Atlético si suverénne poradilo s Milánom, je vo štvrťfinále!

12/03/2014 21:00 // Mindrot // 329 zobrazení // zdroj: as.com
Červenobiela radosť.

Calderón zažil nádherný futbalový sviatok, jednu z najväčších nocí, najkrajších osláv. Všetky nedávne veľké úspechy zaznamenali Atléti mimo svojho svätostánku: Hamburg, Monako, Bernabéu...teraz bol rad na nich, aby usporiadali poriadnu párty. Z Ligy majstrov nemilosrdne vyprevadili jej sedemnásobného víťaza AC Miláno, keď mu bez ohľadu na jeho minulé úspechy na cestu pribalili štyri góly. Hymna Ligy majstrov odštartovala párty, konanú na Calderóne a do poriadnych obrátok ju rozbehol hneď v úvode nik iný ako Diego Costa.

Domáci sa do súpera zahryzli od prvých okamihov a neuveriteľnú atmosféru na svojom štadióne nechali vygradovať už v tretej minúte - Gabi pri postrannej čiare poľahky obral o loptu Essiena, našiel pri rohu veľkého vápna Kokeho, ktorý krásnym centrom za obranu vyzval Diega Costu k ekvilibristickému zakončeniu, Beštia skórovala z pozície, v ktorej by väčšina útočníkov na loptu nedočiahla. A Colchoneros pokračovali v obrovskom nasadení, počas prvých 20 minút svojho súpera doslova dusili, avšak bez výraznejšieho efektu pred Abbiatim, s výnimkou nepresného pokusu Raúla Garcíu po Kokeho centri zo štandarky.

Atléti postupne ubrali z nasadenia, čo sa im malo následne vypomstiť. Najprv prišlo varovanie v podobe Balotelliho strely, Courtois bol však na mieste. No o čosi neskôr už Rossoneri dokázali potrestať sériu hrubých chýb v domácej obrane - Filipe nepokryl Poliho, Godín bol nevedno kde a Talianov center cez celú šestnástku poslal Kaká hlavou za Courtoisov chrbát aj s prispením Juanfranovho kolena - pravý bek sa tiež vrátil prineskoro. V tej chvíli boli Milánčania len gól od vytúženého postupu, červenobieli sa začali obávať, tým viac, že taliansky tím zažíval svoju najlepšiu pasáž v zápase.

Kaká mal na hlave aj druhý gól svojho tímu, po rohu však z bezprostrednej blízkosti poslal loptu nad. Milánčania v týchto chvíľach na trávniku dominovali a nejeden pesimista z radov červenobielych už snoval čierne scenáre. Všetky tromfy vrátil do rúk domácich tesne pred prestávkou až Arda Turan, bradatý Turek sa nijako nerozpakoval a vypálil spoza veľkého vápna, lopta aj s prispením Ramiho teču zapadla do horného rohu Abbiatiho brány a fiesta na Calderóne pokračovala. Bol to zlomový okamih stretnutia - Atléti od tej chvíle naplno ovládli dianie na ihrisku a aj letmým pohľadom bolo možno usúdiť, že otázkou bude už len výška konečného skóre. Hneď na to sa štadión Vicente Calderóna takmer zrútil, keď Raúl García ukážkovými nožničkami po Juanfranovom centri o milimetre minul pravú tyč brány hostí.

Tí sa už na rozdiel od druhej polovice prvého dejstva nedokázali výraznejšie presadiť smerom dopredu, domáca defenzíva, organizovaná najmä skvelo hrajúcim Gabim nepripúšťala nijaký vzruch. Samotný kapitán Colchoneros mal možnosť navýšiť skóre po bleskurýchlom protiútoku, potiahnutom Diegom Costom, jeho bomba však len lízla brvno Abbiatiho svätyne. Clarence Seedorf, vidiac, že je zle nedobre, načrel do zásob svojej lavičky a vyslal na trávnik Robinha v nádeji na obrat. Po dobu približne desiatich minút to vyzeralo, že by Brazílčan mohol ešte zmeniť hru, no bol to už len tieň najlepších čias jeho kariéry. Tak či onak bol platnejší ako Taarabt, ktorého na trávniku nahradil, Maročan bol na Calderóne v utorok neviditeľný.

Aktivitou hýriaci Raúl García sa dočkal v 71. minúte, keď poslal Gabiho center zo štandardky hlavou za Abbiatiho chrbát, o postupujúcom v tých chvíľach nepochyboval už nikto. Navarrčan sa vzápätí nechal vystriedať Sosom, ktorý, ako je u neho dobrým zvykom, mal neskôr prsty v ďalšom výbuchu radosti. Ešte predtým však Rossoneri zaknihovali svoju poslednú veľkú možnosť, po akcii Kaká pálil Robinho v čistej šanci do brvna. A keď hostia pohrdli svojou šancou, Atléti trestali po štvrtýkrát. José Sosa svojím dôrazom dostal loptu k Diegovi Costovi vo vnútri šestnástky a ten krížnou strelou strelil svoj druhý gól v zápase, ustanoviac konečné skóre stretnutia na 4:1 a celkovo na suverénnych 5:1.

Diego Costa strelil svoj siedmy gól v prebiehajúcej sezóne Ligy majstrov, keď sa prizrieme na jeho herné minúty, jeho efektivita je vražedná - odohral 374 minút, čo znamená, že sieť za súperovým gólmanom rozvlnil každých 53 minút. Atléti si suverénne vybojovali účasť vo štvrťfinále, meno svojho súpera sa dozvedia 21. marca.