Celta de Vigo – Atlético Madrid 2:0

15/02/2015 12:59 // Mindrot // 500 zobrazení // zdroj: atleticofans.com, marca.com, insidespanishfootball.com, clubatleticodemadrid.com, celtavigo.net
Hráči Celty oslavujú gól.

Atlético podľahlo domácej Celte 0:2, keď góly prišli paradoxne v druhom polčase, kedy hostia vcelku úspešne naprávali dojem zo zbabraného prvého dejstva. Pretože v prvom polčase si fanúšikovia červenobielych mohli hrôzou zakrývať oči. Atlétom nesadlo Cholom naordinované rozostavenie 4-3-3, keď útočný trojzáprah Griezmann-Torres-Mandžukić bol úplne odrezaný od zvyšku tímu. Návrat k obvyklej formácii a nasadenie Caniho do druhého dejstva síce hosťom pomohli, tvrdo však pykali za chyby v zadných radoch a na svoju biednu efektivitu.

Úvod zápasu nepriniesol žiadne futbalové orgie. Atléti pôsobili pasívne a staticky, domáci sa rýchlymi kombináciami snažili dostať pred Moyovu bránu, defenzíva hostí však bola pozorná. Po štvrťhodine hry to skúsil Krohn-Dehli prízemnou strelou spoza veľkého vápna, ktorá mierila vedľa. Hostia zatiaľ trpezlivo vyčkávali, o narúšanie rozohrávky Celty sa najaktívnejšie snažili Griezmann s Torresom, avšak bez valného úspechu. Ten nemala ani skvelá individuálna akcia Nolita v 17. minúte, keď sa prekľučkoval až k bráne, jeho strela z uhla bola hosťujúcimi zadákmi zblokovaná. Prvý náznak ohrozenia Sergiovej brány prišiel až v 20. minúte, Griezmann zakončil svoj únik strelou len tesne vedľa.

Hra plynula i naďalej v nezáživnom tempe, akcie Celty končili pred šestnástkou hostí, to útočné snahy Atlética poriadne ani nezačali, čo i len náznak brejku končil niekde v okolí stredovej čiary, červenobieli si nevedeli prihrať a čoraz častejšie dochádzalo k celkom zbytočným stratám lôpt. Až zarážajúco pôsobila takmer prázdna pravá strana zálohy, čo najmä v kontexte k nedávnej analýze pôsobí prinajmenšom čudne. Celestes sa s blížiacou sa prestávkou čoraz viac tlačili pred Moyovu bránu, z čoho plynulo množstvo rohových kopov či v 32. minúte aj chvíľkový zmätok v šestnástke hostí, ktorý ostal našťastie nepotrestaný. V 34. minúte sa z trávnika zrejme nútene porúčal Tiago, na trávniku ho nahradil Mario Suárez.

Do prestávky sa už nič podstatné neudialo, ak nepočítame nepodarenú Mandžukićovu strelu v závere prvého dejstva. To, že stav ostával bezgólový si však môžu spytovať najmä domáci hráči, pretože na trávniku bolo len jedno mužstvo. Celkovo išlo o jeden z najhorších polčasov pod Cholom Simeonem, Atléti zaostávali vo všetkom a všade boli prineskoro. Argentínsky kouč musel reagovať, do druhého polčasu už nenastúpil Fernando Torres, do rozostavenia zmeneného na 4-4-2 sa zapojil Cani. Hneď po zmene strán to skúšal ďalekonosnou strelou Augusto, lopta minula Moyovu bránu o centimetre. Hostia odpovedali obrovskou šancou, Griezmann vybojoval loptu pred domácou šestnástkou a postupoval sám na bránu, zvolil však najhoršie možné riešenie a prihral za seba do územia nikoho.

