Atlético Madrid CZ/SK

Kdo bude v příští sezoně kopat penalty?

16/07/2014 13:26 // Atletico de Madrid // 975 zobrazení
Gabi

Gabi

S odchodem Diega Costy a Davida Villy přišlo Atlético o dva primární exekutory pokutových kopů. Správně kopnutá penalta může být ve vyrovnaném zápase klíčová, a proto se nabízí otázka, jak to tedy vlastně bude s jejich exekutory. Většina velkých klubů má pevně dané střelce, kteří v důležitých chvílích mají nervy na převzetí zodpovědnosti a už  leckteré takový moment absolvovali.  Současné Atlético je ale trochu výjimkou. Od odchodu Radamela Falcaa nemá žádného spolehlivého exekutora, když v poslední sezoně opakovaně selhali David Villa i Diego Costa.

Následující tabulka ukazuje všechny současné hráče Atlética, kteří vůbec někdy v profesionálním soutěžním zápase kopali penaltu. Dále si také můžete prohlédnout jejich porovnání s primárními penaltovými exekutory posledních let. Nejedná se o statistiky jen v dresu Atlética, ale o statistiky během celé jejich kariéry včetně rozstřelů. Data mohou být v některých případech nekompletní.

Penalty
(zdroj: transfermarkt.co.uk, football-lineups.com)

Jak je vidno, současný kádr má pouhé dva zkušené střelce v podobě Gabiho a Siqueiry. Gabi byl primárním exekutorem ve své poslední sezoně v Zaragoze, Siqueira během svých posledních dvou sezon v Granadě. Ostatní buď úspěšně kopali velmi malý počet nebo při malém počtu navíc dosahují mizivé úspěšnosti. Z těchto hráčů je navíc jediný muž s úspěšnou penaltou v dresu Rojiblancos na kontě Gabi, který z penaltového puntíku před třemi lety načnul výhru 4:0 nad Vitórií v Evropské lize.

David Villa se sice do paměti fanoušků nejvíce zapsal svou lajdácky kopnutou penaltou proti Elche, faktem nicméně zůstává, že jeho úspěšnost v dlouhodobém měřítku patřila k nadprůměrným i ve světě (takový Cristiano Ronaldo má například při skóre 59-9 téměř identickou kariérní úspěšnost 86,78%) a průměrný fotbalista má úspěšnost pouze kolem 78%.  Diego Costa v uplynulé sezoně zahodil čtyři penalty, ve své předchozí kariéře však proměňoval pokutové kopy spolehlivě, když jeho první neproměněný přišla právě až v úvodu loňské sezony.

Celkově se ale dá říci, že právě uplynulá sezona byla z pohledu pokutových kopů tragická. Atlético jich nedalo celkem pět, což je jedna z nejhorších statistik v nedávné klubové historii. Proto není vůbec pozitivní zprávou, že například nová akvizice v podobě Maria Mandžukiče více penalt nedala než dala.

Těžko předvídat, co by se dělo v případě, že by bylo nutné rozhodnout zápas v penaltovém rozstřelu. Atlético neabsolvovalo soutěžní rozstřel od podzimu 2006, kdy v něm v poměru 4:2 udolalo Levante. Jedinými třemi hráči ze současného kádru, kteří někdy v kariéře penaltový rozstřel jako jeho přímí aktéři vůbec zažili jsou Cristian Rodríguez (který v roce 2007 na Copa América přispěl k vyřazení Brazílie), Arda Turan (který absolvoval neúspěšný rozstřel ve čtvrtfinále tureckého poháru na jaře 2009) a Joshua Guilavogui (který zase v semifinále francouzkého poháru loni pomohl Saint-Etienne k postupu přes Lille). U Cebolly s Guilavoguim ovšem zůstává otázkou, zda v kádru příští sezonu vůbec zůstanou a Arda pro změnu svůj tehdejší pokutový kop neproměnil.

Z případných posil, o kterých momentálně spekulují média je nějakým zkušenějším penaltovým exekutorem při úspěšnosti 75% a skóre 6-2 pouze Alessio Cerci. Rodrigo má zkušenost pouze s penaltovým rozstřelem z letošního finále Evropské ligy, ve kterém svůj kop neproměnil.

I vzledem ke kapitánské pásce a zkušenostem by měl příští sezonu přirozeně převzít odpovědnost Gabi. Jeho stoprocentní statistika prokazuje, že dokáže zachovat klid a rozvahu, což vlastně pravidelně ukazuje i svými výkony na hřišti. Jako jasná dvojka se pak nabízí Siqueira. Přejme si ovšem, aby Atlético rozhodovalo své pohárové zápasy nejpozději v prodloužení a nemuselo absolvovat žádný penaltový rozstřel.

Komentáře (3)
  1. Souhlasím s posledním odstavcem, podle mě to na sebe vezme Gabi. Popřípadě by penalty mohl začít kopat Koke, když kope standardky. Tou statistikou Mandžukiće jsem docela přepkvapený, čekal bych, že jich bude mít víc odkopáno, aspoň třeba ve Wolfsburgu…

    • on tam byl ještě s Džekem, Grafitem a tak.. ve Wolfsburgu dal jednu, pak jednu nedal za Bayern a ta poslední je myslim ještě z Chorvatska.. možná něco kopal maximálně v chorvatskym poháru, to jsem fakt nenašel detaily :D

    • podle me to bude kopat siqueira O:-) ten ma kopaci techniku neskutecnou a penalty za granadu vzdycky daval s prehledem…


Komentáře

No trackbacks yet.