Atlético Madrid CZ/SK

Borja: Vrátím se a vybojuji si místo v Atléticu

19/04/2012 14:54 // Sebyk // 950 zobrazení // zdroj: vavel.com

V Atléticu je od svých pěti let, debut za béčko si odbyl v šestnácti, za seniorský tým si poprvé zahrál v osmnácti. V mládežnických kategoriích Španělska sázel góly jak na běžícím páse, z Mistrovství světa do 17 let v roce 2009 si přivezl Zlatou kopačku pro nejlepšího střelce turnaje. Jeho kariéru však v posledních letech krutě poznamenala dvě těžká zranění kolena, kvůli kterým musel již v tak útlém věku znovu startovat svou slibnou kariéru.

Letos odešel zkoušet štěstí do druholigového Realu Murcia, kam jej Atlético uvolnilo na roční hostování. Řeč není o nikom jiném než o devatenáctiletém útočníku Borjovi, který je přes všechnu smůlu, která jej v minulých letech potkala, odhodlán vybojovat si místo v Atléticu a v madridském týmu se prosadit.

 

Jak se vám daří v Realu Murcia? Prospěla vám změna prostředí?
Ano, pravdou je, že je to velmi dobrá zkušenost, hodně mi to dalo a hodně jsem se toho tady naučil. Jsem tu spokojený.

Dosud jste hrával v Segundě B. Bylo těžké zvyknout si na vyšší tempo Segundy?
Mezi těmi ligami je velký rozdíl – Segunda je více fyzicky náročná, hra je více přímá, všechno je složitější, ale myslím, že jsem se adaptoval docela dobře. Ze začátku to nebylo úplně lehké, je to přece jen o něčem jiném než třetí liga, ale zvyknul jsem si.

Jak byste rád zakončil stávající ročník?
Samozřejmě co nejlépe. S co nejvyšším počtem minut a gólů na kontě a Murcii pomoci skončit co nejvýše v tabulce.

Jaké jsou cíle týmu?
V první řadě se zachránit. Pak bude možné přemýšlet o dalších věcech.

Co by mohl tým zlepšit, aby nadále rostl?
Musíme dále tvrdě prácovat. Tým máme kvalitní a na hřišti do toho dáváme vše. Z Nueva Condomina jsme vytvořili tvrz, odkud si body jen tak každý nevozí. V tom musíme i pokračovat.

Proč jste se v létě rozhodl opustit Atlético Madrid?
Mysleli jsme, že bude lepší, když tuto sezonu zkusím něco jiného a nasbírám nějaké nové zkušenosti. V Atléticu to bylo složité, jsou tam kvalitní hráči a já jsem se vracel po zranění, které mě ze hry vyřadilo na sedm měsíců. Hlavním cílem byla změna prostředí a další zkušenosti, které by mi pomohly se další rok v Atléticu prosadit.

Měly o vás zájem i nějaké jiné týmy?
Ano, ozvalo se hned několik klubů, ale po pečlivém zvážení jsem se rozhodl, že nabídka Murcie mi vyhovuje nejvíce. Proto jsem tady.

Plánujete se v létě vrátit do Madridu a vybojovat si místo v týmu?
Ano, to bych moc rád. Mám v klubu platnou smlouvu a vrátím se na letní přípravu, kde se pokusím vybojovat si místo pro příští sezonu.

Myslíte, že Atlético je týmem, které hodně dbá o svou Canteru a dává šanci svým odchovancům?
To záleží na okolnostech. Několika hráčům se podařilo prosadit se přímo v Atléticu, někteří se museli přesunout jinam a nasbírat tam zkušenosti, aby se mohli vrátit. Cílem klubu je, aby do dvou let byla kostra týmu složena z odchovanců a ze všech ligových týmů měl největší podíl Canteranos v áčku.

Co vám prolétlo hlavou, když jste před dvěma lety utrpěl ono vážné zranění?
Byly to hodně těžké časy. Díky Bohu, že jsem se mohl spolehnout na podporu rodiny, přátel, spoluhráčů i klubu, kteří byli vždy po mém boku. Moje jediné myšlenky byly na co nejrychlejší návrat zpět k fotbalu.

