píšu, ale hlava nejak odmieta prijať spojenie Cerci – Atlético v jednej vete) po ruke kompletný káder. Cholo sa však rozhodol nepovolať ex-kapitána Celty Augusto Fernándeza a spolu s ním zostali v Madride aj Thomas a Vrsaljko.

„Musíme sa zlepšiť a hľadať alternatívy, pretože Celta je ťažký súper, a budeme musieť tvrdo drieť, aby sme vyhrali. Požadujeme výsledky a ja prvý budem kritizovať slabú výkony a zlé výsledky. Dobré výsledky sú našou požiadavkou a očakávaním. Minulá sezóna bola pre nás dobrá a v dobrý koniec súčasnej veríme tiež,“ povedal Simeone a na margo transfer banu poznamenal: „Klub pracoval na alternatívach pre prípad, keby nám zákaz transferov potvrdili. Momentálne je ťažké dávať nejaké názory na mužstvo (či je dobre alebo zle poskladané, pozn. red.), pretože normálne sa to robí až na konci sezóny.“

Pravý bek Juanfran napriek zlému štartu neprepadá panike, verí v schopnosti spoluhráčov a Simeoneho a v to, že lepšie výsledky sú hneď za rohom. „V posledných rokoch nastavilo Atlético latku veľmi vysoko, preto tá netrpezlivosť. Ale máme skvelé mužstvo. Zlepšujeme sa každý rok, klub vydá každý rok obrovské úsilie, a každý rok je náš tím lepší a lepší. Simeone je najlepším koučom na svete a najlepším koučom pre toto Atlético.“