Atlético prolomilo prokletí a stalo se korunovaným králem Madridu

19/05/2013 16:18 // Sebyk // 641 zobrazení
Atlético ovládlo letošní ročník Copa del Rey.

Čtrnáct let a dvacet tři zápasů...tak dlouho trvalo prokletí madridského derby. Celá generace fanoušků Atlética nikdy nepoznala, jak chutná vítězství nad největším rivalem. V pátek 17. května 2013 se však Rojiblancos dočkali - a triumf to byl o to sladší, že hvězdnému Realu v čele s Mourinhem a Ronaldem vyfoukli španělský pohár, navíc na jeho vlastním hřišti. Nebyl to určitě nejlepší výkon, který červenobílí za poslední léta v derby podali, přesto páteční noc vstoupí do klubové historie a neodmyslitelně se zapíše do mysli všech fanoušků. Hrdinové od řeky Manzanares domů vezou jubilejní desátou Copu a toliko zmiňovanou Décimu nakonec letos nezískal Real, ale právě Atlético.

Základní sestavy obou týmů žádná překvapení nepřinesly, v dresu Realu dostal před Di Maríou přednost Modrić a problémy se zraněnými stopery musel Mourinho řešit nasazením Albiola, v červenobílém se do základní sestavy vrátil Mario, který se stihnul dát po zranění pro finále dohromady. Samotný zápas začal opatrně a o něco aktivněji si zpočátku počínalo Atlético, přesto to byl Real, který klasicky udeřil ze své první šance. Při rohovém kopu Özila ve čtrnácté minutě nedokázal Godín uhlídat Ronalda, jeden z nejlepších hlavičkářů Merengues byl tak ve vápně trestuhodně osamocený a v zakončení se nemýlil. Za normálních okolností by se Atlético sesypalo a zápas by pro něj skončil. Tohle však byla úplně jiná noc.

Skvěle hrající Mario totiž v 35. minutě čistě odebral míč Ronaldovi a poslal jej Falcaovi, který parádním způsobem ukličkoval Khediru s Albiolem a vyslal na zteč parťáka Diega Costu. Brazilec vyhrál sprinterský souboj s Coentrãem a jeho jedovatá střela levačkou si nakonec  i s pomocí tyče našla cestu do branky. Gólman Diego López si sice na balon sáhnul, vyrazit jej mimo však nedokázal. Pro Costu tento gól znamenal osmou branku v letošním ročníku Copa del Rey, čímž se na čele tabulky střelců osamostatnil před druhým Ronaldem. Krátce po vyrovnání jsme byli svědky herecké etudy, kterou si střihnul Sergio Ramos, jenže se po souboji s Ardou Turanem začal svíjet na trávníku, držíce se za obličej. Opakované záběry však ukázaly, že i přesto, že kopačka tureckého šikuly vyletěla nebezpečně vysoko, s tváří kapitána Realu do kontaktu nepřišla.

Závěrečné minuty poločasu přinesly dvě šance Bílého baletu - nejdříve pálil nebezpečně Modrić, jehož rána proletěla jen těsně vedle Courtoisovy branky, poté se všem fanouškům Rojiblancos zastavil dech, když Özil skvělým volejem napálil jen tyč svatyně Atlética. Do kabin se tak šlo za stavu 1:1. Kouč Simeone o přestávce své svěřence musel pořádně nabudit, protože v úvodní čtvrthodině druhého dějství to byli právě červenobílí, kdo dominoval a vytvářel si více šancí. Velmi aktivní byl směrem dopředu Filipe, který nejprve vytvořil příležitost pro Gabiho a později sám zakončoval, skóre však zůstalo nezměněno a to i po závaru ve vápně Realu, čehož nedokázal využít Miranda.

Největší šance druhé půle však přišla pro Merengues - Ronaldo potáhl přes Mirandu míč a jeho centr srazil Gabi jen na kopačku Benzemy, který zblízka ve stoprocentní šanci trefil jen tyč. Míč se posléze odrazil k Özilovi, který se uvolnil přes Filipeho i Courtoise a zakončoval do prázdné, na brankové čáře však brilantním způsobem zastoupil svého gólmana Juanfran, který vyrazil střelu levým kolenem. Jen o několik minut později zachránila Atlético branková kontrukce od pohromy i potřetí, to když chytře z přímého kopu pálil Ronaldo. Essien pak v obtížné pozici z dorážky pálil pouze vysoko nad.

