Atlético Madrid CZ/SK

Atlético v novém kabátu: aktivnější styl přináší úspěch

09/10/2016 13:30 // Atletico de Madrid // 999 zobrazení // zdroj: intothecalderon.com

Takto se hlavou trefoval GriezmannHerní profil, kterým se v posledních týdnech prezentuje Simeoneho tým, se setkává s úspěchem. Jak poukazuje množství expertů, Atlético  adoptovalo mnohem aktivnější herní styl poté, co se mu hrubě nevydařil úvod sezony a Antoine Griezmann dokonce sýčkoval, že takovým tempem by Atlético mohlo klidně hrát o záchranu.

 

Los Colchoneros si ale z kraje nového ročníku zřejmě museli vypít pohár hořkosti až do dna, aby poznali, že již potřebují změnu. Simeoneho reakce po prvních utkáních zjevně přináší ovoce. Při pohledu na ligovou tabulku je očividné, že stačilo pár zápasů a Cholo zjistil, jakým směrem musí svůj tým posunout. Pro srovnání, takový Claudio Ranieri po fantastické sezoně vůbec nedokáže vrátit Leicester na vítěznou vlnu a po sedmi zápasech okupuje pozice ve středu tabulky.

V čem ale spočívá proměna Atlética? Při pohledu na statistiky zjistíme, že první významnou herní změnou je nárůst průměrného počtu krátkých přihrávek za zápas. Oproti minulému ročníku v posledních zápasech narostl o 10 %, oproti předminulému dokonce o neskutečných 24 %.

Efektem tohoto způsobu hry je větší jistota na míči v záložní řadě a zároveň v tomto prostoru dochází ke zrychlení hry. Logickým důsledkem vyššího počtu krátkých přihrávek je při kvalitě středopolařů Atlética i nárůst přihrávkové úspěšnosti – z průměrných 73,6 % v sezoně 2014/15 došlo k nárůstu na 81,4 %.

Ze zrychlení a zefektivnění přihrávek také plyne větší počet šancí. Zatímco v sezoně 2014/15 vyslali Rojiblancos průměrně 11,5 střely na branku, nyní vystřelí v průměru více než šestnáctkrát.

Nicméně i přes korelaci mezi průměrným počtem střel na branku a pravděpodobností vstřelení gólu není pravděpodobné, že by i o tolik aktivnější Atlético překonalo v nastřílených brankách druhé dva španělské giganty. Podle projekcí založených na výše zmíněných statistikách lze odhadovat, že zatímco Barcelona a Real nastřílejí 71, respektive 87 gólů z otevřené hry, Atlético vsítí „pouhých“ 65 (na druhou stranu je zde šance, že díky své precizní obraně obdrží pouze poloviční počet gólů).

Pokud však zůstaneme pouze u srovnání Atlética s jeho kopiemi z let minulých, zjistíme, že i 65 nastřílených gólů z otevřené hry by znamenalo obrovský skok. Oproti ročníku 2014/15 by šlo o 116% nárůst, neboť v této sezoně Colchoneros takto vstřelili pouze 30 branek (zbytek byly standardní situace a penalty). Oproti loňské sezoně by pak šlo o 20% nárůst.

Takové projekce však samozřejmě neznamenají, že k něčemu podobnému dojde. Záleží na aktuální formě, rozložení gólů (je vám k ničemu, když třikrát vyhrajete 6:0 a pak zase třikrát prohrajete) a samozřejmě také na schopnostech hráčů proměňovat vytvořené šance. Také přirozeně záleží i na ostatních situacích, které se netýkají otevřené hry – Griezmann by mohl o tréninku penalt vyprávět.

Klíčovým aspektem se tak zdá být efektivita, s jakou dokáží hráči Atlética své šance, pramenící z nového způsobu hry, proměňovat. Pokud se jim to bude dařit, klidně se po třech letech může opět zařadit do boje o titul. Po řadě let, ve kterých spoléhala jeho hra téměř výhradně na defenzivu se zdá, že zda nastal další obrat ve vývoji mužstva.

 

Volně přeloženo z:
http://www.intothecalderon.com/2016/10/6/13184608/atletico-s-new-style-means-more-shots-more-passing-and-a-better-chance-of-success

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.