Atlético zdolalo Barcelonu, postupuje do semifinále Ligy majstrov!

10/04/2014 11:51 // Mindrot // 552 zobrazení // zdroj: madridatleticos.com, atleticofans.com
Atléti slávia zaslúžený postup.

Atlético postúpilo do semifinále Ligy majstrov po dlhom štyridsaťročnom čakaní. V domácej odvete dokázali ustrážiť hviezdnych hráčov Barcelony, vďaka gólu hneď v úvode zápasu vyhrali 1:0 a celkovo dvojzápas 2:1. A napriek najtesnejšiemu rozdielu Katalánci zaostávali za Simeoneho zverencami vo viacerých činnostiach, červenobieli svojho súpera predčili v agresivite, nasadení i vášni a neuveriteľným fanúšikom na Calderóne pripravili jeden z najkrajších večerov v histórii.

Domáci sa na svojho súpera nemilosrdne vrhli od prvých sekúnd a počas úvodnej štvrťhodinky Barcelonu jednoducho prevalcovali. Prvý a nakoniec aj víťazný gól stretnutia strelil Koke už v 6. minúte, čomu však predchádzalo Adriánovo brvno, odrazená lopta cez Kokeho doputovala k Villovi na ľavej strane, Astúrijčan centroval späť na Adriána, ktorý priťukol Kokemu a domáci odchovanec z prvej rozradostil tribúny.

Konštrukcia Pintovej brány sa v priebehu pár nasledovných minút otriasala ešte dvakrát, v oboch prípadoch bol smoliarom David Villa - najprv trafil tyč po excelentnej Gabiho práci, aby o čosi neskôr z uhla poslal loptu do brvna po výbornom vysunutí Raúlom Garcíom. Obrovské šance mohli domácich mrzieť, pretože vedenie bolo stále len jednogólové, čiže nič nezvládnuteľné pre súčasnú Barcelonu. Nie však v tento magický večer.

Dve výborné príležitosti na vyrovnanie mal Lionel Messi, najprv však hlavičkoval tesne vedľa a v 25. minúte nepresným volejom zakončil prekrásnu Neymarovu akciu. Toto boli jediné dva okamihy, kedy sa La Pulga ocitol v centre diania, inak bol po celý zápas neviditeľný. Rovnako ako Iniesta, najlepší muž prvého zápasu, Gabi a Tiago ho jednoducho vymazali z trávnika. Do prestávky vzbĺkli vášne ešte raz, to keď Adrián spadol po súboji v šestnástke hostí, na penaltu to však bolo málo.

Po prestávke sa hra niesla v znamení zúrivej snahy hostí o vyrovnanie. Najbližšie k nemu bol Neymar po skvostnej Xaviho akcii, no Courtois perfektne zasiahol, v pokračujúcej akcii však pri ňom stálo šťastie, kedy Xavi nedokázal potrestať pošmyknutie sa belgického gólmana a loptu poslal len centimetre nad. Prvých desať minút druhého polčasu Atléti často len odkopávali lopty čo najďalej od svojej brány, výraznejšie šance Kataláncov však už nepripúšťali.

V 62. minúte nahradil Adriána na trávniku Diego a vniesol do hry domácich viac kontroly a kľudu, s čím prichádzali aj viaceré možnosti domácich z protiútokov. Bolo by ale krivdou opomenúť aj Adriánov výkon v tomto zápase, Astúrijčan podal najlepší výkon za posledné dve sezóny a Cholom proklamovanú dôveru nesklamal ani v najmenšom. Novopríchodzí Diego sa prezentoval spálením ďalšej veľkej šance, jeho prienik z pravej strany zastavil až Pinto.

O niečo neskôr mal rozhodnutie na svojej kopačke Gabi, no po bleskurýchlej kontre príliš dlho váhal medzi strelou a prihrávkou, s nemastným-neslaným zakončením nemal gólman Barcelony žiadny problém. Ďalší vzruch priniesol súboj Mascherana s Villom, po ktorom sa domáci dožadovali penalty, Howard Webb sa ale odmietol stať prvým arbitrom v roku 2014, ktorý by túto výhodu prisúdil Atléticu Madrid. Desať minút pred koncom sa do hry dostal Cebolla, z trávnika sa porúčal David Villa.

Záverečná desaťminútovka bola skutočne nervydrásajúca, hostia dokázali vyprodukovať ešte Neymarovu hlavičku tesne vedľa, domáci odpovedali 100% šancou Cebollu Rodrígueza, uruguajský rýchlik však zoči-voči Pintovi na brankárskeho veterána hostí nevyzrel. V konečnom dôsledku to však nemuselo mrzieť, keď o pár chvíľ na to Webb odpískal koniec, Vicente Calderón sa zmenil na najšťastnejšie miesto na planéte, keď hrdinovia v červenobielom, aj bez pomoci opôr Diega Costu a Ardu Turana dokázali zvíťaziť a postúpiť do semifinále Ligy majstrov. Žrebovanie dvojíc prebehne v piatok, avšak bez ohľadu na to, čo príde, je toto neuveriteľný úspech klubu a jeden z vrcholov nádhernej sezóny.