Atlético Madrid CZ/SK

Caminero: Přijde ještě nanejvýš jedna posila

11/07/2012 15:12 // Sebyk // 812 zobrazení // zdroj: marca.com

Sportovní ředitel Atlética José Luis Caminero nedávno poskytl dlouhý rozhovor deníku Marca, ve kterém se ohlíží za svým prvním rokem ve funkci, hovoří o svých osobních i o klubových cílích a vysvětluje, co pro něj znamená práce v Atléticu.

Třicátý červen završil vaši první sezonu v Atléticu. Jak ji hodnotíte?
Byla to sezona, která skončila dobře. Zisk trofeje je v klubech kalibru Atlética velmi důležitý pro další pokračování projektu. Začátek roku byl nelehký a neklidný, odešla spousta klíčových hráčů a bylo třeba zaplnit jejich pozice novými fotbalisty. Díky bohu, že se nám naše tvrdá práce na kolbištích mimo fotblaové trávníky vyplatila.

Jen málo letních přestupových období bylo pro Atlético tak náročné jako to minulé…
Ano, ale všechno to stálo za to, hlavně vzhledem k uznání fanoušků, kterého se nám po tvrdé práci a získané trofeji dostalo. Atmosféra kolem klubu je skvělá a my si přejeme pokračovat v tom, co jsme započali.

Když se podíváte zpět, bylo chybou angažovat Gregoria Manzana?
Kouči vědí, že jsou zodpovědní za výsledky. Pokud ty nepřicházejí, jejich pozice je v ohrožení. Goyo sem přišel, aby odvedl dobrou práci, ale přes veškerou jeho snahu se mu to nepodařilo. O jeho profesionalitě ale netřeba pochybovat.

Bolelo vás jeho propuštění?
Ať už jde o kouče, nebo o hráče, vždy je bolestivé, když musíte někomu říci, že končí. Je to ale zkrátka součást vaší práce a vy to musíte akceptovat – jste za to ostatně placeni. Je na vás dělat rozhodnutí a pokusit se změnit směr událostí, když se nedaří.

Čas ukázal, že příchod Simeoneho byl trefa do černého…
Výkonnost těch samých hráčů prošla radikální změnou. Začal vyhrávat venku a to dodalo týmu na klidu. Diegova práce našla u hráčů odezvu i v podobě jejich nasazení a odpovědnosti.

Co se postavy tvůrce hry týče, nakonec jste vsadili na Diega. Jak se celá operace rodila?
Hrozně se to vleklo. Ne kvůli hráči, který byl od počátku pro a chtěl do Atlética, ale kvůli majiteli klubu. Obětovali jsme tomu spoustu hodin času, ale nakonec se nám podařilo dosáhnout dohody. Diego ukázal, že takových hráčů, jako je on, je velmi málo a i v klubu, jakým je Atlético, patřil k nejlepším.

Je nějaká šance, že se vám ho podaří získat nastálo?
Jedna věc je jasná – Diego patří Wolfsburgu. Je to výjimečný hráč, který tu zanechal velkou stopu, a my uvidíme, jak se celá situace vyvine. Nad během událostí nemáme žádnou moc, a nezbývá proto než čekat

Co je vlastně vaším cílem?
Snažíme se sestavit úzký a vyrovnaný kádr. Je třeba začít dávat příležitost hráčům z Cantery, protože letos získali titul snad ve všech kategoriích. Konečná podoba kádru by měla mít 18 až 19 hráčů – chtěli bychom, aby do dění v áčku čím dál tím více promlouvali hráči z rezervy.

Vypadá to, že chcete následovat příkladu Barçy…
Ano. Jejich výsledky jsou neskutečné, hovoří za vše. S úzkým a vyrovnaným kádrem se vždy vystavujete určitému risku, ale já věřím, že vše proběhne v pořádku a bez problémů.

Jsou před námi dva měsíce přestupového období. Čeká vás více práce na odchodech než příchodech hráčů?
Ne. Jsou tu bezesporu hráči, kteří s námi nebudou pokračovat, ale my musíme nadále zůstat ve střehu a sledovat dění na trhu, protože nějaký hráč ještě přijít může.

Pokud vše půjde podle plánů, kolik posil ještě přijde?
Nanejvýš jedna.

Jak vaši práci ovlivňuje ekonomická krize?
Zvyknete si, děláte svou práci a musíte využít zdrojů, které máte k dispozici. Fotbal je ve finanční krizi, tak jako celá společnost. Musíte si zvyknout, nic víc.

Je známo, že klub se chce zbavit hráčů jako Diego Costa nebo Raúl García. Nepoškozuje vaše úmysly, když všichni vědí, že jsou na prodej?
V případech, jež jste zmínil, jde o hráče, kteří za sebou mají skvělou sezonu a kteří mají neoddiskutovatelnou kvalitu. Jsou na trhu k mání, tak jako spousta dalších. Klub si může dovolit jen určité množství hráčů a ti přebyteční holt musí odejít.

Kdo rozhodl o odchodu Domíngueze?
Nikdo konkrétní. Sdělil nám, že chce víc minut na hřišti, na jeho pozici je ovšem velká kvalita a konkurence. Hledali jsme tým a přišla dobrá nabídka jak pro nás, tak i pro něj. Proto jsme nakonec souhlasili s přestupem. Domínguez věří v možnosti svého nového klubu a myslí, že mu pomůže dostat se do národního týmu.

Jste znepokojen šířícími se zvěstmi, že na Canteranos se v Atléticu zkrátka nesází?
Ne. Pokud kdokoliv pochybuje o tom, že Atlético sází na své odchovance, ať se podívá na počet Canteranos v prvním týmu a na hráče, kteří prošli v minulých letech rezervou až do áčka. Musíme nadále dávat odchovancům co nejvíce prostoru. Na každém tréninku prvního mužstva bude ostatně přítomno čtyři až pět hráčů z Cantery, kteří mají potenciál promlouvat do dění v áčku. Pokud jich bude zapotřebí, budou připraveni.

