Bláznivý záver zápasu rozhodol o troch bodoch pre Atlético

02/06/2013 11:42 // Mindrot // 445 zobrazení
Diego Costa ďakuje Aquinovi za gólovú nahrávku

Posledné kolo La Ligy bolo mimoriadne dramatické, hoci o šampiónovi bolo rozhodnuté už predtým, otvorené ostali boje o európske súťaže i o záchranu. Do jedného z bojov o udržanie sa sa zaplietli aj Colchoneros, ktorí čelili odhodlanej Zaragoze v ich domovskom stánku La Romareda. A hoci Los Maños ukázali dostatok vôle, odhodlania a bojovnosti, proti bola najpevnejšia obrana ligy na čele s vynikajúcim Courtoisom, ktorý bude odmenený cenou Zamora, kvôli ktorej však aj v tomto zápase musel vytiahnuť zopár skvelých zákrokov.

Prvých 20 minút patrilo jednoznačne domácim. V 5. minúte hlavičkoval Pintér ešte vedľa, minútu na to však Víctorova bomba poriadne zamestnala Courtoisa, ten si však s ňou poradil. Atléti smerom dopredu nepredviedli v úvode zhola nič, pôsobili síce uvoľnene, ale aj ľahkovážne, s početnými nepresnosťami na kopačkách. V 11. minúte po prvom rohu domácich tvrdo pálil Apoño, jeho strelu k tyči opäť zlikvidoval hosťujúci brankár. Po štvrťhodine sa dostali k rohu aj hostia, Koke rozohral na prednú tyč, Adrián predĺžil za seba, no Diego Costa pred voľnou bránou hlavou trafil len spojnicu a nezariadil tak domácim šok. Zaragoza hrala skutočne ako o život, no viac ako strely z diaľky v 20., resp. 22. minúte nevyťažila, oba pokusy leteli nad.

To už ale Jiménezovi zverenci opadli a Atléti ich nijako nemienili šetriť. Zhruba od 25. minúty boli Colchoneros takmer neustále pri lopte a vytrvalo zamestnávali domácich zadákov bleskurýchlymi útokmi predovšetkým po krídlach. V 27. minúte vyprodukoval Diego Costa s Cebollom prekrásnu akciu, Uruguajčan sa po narážačke ocitol sám pred Leom Francom, no zakončenie nebolo v tento večer činnosťou, v ktorej by hráči vynikali. Posledných päť minút prvého polčasu priniesol ešte vzruch pred domácou bránou, najprv Miranda doklepol do siete Kokeho center, gól však kvôli ofsajdu neplatil. Následne aktívny Diego Costa zachytil rozohrávku a rútil sa sám na bránu, zakončil len do nôh Lea Franca, aby v samom závere Beštia prenikla po ľavej strane až k bránkovej čiare a priťukla pred bránu, dobiehajúci Tiago však netrafil bránu.

Po zmene strán sa domáci snažili ukázať, že nehádžu flintu do žita. Jiménez stiahol Pintéra a nasadil Movillu v presvedčení, že už nemá čo stratiť. Víctor prenikol po pravej strane až do malého vápna, zakončnie však bolo nepresvedčivé a Courtois nemal problém. Na druhej strane sa Diego Costa po Adriánovej snahe krásne pohral s protihráčmi a vystrelil, avšak mimo tri žrde. Maños odpovedali v 56. minúte Ortího centrom, ktorý akrobaticky zakončil Postiga vedľa. O ďalšie tri minúty sa predviedol Insúa, na ktorého center si nabehol Adrián, jeho volej skončil nad bránou. Zaragoza sa snažila do plných, hosťom sa však darilo bez väčších problémov ustáť jej tlak, naopak, sami neustále hrozili útokmi do čoraz viac otvorenej domácej obrany.

Totálny vabank sa začal zhruba od 70. minúty, Atléti trpezlivo vyčkávali a smrteľne hrozili z protiútokov, ako v 76. minúte, keď sa Costa vyrútil sám na bránu, nedovolene ho však ďaleko za hranicou šestnástky zastavil Leo Franco. To už bol na trávniku aj Óliver, mladík sa opäť prezentoval na svoj vek neuveriteľnou hrou, v 80. minúte z jeho šikovnosti ťažil Juanfran, jeho strela z dobrej pozície bola zblokovaná. Na opačnej strane to skúšal bombou Postiga, Courtois bol však jednoducho nepriestrelný. Katom domácich sa nakoniec stal striedajúci Arda, v 84. minúte Insúa výborne potiahol útok po krídle, pätičkou oklamal strážcu a našiel Turka, ktorý slalomom pomedzi viacerých protihráčov prenikol do šestnástky a krížnou strelou konečne otvoril skóre stretnutia.

Domáca frustrácia vrcholila, hráči chceli a nevzdávali to, avšak nezmohli sa takmer na nič. Aký to kontrast oproti uvoľnene a s ľahkosťou hrajúcim hosťom, v 87. minúte chcel Óliver korunovať svoj výkon gólom, prenádherne sa preštrikoval až k bránkovej čiare a vyskúšal lob z ostrého uhla, loptu zastavilo až brvno. Zaragoza sa však predsa len dočkala, minútu pred koncom sa stopéri hostí nedohodli s Courtoisom, z čoho vyťažil Postiga a pohodlne vyrovnal. Bola to však posledná pozitívna správa pre domácich v ten večer, už minútu na to debutant Aquino potiahol po ľavej strane, jeho center do v tej chvíli už opustenej domácej obrany poslal Diego Costa volejom k tyči, čo sa však Brazílčanovi málilo a v ďalšej minúte ešte prisypal soľ do rán, keď doklepol do opustenej brány Kokeho prihrávku.

Atlético tak na La Romarede triumfovalo 3:1 a opäť sa stalo katom jedného z prvoligistov, v Zaragoze sa však určite na Colchoneros sťažovať nebudú, keďže o ich zostupe prakticky už predtým rozhodla predovšetkým katastrofálna jarná časť. Atléti zavŕšili fantastickú ligovú sezónu víťazstvom a nazbieranými 76 bodmi, najpevnejšou obranou v celej lige a s priamym postupom do vytúženej Ligy majstrov. Vzhľadom na odchod Falcaa a možno i ďalších kľúčových hráčov nás pri nutnosti rozšíriť a doplniť káder čaká veľmi zaujímavé leto, nabité už tradične špekuláciami.