Atléti sa Caniho príchodom a zmenou rozostavenia zlepšili, čo však oproti hroznému prvému polčasu nebol až taký problém. No naďalej ich snahu ničili nepresnosti. Dobrá možnosť prišla v 54. minúte, keď zahrávali svoj druhý rohový kop v stretnutí, Diego Godín však hlavičkoval nad. O tri minúty neskôr však zahrmelo na druhej strane. Aktívny Nolito sa prekľučkoval až do veľkého vápna, kde po súboji s Mariom skončil na zemi a Martínez Munuera nemilosrdne ukázal na biely bod. Sám postihnutý bezpečne premenil pokutový kop a domáci sa dostali do vedenia. Hostia vzápätí takmer vyrovnali, Saúlovu bombu vyrazil Sergio len pred seba, dorážajúci Griezmann bol však v ofsajde. Na opačnej strane hľadal Nolito prihrávkou pred prázdnu bránu Larriveya, ten však v 100% šanci fatálne zlyhal.

Atlético prirodzene ožilo. Obrovskú šancu mal v 67. minúte opäť Antoine Griezmann, po peknej kombinácii zakončoval z prvej presne k tyči, Sergio Álvarez však vytiahol neuveriteľný zákrok. O pár okamihov neskôr ťažil Mandžukić z výbornej Saúlovej práce, do gólovej strely sa mu obetavo hodil jeden z domácich zadákov. Živo však bolo aj pred Moyom, v 70. minúte predviedol nezastaviteľný Nolito ďalšiu nádhernú individuálnu akciu v šestnástke hostí, jeho spätnú prihrávku pred bránu dokázali hostia zastaviť. O minútu neskôr však už domáci slávili opäť, po výbornej Augustovej akcii a ešte lepšej Krohn-Dehliho prihrávke sa k zakončeniu vnútri šestnástky dostal Orellana a nemilosrdne prestrelil Miguela Ángela Moyu. Vzápätí sa na trávnik dostal Raúl Jiménez, Cholo logicky stavil všetko na jednu kartu.

Hostia sa vehementne snažili streliť čo najskôr kontatkný gól. V 77. minúte bol v šestnástke domácich doslova zostrelený prenikajúci Siqueira, Martínez Munuera zo záhadných dôvodov odpustil domácim penaltu. O dve minúty neskôr ušiel po krídle Juanfran, po jeho centri hlavičkoval Mandžukić len do náruče Sergia Álvareza. Domáci síce nepôsobili vzadu najistejšie, po získaní lopty však bolo pre hostí často nadľudská úloha vybojovať ju späť. A tak s blížiacim sa záverom pôsobili Atléti čoraz bezradnejšie. Šesť minút pred koncom prišiel ďalší Juanfranov center, Caniho strela skončila na spojnici a odrazila sa ku Griezmannovi, ktorý konečne rozvlnil sieť, opäť však z ofsajdu a na stave sa nič nezmenilo. A to už ani po záverečnom hvizde, Moyà ešte v nastavenom čase vychytal Orellanu a zápas sa skončil, Os Celestes predčili unavene pôsobiace Atlético vo všetkých herných činnostiach, červenobieli majú teraz týždeň na pozbieranie sa, čaká ich domáci zápas s Almeríou.

stats

Aj nad Griezmannom visí hrozba piatej žltej karty.

Po dychberúcom víťazstve nad Realom cestuje výprava Atlética do Galície, na Balaídose ich čaká domáca Celta Vigo. A Colchoneros majú čo vracať, na jeseň sa Os Celestes postarali na Calderóne o prekvapenie, keď si odtiaľ odviezli bod po remíze 2:2. Zažiaril vtedy najmä gólman Sergio Álvarez, no takisto i domáca defenzíva, avšak prirodzene v negatívnom zmysle. No od tých čias sa situácia podstatne zmenila, Atléti sú na ligovej víťaznej vlne, domáci sa naopak dlhodobo potýkajú s úbytkom formy a odraziť sa smerom nahor budú chcieť práve na úradujúcom šampiónovi.