Cata, Cebolla, Emre…sázka na zkušenosti?
Jde o typově naprosto různé hráče. Možná hledáme vítěznou mentalitu, hráče, kteří vědí, čemu budou čelit, nepodlehnou tlaku, který je na tento klub velký, a nebojí se zodpovědnosti. Věříme, že přinesou jak kvalitu, tak i doplní kádr, který si bude muset poradit s velmi dlouhou a náročnou sezonou.

Hraje při vašich obchodech roli, kterému agentovi daný hráč patří?
Hráče si hledáme na základě sportovních a lidských kvalit, nikoliv podle toho, kdo je zastupuje. Na to vůbec nehledíme.

Musel jste v posledních týdnech odmítnout hodně nabídek?
Ve fotbalovém světě je vzhledem k ekonomické krizi a vzhledem k tomu, že se čím dál tím více sází na užší kádry, k mání mnoho hráčů. Je to složité, ale my jsme věrni svému projektu a víme, co chceme a potřebujeme. EURO všechny operace trochu zparalyzovalo, ale očekávám, že všechno teď začne nanovo.

Bylo by pravdivé říci, že pokračování projektu závisí na setrvání Falcaa?
Tenhle projekt je založen v první řadě kouči, což je základní stavební kámen, a v druhé řadě na 18 až 19 hráčích, které máme – ať už jde o Falcaa, Adriána, nebo kohokoliv jiného. Snažíme se vybudovat silný tým, konkurenceschopný, vyvážený, mít alternativy na jednotlivé pozice. Co bych si přál, je klidný rok, který by proběhl hladce a podle očekávání. Pokud se nám podaří dosáhnout vyrovnané formy, tenhle tým bude bodovat ve všech soutěžích.

Bojíte se, že klub dlouhodobě neudrží své hvězdy?
Věřím a doufám, že se tak nestane. Tohle je kádr, se kterým chceme vstoupit do této sezony a stavět na něm i pro příští léta.

Prodloužili jste smlouvu s Mariem, Gabim, Asenjem…
Máme kostru týmu o deseti až dvanácti hráčích, která by měla zůstat ve stejném složení po další dva až tři roky. Věříme jim, oni vědí, že jsou pro nás důležití a že by měli fanouškům dokázat, že tomuto projektu mohou důvěřovat.

Klub za poslední měsíc ztratil tři ze svých čtyř kapitánů…
Shoda okolností. Máme Gabiho, další tři budou zvoleni.

Jaký je váš pracovní vztah se Simeonem?
Denně spolu komunikujeme, pokud ne pomocí telefonu, tak osobně. Jsme spolu dnem i nocí. Nejde ale jen o mě, ale i o prezidenta, šéfa klubu…nepřetržitá komunikace je důležitá.

Už jste na této pozici pracoval ve Valladolidu. Co vás překvapilo v Atléticu?
Nedá se to porovnávat. Miluji Valladolid a jsem vděčný Carlosi Suárezovi, že do mě vložil důvěru a svěřil mi tu důležitou pozici. Atlético je ale zkrátka o něčem úplně jiném. Když jsem se vrátil a jenom jsem viděl zaplněný Calderón, tak mi běhal mráz po zádech. Atlético je mnohem víc než jen pouhý klub. Je to něco, co nosíte v srdci. Když jej jednou okusíte, už vás nikdy nepustí. Jde asi hlavně o to, že mimo profesionálního dostává má práce i citový rozměr.

Jak zatím hodnotíte své působení?
Na začátku sezony jsme si stanovili cíle. Nakonec jsme získali trofej – vyhráli jsme Evropskou ligu – a máme možnost přidat další v podobě Evropského superpoháru, takže věci nemohou být tak zlé. Přesto uplynulá sezona nechává v ústech silnou pachuť – zůstali jsme před branami Ligy mistrů. Měli jsme ji na dosah, ale v klíčový okamžik jsme selhali. Liga mistrů by měla být vždy naším cílem, jednak proto, že by dodala klubu na stabilitě, a jednak proto, že Atlético by mělo být zastoupeno mezi největšími kluby Evropy.

Vidíte se ve své pozici po mnoho dalších let?
Miluji svou práci, jsem jí posedlý. Je to trochu  jako v případě koučů, jejichž výsledek zavisí na práci dalších 25 hráčů. Jediný rozdíl je v tom, že ohodnocení vaší práce není vidět týden co týden, ale až na konci sezony.

Jak se cítíte jako obžalovaný?
Jsem klidný. Doufám, že se vše vyřeší co nejdříve. Je to osobní problém, který nemá co dočinění s fotbalem. Doufám jen, že to bude brzy úspěšně za mnou a zapomenuto.

Nebyl jste vidět při oslavách titulu…
Nechtěl jsem. Vím, že se na všem podílíme a odvádíme svůj díl práce, ale hráči to všechno vidí prostě jinak. Mám radost jako každý jiný, ale užívám si to sám a uvnitř. Jsem součástí týmu, ale zároveň se snažím zůstat trochu mimo.

Co je pro vás Atlético?
Atlético je pro mě vším. Je to zvláštní pocit, který cítíte v srdci, a přetrvává. Je to něco, co necítíte u každého klubu. Každý den v Atléticu je pro mě novým zážitkem, novou zkušeností. Lidé jsou tímhle klubem posedlí a to mě nutí odvádět svou práci s ještě větší vehemencí.

Komentáře (1)

Komentáře

No trackbacks yet.