Atlético z mimoriadne bojovného zápasu berie všetky tri body

22/04/2013 09:44 // Mindrot // 526 zobrazení
Radosť Atlétov po víťaznom góle

Minimum futbalu, maximum boja, to bol obraz zápasu na štadióne Sánchez-Pizjuána v nedeľný večer, a hoci to boli domáci, kto v zápase vládol, jediný gól Falcaa zo 76. minúty znamená, že Atlético porazilo Sevillu na jej vlastnom štadióne prvýkrát od roku 2008. Zároveň ide aj o prvú Simeoneho ligovú výhru nad mužstvom, vedeným Unaiom Emerym, pri remíze dobiedzajúcej Errealy tak Colchoneros zvýšili svoj náskok na treťom mieste na 13 bodov, vytúžená Liga majstrov tak naberá veľmi reálne kontúry a Atlético by sa o ňu v závere ligy mohlo pripraviť už len samo, to však pripúšťajú len tie najkatastrofickejšie scenáre.

V prvých desiatich minútach to boli hostia, ktorí boli aktívnejší a hra sa väčšinou odohrávala na domácej polovici, od začiatku však hra bola poznamenaná ohromným množstvom tvrdých súbojov a stretov, treba povedať, že hlavný arbiter González González hru rozhodne nemal pod kontrolou. Najväčšia šanca Atlética tak prišla už po šiestich minútach - Falcao sa po rozohranej štandardke hral s loptou v domácej šestnástke tak vytrvalo, že ho nedokázali odstaviť ani traja protihráči, lopta sa cez Cebollu dostala na hranicu veľkého vápna k Mariovi, ktorý z prvej strieľal, jeho volej mieril nad Betovu bránu.

Opraty stretnutia následne prevzali do rúk Nervionenses, ich defenzíva vynikajúco odzbrojovala útočné duo Falcao - Diego Costa, v strede poľa dominovali, no Simeoneho zverenci nedopustili vyložené šance. Strely Negreda a Reyesa z výborných pozícií v 19. resp. 28. minúte mierili vedľa. Ojedinelý brejk hostí v 34. minúte výborne potiahol Falcao, aby celú sľubnú situáciu pochoval nepresnou prihrávkou na Costu. Maximálne nezáživný priebeh musel nudiť každého - hostia pozorne bránili, domáci sa snažili hľadať osamoteného Negreda vpredu dlhými nákopmi, z ktorých ani jeden sa neujal, už tak pomalé tempo hry ešte viac brzdilo obrovské množstvo faulov, prvý polčas tak zaslúžene skončil bez gólov.

Po prestávke to aspoň na chvíľu vyzeralo, že mužstvá chcú hrať futbal, z čoho rezultovala obrovská šanca Cokeho, ktorého hlavičku po rohu zázračne na čiare zneškodnil Courtois. V 55. minúte Botía nedovolene zastavil prenikajúceho Kokeho, následný priamy kop z výbornej 19-metrovej vzdialenosti napálil Falcao len do múra. Následne sa zase hra zvrhla v panoptikum faulov a vybuchujúcich emócií. Diego Costa si po zbytočnom faule na Kondogbiu vyslúžil žltú kartu, ktorá mu zároveň znemožnila štart v nasledujúcom mestskom derby proti Realu.

Nevedno, či si Brazílčan prišiel na Pizjuán vybiť všetky svoje zlé pocity, avšak ani kartové upozornenie mu nebránilo provokovať súperov naďalej, v 62. minúte po faule na Falcaa predviedol Costa dokonalú hereckú etudu, čo vyústilo do zmätočného klbka namosúrených hráčov, padli ostré slová a v ponuke dňa bolo aj chlapčenské postrkovanie sa, čo už Simeone nevydržal a nahradil Diega Costu Adriánom dúfajúc, že druhý menovaný sa viac sústredí na futbal. Tesne predtým naskočil na trávnik aj Raúl García a ako sa ukázalo neskôr, El Cholo mal pri striedaní naozaj zlaté ručičky. Diego Costa odišiel z trávnika naozaj štýlovo - nervózne odsotil Calu, ktorý mu podával ruku, poslal niektorým domácim fanúšikom zopár vrelých slov a deň zakončil prudko hodenou fľašou o zem.

Keď emócie konečne trochu ochladli, diváci v Seville boli svedkami stupňujúceho sa tlaku domácich, ktorý však priniesol len Perotiiho volej po krásnom Kondogbiovom oblúčiku, lopta však skončila len na bočnej sieti. V 76. minúte však prišiel blesk z jasného neba - Adrián predviedol nádhernú individuálnu akciu, lopta sa k nemu aj za prispenia Mariovej ruky vrátila, Astúrijčan následne krížnym centrom cez domácu šestnástku našiel Raúla Garcíu, ktorý z prvej pálil k vzdialenejšej žrdi, do lopty, pravdepodobne smerujúcej vedľa sa však ešte trafil Falcao a jeho teč bol rozhodujúci - hostia z ničoho nič viedli 1:0. Kto doteraz nechápal význam spojenia “výbuch radosti”, stačilo sa pozrieť na Simeoneho a celú lavičku tesne po góle.

Sevillisti sa zúfalo vrhli do snahy o vyrovnanie a do konca zápasu čakali Atlétov krušné chvíle. Najmä famózny Courtois bol často to jediné, čo delilo hostí od straty vedenia. Najprv bez problémov zneškodnil dva nepríjemné strelecké pokusy Kondogbiu, minútu pred koncom vytesnil Negredovu hlavičku na brvno, deviatka domácich z následného rohu z bezprostrednej blízkosti hlavou trafila len bočnú sieť no a šťastie sa priklonilo na stranu hostí aj v 91. minúte, keď Rakitić z priameho kopu z 25 metrov orazítkoval len brvno. Hostia ustáli drvivý tlak domácich a domov si vezú mimoriadne cenné a doslova a dopísmena vybojované tri body.