Atlético Madrid CZ/SK

Atlético představilo plány na nový stadion

06/12/2011 22:52 // Sebyk // 1 215 zobrazení // zdroj: marca.com, atleticofans.com, clubatleticodemadrid.com

Po několika letech plánování včera vedení Atlética Madrid ve spolupráci s madridskou radnicí konečně představilo definitivní plány na přestavbu Estadio de la Comunidad, známějšího pod přezdívkou La Peineta. Slavnostní události přihlíželo na 600 diváků, mezi nimi stávající hráči a trenéři Rojiblancos, ale i červenobílé legendy jako například Luis Aragonés, Luiz Pereira, Milinko Pantić, Miguel Reina  nebo Adelardo Rodríguez.

Koordinátoři projektu – tedy Enrique Cerezo a starosta Madridu Alberto Ruiz Gallardón – utvrdili okolí v tom, že po předchozích prodlevách je vše konečně na dobré cestě k závěrečnému otevření. K tomu by mělo dojít v roce 2014, kdy bude rekonstrukce Peinety dokončena, jako nový svatostánek by pak měla Atlétům sloužit od následující sezony – tedy 2015/16. Přestavba stadionu, který se narozdíl od Calderónu nachází na předměstí Madridu, zahrnuje celkovou modernizaci a navýšení kapacity na 73 000 míst, součástí plánu je i výstavba nedaleké stanice metra a obchodního centra pro větší komfort fanoušků.

Starosta Gallardón fanouškům slibuje, že „stejně jako Calderón, i Peineta pro ně bude skvělým domovem. Tento projekt je velkou výhrou jak pro Atlético, tak i pro město“. Prezident Cerezo jej následně doplnil: „Podle projektu bychom se měli během tří let přesunout do našeho nového domova, který se stane pýchou všech Atlétů.“ Generální manažer Rojiblancos Clemente Villaverde pak v zastoupení přečetl projev šéfa klubu Miguela Ángela Gil Marína, který se stále zotavuje z vážného zranění, jež si přivodil minulý týden.

„Každý přesun Atlética na nový stadion s sebou přinesl více fanoušků a trofejí. Nový domov nám pomůže v sociálním i sportovním růstu. Příznivě ovlivní image klubu, nabídne fanouškům lepší služby a zvýší se i finanční příjem. Peineta by měla do klubové kasy přinést o 20 milionů euro ročně více. Otevření nového stadionu je naším prvním snem, tím druhým je výstavba nového sportovního centra,“ uzavřel Villaverde.

Jednou z kontroverzí kolem nového stadionu je fakt, že by měl obsahovat i běžeckou dráhu, což se u fanoušků Atlética setkává s velkou nevolí. Madrid však s Peinetou počítá při kandidatuře na pořádání letních olympijských her v roce 2020, a zmíněná dráha je tak údajně nezbytná. Podle architekta Emilia Cruze dráha v plánu sice zanesena je, ale případně by neměl být problém ji odstranit.

Druhou kontroverzí kolem plánovaného přesunu je vlastně samotný přesun – většina fanoušků totiž nechce opustit svůj „starý“ svatostánek nesoucí jméno Vicente Calderóna. Ten v tuto chvíli patří k těm nejlepším ve Španělsku, stěhování tedy není zcela nutné. Podle deníku AS však Atlético za prodej pozemků pod Calderónem inkasuje okolo 350 milionů euro, což je pro klubovou kasu zmítanou finanční krizí doslova koňská injekce.

Videoprezentace nového stadionu

kliknutím obrázky zvětšíte

Jaký je váš názor na stěhování na Peinetu?

Komentáře (2)
  1. Ten stadion je nádherný, musím říct. Nevim jestli je to úplně záměr, ale dokonce tam chybí u jedné tribuny roh, takže lehce připomíná Calderón. Jako jediné mínus tedy asi zůstane přesun z centra na okraj města (prý 20 minut metrem) a pak možná zvláštní atmosféra prázdnosti, když přijde na méně atraktivní soupeře málo lidí.
    Zajímalo by mě hodně, jak to bude s tím financováním. Za Calderón a přilehlé pozemky dostaneme fakt nehorázně mastnou sumičku, naopak La Peinetu nebudeme do roku 2020 vůbec vlastnit, takže se nabízí otázka, do jaké míry ten stadion spolufinancuje město a jestli my ho budeme muset po případné olympiádě nějak odkupovat, protože bych se vůbec nedivil, kdyby se prodal Calderón, my hráli na městské La Peinetě a Gil ještě před odkupem zmizel z 300 mega euro… *DEVIL*

  2. musim se priznat, ze to prekonalo vsechna moje ocekavani, je to fakt nadhernej stadion. pokud tam nakonec nebude/bude se dat oddelat ta pitoma draha, tak by to bylo neskutecne paradni. stehovani z calderonu je hned o neco min bolestivy, ale stejne…calderon je calderon a musim se tam stihnout jit podivat, nez to srovnaji se zemi :D

    nelibi se mi ale to gilovo kseftovani, jen aby na to atleti zcela klasicky nedojeli. buh vi, jak to vsechno je, kolik nakonec klub opravdu inkasuje a jak to bude s vlastnictvim peinety…


Komentáře

No trackbacks yet.