Vo Vigu sa však budú musieť červenobieli zaobísť bez kľúčových opôr, Kokeho štart vylúčilo jeho zranenie, o ktorom sme už informovali, nazbierané žlté karty proti Realu zas privodili nútený oddych dvojici Arda a Raúl García. Šancu na štart v základe tak majú Saúl i Cani, možností na zloženie základnej zostavy je však viac. Cholo skúšal útočný trojzáprah Griezmann – Mandžukić – Torres, ďalšou variantou je však i štart Jesúsa Gámeza na jeho prirodzenom poste a posun Juanfrana na pravé krídlo, čiže pozíciu, na ktorej začínal a odohral väčšiu časť svojej kariéry. Pozor na osudnú piatu kartu si budú musieť dávať Miranda, Juanfran a Griezmann, pravdou však je, že nasledovný zápas nás čaká Almería na domácom trávniku a potom výjazd do Sevilly na Pizjuán. Nemusíme pripomínať, ktorý z týchto zápasov je ťažší…

Nad zostavou sa zamýšľal na tlačovke aj Diego Simeone, absencie dôležitých hráčov okomentoval: „Každý vie, čo pre nás znamenajú Arda a Koke. Predstavujú kreativitu a talent. Ich absencia, spolu s Raúlovou, znamená pre zvyšok tímu nutnosť pracovať ešte tvrdšie, aby tieto straty neboli na mužstve citeľné.“ El Cholo naznačil aj spomínanú možnosť nasadenia trojice Griezmann, Mandžukić a Torres od začiatku, pričom „v rozostavení 4-2-3-1 môžeme hrať s Mandžukićom a Griezmannom v dvojici, operujúcej pod Torresom na hrote.“ K zápasu povolal argentínsky kouč trojicu brankárov, tretím je 17 ročný Carlos Marín. Cholo nevyvrátil, že v bráne sa nemusí objaviť Miguel Ángel Moyà: „Oblak pracuje tak isto ako Giménez, Mario, Cani, Jiménez, Saúl, čiže hráči, ktorí majú odohratých menej minút. Aj on čaká na svoj čas, keď tréner usúdi, že s ním ráta pre potreby tímu.“

Niečo nedobré sa deje v tábore Celty. Po výbornom začiatku sezóny sa belasí zošmykli na desiatu priečku tabuľky. Od pamätného víťazstva na Camp Nou v novembri nie a nie zabrať, podarilo sa im vyhrať len jediný zápas, osem ďalších prehrali a z troch vydolovali aspoň bod. Navyše sa budú musieť zaobísť bez kouča Berrizza, ktorý kvôli dvojzápasovému trestu bude môcť sledovať tento duel len z tribún Balaídosu. Kvôli zraneniam bude absentovať dvojica Hugo Mallo a Borja Oubiña, Madidnda s Davidom Costasom sa na osemnásťčlennú súpisku nedostali. Stretnutie 23. kola Primera División sa odohrá v nedeľu, 15. februára s úvodným výkopom od 21:00. Dohľad nad pravidlami obstará mladý, no dostatočne skúsený valencijský arbiter Martínez Munuera.

Nominace

Sergio Álvarez, Rubén Blanco;
Andreu Fontàs, Jonny Castro, Sergi Gómez, Carles Planas, Gustavo Cabral;
Pablo Hernández, Nemanja Radoja, Álex López, Manuel Agudo „Nolito“, Michael Krohn-Dehli, Augusto Fernández;
Santi Mina, Charles Dias, Joaquín Larrivey, Fabián Orellana, Theo Bongonda.
Miguel Ángel Moyà, Jan Oblak, Carlos Marín;
Diego Godín, Guilherme Siqueira, Cristian Ansaldi, Jesús Gámez, Juanfran Torres, João Miranda, Josema Giménez;
Mario Suárez, Tiago Mendes, Gabi Fernández, Saúl Ñíguez, Rubén Gracia „Cani“;
Antoine Griezmann, Mario Mandžukić, Raúl Jiménez, Fernando Torres.

Tipovací soutěž

Tip

You have to be a registered user and logged in to play in this pool.

Bodování

Výsledek Tip Body
2-1 1-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru
2-1 2-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru + 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 2-1 6 bodů za přesný výsledek
2-1 1-1 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 0-0 žádné body