Atlético Madrid – Rayo Vallecano 3:0

15/01/2016 07:30 // Mindrot // 171 zobrazení
Correa strieľa nádherný otvárací gól. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Striedajúci Antoine Griezmann pomohol svojimi dvomi gólmi k postupu Atlética do štvrťfinále Copa del Rey, čomu predchádzal ešte z prvého polčasu nádherný gól Ángela Correu. Červenobieli nemali všetko po celý čas vo vlastných rukách, no výborný výkon najmä v druhej polovici druhého polčasu a predovšetkým Griezmannova efektivita stačili na zaknihovanie si pohodlného víťazstva o triedu. Oproti víkendovému zápasu na Balaídos vykonal Simeone v základe osem zmien, čo na hru domácich nemalo práve blahodárny vplyv, pretože prvý polčas neponúkol takmer vôbec nič, čo by stálo za zmienku.

Úvodná desaťminútovka sa niesla v opatrnom duchu, mierne aktívnejší boli hostia, Atléti zvolili skôr vyčkávajúcu taktiku a nedovolili Rayu rozvinúť žiadnu súvislejšiu akciu. Naopak, domáci mohli udrieť dvakrát v desiatej minúte, po Gámezovej efektnej otočke sa predieral k bráne Filipe, v poslednej chvíli mu loptu vykopol Llorente. Po následnom rohu sa k zakončeniu dostal Savić, lopta sa medzi tri tyče nezmestila. Hostia odpovedali pohotovou strelou Embarbu zvnútra šestnástky, Moyà výborne zakročil. Nasledovné minúty si hostia užívali obrovskú prevahu v držaní lopty, vplyvom čoraz agresívnejšieho napádania červenobielych (najmä Jackson a Carrasco sa v tomto ohľade poriadne činili) sa ale hra posúvala čoraz bližšie k Yoelovej bráne, avšak bez výraznejšieho efektu.

Až v 33. minúte po štandardke poriadne zahrozil Thomas prudkou hlavičkou, padajúcou pod brvno, Yoel dokázal vytesniť loptu na roh. Päť minút pred prestávkou to už ale domácim padlo, ďalšia zo sľubných akcií už-už vyzerala, že skončí nezdarom, keď sa Carrasco otáčal až pri bránkovej čiare, zvládol však siuáciu a prepasíroval loptu k Ángelovi Correovi, ktorý sa nijako nerozpakoval a z rohu šestnástky vypálil tvrdý projektil, lopta sa od brvna odrazila za čiaru a poloprázdny Calderón bol svedkom nádherného gólu. Dve minúty pred koncom prvého polčasu mohlo byť ešte veselšie, hostia zlyhali v ofsajdovej pasci a na Yoela sa rútili Correa s Jacksonom, prvý menovaný volil prihrávku na voľného Kolumbijca, tomu však prekazil istý gól obetavý zákrok jedného z hosťujúcich zadákov.

Po zmene strán domáci na svojho súpera vlietli, rezultovalo však z toho len zranenie Llorenteho, ktorému prenikajúci Filipe šliapol na členok, po čom nasledovala skrumáž v šestnástke hostí, ani Thomas ani Filipe nedokázali nebezpečnejšie zakončiť. Silná pasáž Atlética netrvala ani 10 minút, hostia potrebovali útočiť a tomu zodpovedal i následný obraz hry. Solídna obrana domácich priebežne stíhala hasiť akékoľvek náznaky požiaru, no hoci mali mnoho možností na nebezpečné kontry, tu absolútne zlyhávali v predfinálnej fáze. Pohľadný protiútok predviedlo Atlético konečne v 68. minúte, po osi Correa – Koke sa k zakončeniu z hranice veľkého vápna dostal Jackson, Yoel jeho prízemnú strelu bez väčších problémov kryl. Na opačnej strane pálil nebezpečne Embarba, jeho krížna strela len tesne minula ľavú tyč Moyovej brány.

