Atlético si po bojovnom zápase vezie do odvety jednogólový náskok

01/02/2013 13:32 // Mindrot // 460 zobrazení
Dvojgólový strelec Diego Costa

Kontroverzie, súboje na hrane, tvrdý boj. Tri vylúčenia, tri penalty, tri góly. Aj takto by sa dal stručne charakterizovať prvý semifinálový súboj Copa del Rey, keď na Calderóne domáce Atlético dokázalo zvíťaziť nad sevillským FC. Domácich môžu mrzieť nepremenené príležitosti a inkasovaný gól taktiež do odvety nepridáva optimizmu. Všetko podstatné sa udialo v druhom polčase, keď dvakrát z bieleho bodu skóroval Diego Costa a na strane hostí sa v rovnakej situácii nemýlil Negredo, čím narušil domácu, vyše tisícminútovú sériu bez inkasovaného gólu.

Tempo zápasu sa rozbiehalo pozvoľna, prvá polhodina priniesla množstvo súbojov a miernu územnú prevahu domácich, nováčik v bráne Sevilly Beto však nemal žiadnu prácu. V 12. minúte vybojoval na ľavej strane loptu Koke, vysunul uličkou Adriána a ten pekným centrom hľadal Diega Costu pred bránou, pred Brazílčanom v čistej šanci zachraňoval Navarro. Domáci sa snažili pretaviť svoj úvodný tlak v gól, kombináciám okolo šestnástky hostí však chýbal moment prekvapenia.

Po prvej dvadsaťminútovke sa sevillskí hráči osmelili a zahrozili zo štandardky, Rakitić však hlavičkoval len do stredu brány, Courtois nemal problém. Minútu pred uplynutím prvej polhodiny sa zrodila prvá z veľkých príležitostí domácich, Arda z vlastnej polovice nádherne vysunul Adriána, ten postupoval sám na bránu, v rozhodujúcej chvíli sa však Astúrijčanovi zaplietla lopta pod nohami, predsa len však aspoň nabil dobiehajúcemu Kokemu, odchovanec Atlética však loptu napálil len do brankára.

Posledná desaťminútovka prvého dejstva ponúkla najlepšiu pasáž domácich v zápase. Šesť minút pred koncom sa Adrián ocitol v ďalšej tutovke, pred hranicou veľkého vápna si krásne spracoval loptu, dostal sa pred bránu, gólovú strelu mu však zblokoval Spahić. Hostia vzápätí odpovedali ďalekonosným pokusom Negreda, jeho bombu z 30 metrov zlikvidoval Courtois famóznym zákrokom. Atlético do konca polčasu priklincovalo hostí pred vlastnú bránu a vypracovalo si viacero príležitostí.

V 41. minúte Mario pekne vysunul Diega Costu, brazílsky forvard prenikol až k malému vápnu, odkiaľ tiesnený naservíroval loptu pred prázdnu bránku, nenašiel sa však nikto v červenobielom drese, kto by z jeho akcie profitoval. Sám Costa sa v ďalších okamihoch ocitol v dvoch 100% príležitostiach. Najprv sa rybičkou hádzal do Adriánovho centra pred bránu, loptu však minul o milimetre, aby v poslednej minúte prvého polčasu po krásnej kolmici zakončil samostatný nájazd vedľa ľavej tyče Betoovej brány.

Do druhého dejstva naskočili domáci s cieľom čo najskôr skórovať. Toto sa aj podarilo, tri minúty po prestávke prenikal do pokutového územia z pravej strany Diego Costa, ktorého neúspešne bránil Spahić, obranca hostí sa ocitol na zemi a rukou odpálil loptu do zázemia. Bosniansky bek vzápätí videl druhú žltú kartu a porúčal sa z trávnika. Nariadenú penaltu bezpečne premenil Diego Costa a domácim sa tak otvoril ideálny scenár, keď v presile o jedného hráča mohli zveľadiť svoje vedenie a do odvety mohli cestovať hvízdajúc.

Neopakovala sa však situácia z posledného vzájomného stretnutia, keď sa po rovnakej situácii Seville úplne rozpadla hra, naopak, hostia sa veľmi rýchlo otrepali a ich snaha bola odmenená už po siedmych minútach. Po spolupráci Navasa s Negredom druhý menovaný pálil do odkrytej domácej brány, trafil však Godína do ruky. Nasledoval červený kartový trest pre uruguajského stopéra a opäť pokutový kop. Álvaro Negredo oklamal Courtoisa a vyrovnal na 1:1. Diváci na štadióne Vicente Calderóna tak videli prvý gól hostí po viac ako 1000 minútach.

Po vyrovnávajúcom góle sa domáce mužstvo zosypalo, nasledovných viac ako 10 minút si Colchoneros nedokázali prihrať viac ako trikrát v rade, napriek tomu hostia výraznejšie nepohrozili. Výnimku tvorí krásna akcia Kondogbiu v 60. minúte, keď ho nedokázali zastaviť ani traja protihráči, z čoho ťažil Rakitić, jeho bomba z 20 metrov mierila len centimetre vedľa. Pokusom spoza veľkého vápna to skúšal aj krajný bek Cicinho o deväť minút neskôr, individuálnu akciu zakončil strelou, s ktorou Courtois nemal výraznejšie problémy.

To sa už domáci nechali svoju hluchú pasáž za sebou a hneď pri prvom závare v šestnástke hostí to horelo. V 70. minúte sa dopredu dral striedajúci Cebolla, absolvoval súboj s Navarrom, ktorý pri ňom zahral rukou a hlavný arbiter nezaváhal a tretíkrát v stretnutí ukázal na biely bod. Loptu si postavil opäť Diego Costa a rovnakým spôsobom ako v prvom prípade ponúknutú príležitosť premenil a zariadil tak vedenie o jeden gól. Od tohto momentu tempo zápasu upadlo, hra sa odohrávala väčšinou v strede poľa, ani jedno mužstvo sa do útoku netlačilo.

V poslednej desaťminútovke stretnutia sa sprvu iniciatívy chopila Sevilla, Navas a striedajúci Reyes sa snažili niečo vymyslieť v okolí domácej šestnástky, domáca defenzíva však nedala hosťom priestor ohroziť Courtoisa. Päť minút pred koncom sa domáci dostali do rýchlej kontry, Arda posunul Diegovi Costovi do plného behu, pred veľkým vápnom však Brazílčana surovo skosil Navarro, za čo si vyslúžil červenú kartu. Následný priamy kop z Gabiho dielne letel nad, domáci sa však ešte v poslednom nápore snažili využiť početnú výhodu o jedného muža.

Emeryho zverenci sa sústredili len na ubránenie pre nich stále prijateľného výsledku, a to všetkými prostriedkami. Po jednom z množstva faulov v 90. minúte zahrával štandardnú situáciu z ľava od postrannej čiary Gabi, jeho center doletel na Maria, prudká hlavička však smerovala vedľa. Bodku za zápasom dala Ardova snaha, po ktorej sa lopta dostala k Cebollovi, jeho prudká strela z 11 metrov smerovala k pravej tyči, Beto však vytiahol famózny zákrok. Atlético si tak do odvety vezie jednogólový náskok, cestu do finále však môže skomplikovať gól, inkasovaný v domácom prostredí. Do odvetného zápasu ostáva takmer celý február, počas ktorého čaká Simeoneho zverencov množstvo ťažkých duelov, podarí sa im aj naďalej pokračovať v úspešne započatej sezóne?