Atlético potupilo Beşiktaş a postupuje do čtvrfinále

15/03/2012 23:15 // Sebyk // 546 zobrazení

Atlético Madrid se pekelného prostředí na stadionu İnönü nezaleklo a bezradný Beşiktaş, kterému by dnes nepomohl ani samotný Satan, před jeho vlastními fanoušky potupilo hladkou výhrou 3:0. O vítězství se svými brankami postarali Adrián, Falcao a v samotném závěru Salvio. Po vítězství 3:1 z prvního zápasu a jasně hovořícím celkovém výsledku dvojzápasu 6:1 tak Rojiblancos postupují mezi osm nejlepších celků Evropské ligy. Jméno svého dalšího protivníka se Atléti dozví po pátečním losu ve švýcarském Nyonu.

Oproti sestavě, která se tureckému velkoklubu postavila minulý týden, udělal kouč Diego Simeone dvě změny. Veterána Luise Amaranta Pereu nahradil na stoperu Brazilec Miranda, do základní sestavy se po zranění vrátil Arda Turan, což odskákal v dobré formě hrající Toto Salvio. Vepředu nastoupil dvojčlenný útok v klasickém složení Adrián-Falcao. Na druhé straně nechyběla bývalá hvězda Atlética a nynější tahoun Beşiktaşe Simão, který byl paradoxně jediným hráčem na hřišti, který pamatoval triumf Atlética v této soutěži před dvěma roky, ani český stoper v tureckých službách Tomáš Sivok.

Beşiktaş vstoupil do utkání aktivně, dopředu jej hnali vynikající fanoušci, přesto však působil naprosto bezradně a ve finální fázi zcela neškodně. Po jediném získaném bodu z posledních šesti utkání Turkům zjevno chybělo sebevědomí. Atlético se v poklidu bránilo a samo se dostávalo na dostřel brány domácích. Po jedné z takových akcí padl první gól večera, když ve 25. minutě Juanfran vynikajícím způsobem vysunul Ardu Turana, ten sice napoprvé zaváhal při zpracování a sám se připravil o výhodou pozici, zachoval však chladnou hlavu a předložil do strany Adriánovi, který míč propasíroval mezi nohama domácího gólmana do sítě. S postupovými šancemi Beşiktaşe to v té chvíli vypadalo více než bledě.

Pro Adriána to byla v tomto ročníku Evropské ligy osmá branka, čímž se mladý útočník stal klubovým rekordmanem v počtu branek nasázených během jedné sezony v evropských pohárech. Zbytek poločasu dohrávalo Atléticu naprosto v klidu, kontrolovalo míč, a tím pádem i hru, ostatně nemělo důvod se nikam hnát. Beşiktaş zatím čím dál tím více trpěl a stěží se zmohl na nějakou kloudnou akci. I po změně stran se opakoval stejný obrázek - bezradný Beşiktaş a profesorským výkonem hrající Atlético, které mohlo být s dosavadním průběhem spokojeno. Trenér Simeone během druhé půle ještě více posílil defenzívu, když Ardu nahradil Assunção.

Beşiktaş ve druhém dějství moc toužil potěšit své skvělé fanoušky alespoň vstřelenou brankou a naprosto otevřel hru, tento tah měl však za výsledek pouze větší množství šancí na pojištění výsledku pro Atlético. Po Filipeho centru však Adrián těsně minul, mladý útočník mohl skórovat i o několik minut později, bravurně jej však vychytal domácí gólman. Nadějný brejk mezitím naprosto zadrbal Koke. Přesto se Atlético nakonec dočkalo druhé branky, a to když Falcao využil hrubého zaváhání brankáře Gönana. Salviův centr byl sražen vysoko do vzduchu a vypadalo to, že pro míč si pohodlně dojde gólman Turků, ten však nepochopitelně celou situaci podcenil a ani neabsolvoval souboj s El Tigrem, který se snadno prodral ke své dvaadvacáté brance v této sezoně.

Druhou brankou Atlético naprosto umlčelo celý stadion, který se namísto slibované pekelné atmosféry propadnul do hrobového ticha. Obrana již zcela odevzdaného Beşiktaşe i nadále hořela - do dvou dalších šancí se propracoval Adrián, v prvním případě však vůbec netrefil branku, ve druhém pak zcela zbytečně hledal hůře postaveného kolegu Falcaa, ke kterém se míč nakonec stejně vůbec nedostal. V nastaveném čase ještě stihl do rakve Beşiktaşe zatlouci zcela poslední hřebíček Toto Salvio, jehož vysunul do samostatného úniku Falcao.

Turecký velkoklub utrpěl potupnou domácí prohru v poměru 0:3 a po celkovém výsledku 1:6 se se soutěží loučí. Naopak Atlético si připsalo již sedmé vítězství v Evropské lize v řadě, čímž vylepšilo svůj klubový rekord. Není tedy divu, že podle bookmakerů je v tuto chvíli spolu se svými bratránky z Bilbaa, kteří dnes vyřadili Manchester United, největšími favority Evropské ligy. Jméno příštího soupeře, který vzejde ze sedmice Athletic Bilbao, Alkmaar, Hannover, Schalke, Metalist Charkov, Sporting Lisabon a Valencia, se Rojiblancos dozví v pátek odpoledne při losu ve švýcraském Nyonu.