To už mal Paco Jémez vyčerpané všetky tri striedania, vynútené Llorenteho nasledovali príchody Bebého a Manucha, na ktorého mierilo množstvo nakopávaných lôpt – Rayitu ubúdal čas i sily a snažili sa riešiť veci čo najjednoduchšie. Aký to kontrast oproti dovtedy bezradnému posúvaniu lopty zo strany na stranu. Atléti dostali ďalšiu ideálnu možnosť v 79. minúte, protiútok zakončil Jackson len do Yoela a dorážka striedajúceho Griezmanna bola zblokovaná. Z následného rohu sa to už ale domácim podarilo, Koke zatočil loptu pred bránu a v nasledovnom zmätku Griezmann na dvakrát dotlačil loptu do siete. O minútu neskôr sa na gólmana Raya rútil sám Thomas, nezvolil ale ideálne zakončenie. Hostia už v závere úplne rezignovali a ich teraz už platonické snahy končili pred domácou šestnástkou. Atléti im v nastavenom čase teda uštedrili ešte jeden úder, po rýchlom vysunutí sa rútil sám na Yoela Griezmann, lakonicky si obhodil brankára hostí a potvrdil účasť Atlética v štvrťfinále Copa del Rey.

Prvý zápas vo Vallecas sa skončil remízou. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Osemfinálovú etapu Copa del Rey uzavrie zápas na štadióne Vicente Calderóna, kde domáce Atlético privíta susedov z Vallecas, pričom pôjde už o tretie vzájomné meranie síl za posledné dva týždne. V prvom stretnutí na Troch kráľov Atléti vo Vallecas len remizovali, šance na postup tak ostávajú vyrovnané – najmä ak vezmeme do úvahy povestnú nevyspytateľnosť Raya Vallecana i samotný rámec súťaže, keďže v Cope dostávajú príležitosť kvôli nabitému programu hlavne náhradníci.

Medzi devätnástkou hráčov, povolaných do odvety by sme márne hľadali Fernanda Torresa, ktorý si privodil zranenie pravého členka a od utorka netrénoval so zvyškom tímu, nemalo by však ísť o nič vážnejšie a s Nandom sa pravdepodobne môže počítať už na víkendový ligový zápas. Mimo nominácie sa ďalej ocitli Giménez a Augusto, nečinne prizerať sa bude i Juanfran, jednému z najvyťaženejších hráčov červenobielych môže oddych len prospieť.

„Rayo je nepríjemný súper pre každý tím,“ rozhovoril sa na tlačovke Diego Simeone. „Je to statočné mužstvo, ktoré predvádza ofenzívne poňatie hry. Remizovali sme tam, vedeli sme, že je to nebezpečný tím a stále si myslíme to isté, takže zajtra sa budeme snažiť dostať zápas tam, kde ho chceme mať a postúpiť ďalej.“ Cholo následne analyzoval posledné týždne svojho mužstva: „Som presvedčený, že stále rastieme,“ uviedol. „Áno, v posledných zápasoch sme často nehrali veľmi dobre, avšak výkony stačili na dobré výsledky. Ale stále ostával ten pocit, že tím mohol hrať lepšie. Na druhej strane sme vo Vigu videli skvelý výkon, tak výsledkovo ako i herne,“ presviedčal Simeone.

Rayito cez víkend nezvládlo existenčný zápas s posledným Levante a madridský klub sa ocitol vo vážnych problémoch v boji o záchranu v najvyššej súťaži. Do odvety na Calderóne však chcú vstúpiť so vztýčenými hlavami a slovami zadáka Nacha odkazujú, že mieria po víťazstvo a postup do štvrťfinále. Určite by radi napodobnili osud iného outsidera v tejto fáze, Mirandés, ktorí senzačne vyhrali na Riazore a postúpili medzi najlepšiu osmičku súťaže. Kouč Paco Jémez nemôže počítať so zranenými Ebertom, Amayom a Ratom, už tradičné patálie s nedostatkom hráčov by vo Vallecas radi vyriešili ako inak hosťovaním, pričom sa špekuluje aj o dvojici z Atlética, menovite Lucas a Thomas. Odvetný osemfinálový zápas sa odohrá vo štvrtok od 20:30.