Na hráčích Realu začala být pořádně vidět frustrace, která vyústila v sérii tvrdých zákroků a žlutých karet pro Blancos. Právě tyto verdikty sudího neunesl domácí kouč Mourinho a po trvajících protestech byl vykázán na tribunu. Závěr utkání pak patřil opět Atléticu, které série šťastných momentů zjevně nabudila, ani série rohových kopů v nastavení však branku nepřinesla. Po závěrečném hvizdu rozhodčího bylo jasné, že o vítězi rozhodne prodloužení, případně penalty. Nespokojený José Mourinho pak po skončení základní hrací doby přichystal skrze svého asistenta Karanku trojité střídání, jen Cholo stále se svými možnostmi váhal.

Prodloužení začalo tak, jak skončil druhý poločas - šancemi Atlética. V obrovské příležitosti se vyskytnul opět fantom Diego Costa, proti kterému však vytáhnul famózní dvojitý zákrok Diego López. I v další velké příležitosti hrálo hlavní roli brazilské zvíře: kapitán Ramos jen akrobaticky za sebe prodloužil Kokeho pas, po kterém se už už natahoval právě Costa, v poslední možné chvíli však před ním uklidil míč na roh Essien. Přesto se nakonec Atlético radovalo - Kokeho nepovedený první pokus od rohového praporku sice doletěl jen na první tyč, míč se k němu však vrátil a mladý odchovanec složil reparát na jedničku. Opět na přední tyči našel stopera Mirandu, který předskočil Diega Lópeze a poslal míč do brány. San Bernabéu vybuchlo v červenobílé extázi!

Real se začal zoufale hnát za vyrovnáním a hráči Atlética mu to bohužel svými nepovednými kousky značně usnadňovali. Nejdříve Godín hloupě namazal střídajícímu Higuaínovi, jehož ránu zblízka fantasticky holení vytěsnil Courtois nad, krátce nato ztratil naprosto zbytečně na půlce míč střídající Adrián, Di María si narazil s Ronaldem a poslal nízký centr napříč pokutovým územím Atlética přesně na kopačku dobíhajícího Özila, proti němuž však Courtois vytáhl nejen zákrok večera, ale dost možná i sezony či století: německý playmaker v tisíciprocentní šanci zakončoval z malého vápna v podstatě do prázdné, mladý Belgičan mu však tygřím skokem jeho radost zhatil a vytáhl míč nad bránu.

Frustrace hráčů domácích jen rostla, což poznamenalo i závěrečné minuty utkání. Gabi sice nešetrně nabral Ronalda, portugalský záložník však oplácel a v letu zasáhl kapitána Rojiblancos do obličeje. Gabi sice celé situaci hodně přidal, když se teatrálně skácel k zemi, verdkit rozhodčího byl však neúprosný: červená karta pro největší hvězdu Realu. V této chvíli na hřiště vtrhla nejdříve lavička domácích, kterou ihned následovali i hráči a realizační tým Atlética, naštěstí však nakonec došlo jen na slovní potyčky. Hrdinu večera Courtoise navíc ve stejnou chvíli trefila do hlavy mince hozená z hlediště, po krátkém ošetření však byl Belgičan připraven pokračovat.

I přes vyloučení Gabiho v samotném závěru, který šel ven po druhé žluté, přičemž si neuvědomil, že tu první viděl jen před několika málo minutami při konfliktu s Ronaldem, i neustálé protesty Merengues, které v posledních pětiminutách doprovázely snad každé rozhodnutí sudího, však Atlético vypjatý závěr bez větších problémů přestálo a závěrečný hvizd sudího se proměnil v tu nejsladší hudbu. Domovský stánek Merengues propuknul v jednu obrovskou červenobílou radost: hráči i fanoušci slavili, Juanfran dojetím plakal (a jistě nebyl sám), Simeone létal vzduchem a Gabi pozvedl na hlavu pohár pro vítěze Copa del Rey. Atlético se může radovat z překvapivého triumfu, který se zapíše do historie, Real musí zkousnout hořkou realitu jedné z nejhorších sezon za poslední léta. Madrid cabrón, saluda al campeón!