Jak jste se cítil, když jste se pak vrátil na trávníky?
Popravdě trochu zvláštně. Najednou jsem se cítil jinak než předtím, znovu jako fotbalista. Nakonec to všechno dobře dopadlo, za což jsem moc rád. Byl jsem nadšený, že po měsících trpění jsem se mohl vrátit zpět k fotbalu.

Jaká pro vás byla minulá sezona, kterou jste strávil v béčku Atlética?
Bylo to hodně o zvykání si, protože vlastně teprve v únoru jsem se vrátil do hry. Musel jsem si zvyknout znovu na to, že jsem fotbalista, na tempo hry, najít toho starého sebe a získat znovu důvěru ve své schopnosti, abych mohl nadále růst. Pak jsem začal nastálo trénovat s prvním týmem, což bylo velmi pozitivní, znovu jsem cítil, že jsem součástí klubu. Vzhledem ke zranění to nebyla příliš dobrá sezona, ale závěr nebyl tak špatný.

Před dvěma lety jste naživo zažil, jaké to je získat s Atléticem double. Jaké to bylo?
Naprosto skvělé! V Atléticu jsem od dětství a užil jsem si to zároveň jako hráč i fanoušek týmu. Slavil jsem se spoluhráči na hřišti, bylo to prostě úžasné.

Snil jste v dětství, že někdy budete něčeho takového součástí?
Samozřejmě, jsem nadšený, že jsem měl tu čest. V dětství jsem si na podobné věci hrál doma, občas jsem to zažíval skrze otce (Miguel Bastón – bývalý brankář Atlética nebo Burgosu, pozn.red.). Bylo úžasné být tak blízko hráčům, trénovat a hrát s nimi, sdílet s nimi stejnou šatnu. Finále v Hamburku, po kterém jsem slavil s ostatními na hřišti je jedním z nejkrásnějších okamžiků mého života, nikdy na to nezapomenu.

Jak se vám líbí Atlético pod koučem Simeonem? Myslíte, že se mohou ještě dostat do Ligy mistrů?
Věřím v to. Pod Simeonem je Atlético mnohem týmovější a silnější. Předvádí solidní fotbal, všechny řady od té zadní až po útočníky pracují dobře. Jejich boj o pohárové příčky samozřejmě sleduji, jsem sám zvědavý, jak to nakonec vše dopadne.

Jeden z vašich idolů je Fernando Torres. Co říkáte na to, jak se mu daří v Chelsea?
Nemám z toho moc radost. Je to náš rodinný přítel a skvělý hráč, v poslední době mu chybí štěstí v koncovce, což ho velmi trápí. Výkony myslím podává dobré, pracuje pro tým a někdy odvádí i černou práci, když pohybem dělá prostor pro spoluhráče, má i spoustu brankových asistencí. Je to vynikající útočník, svoje kvality několikrát prokázal a nemusí je znovu dokazovat. Svým gólem zajistil zlaté medaile na EURO, za což si zaslouží velký respekt.

Dalším z vašich idolů je i váš otec. Dal vám nějakou radu, jak uspět ve světě fotbalu?
Otec je pro mě velmi blízký, vždy byl se mnou, pomáhal mi a podporoval mě. Řekl mi, abych tvrdě pracoval a zůstal skromný. Také mě naučil, že abyste se zlepšoval, musíte ke všemu přistupovat pozitivně a dívat se vždy na tu světlou stránku věci.

Komentáře (2)
  1. mam ho fakt rad a budu mu fandit, ale myslim, ze jeho karieru fakt prilis poznamenala ta zraneni. je to obrovska skoda, mohl z nej bejt novej torres, ale na atletico v tuto chvili nema a nemyslim si, ze by kdy mel. to bych uz spis privedl zpatky ibrahimu. ale uvidime, treba mu cholo da sanci…

  2. Taky mu moc nevěřím….je špatné, že si nedokáže zajistit stabilní pozici ani v té Murcii. Holt asi už se nám nevrátí ten Borja před zraněním…


Komentáře

No trackbacks yet.