Atlético porazilo Valenciu a je vo štvrťfinále!

15/01/2014 11:56 // Mindrot // 392 zobrazení // zdroj: madridatleticos.com
Postup do štvrťfinále slávili Atléti.

Presné hlavičky Godína a Raúla Garcíu posunuli Atlético do štvrťfinále Copa del Rey. Potom, čo si hráči nechali na Mestalle v posledných sekundách streliť vyrovnávajúci gól, boli karty rozdané veľmi jasne: Atlétom na postup stačila bezgólová remíza alebo akékoľvek víťazstvo, výsledok 1:1 by znamenal predĺženie a prehra alebo remíza s dvomi a viac gólmi posúvali ďalej Netopierov. Diego Simeone vykonal v základe dve zmeny, Kokeho nahradil debutujúci José Sosa a Raúl García hral od začiatku namiesto Davida Villu.

Už po 30 sekundách bola zaznamenaná prvá strela, Fedeho pokus zblokoval Miranda. No oproti prvému stretnutiu hráči Valencie pôsobili v prvom polčase oveľa menej agresívnym dojmom. Boli to domáci, kto väčšinu prvej polovice kontroloval hru a snažil sa ohroziť Guaitovu bránu. Činil sa stred zálohy, ktorý skúšal zásobovať Diega Costu dlhými loptami, zadáci Los Che boli ale pozorní. Aj napriek tomu sa Costovi ako prvému podarilo ohroziť bránu súpera, keď si ho našla Ardova prihrávka a domáci forvard strieľal svojou slabšou ľavou nohou, s čím Vicente Guaita nemal žiadne problémy.

Diego Costa to skúšal aj v 28. minúte, jeho strelu zrazili hostia tesne nad brvno. Najväčšia príležitosť domácich prišla o pár minút neskôr, Juanfranov krížny pas pred bránu hľadal Raúla Garcíu, Navarrčanovi chýbali ku gólu milimetre. Ešte do prestávky pohrozili aj hostia, Postigova hlavička po rohu mierila nad a strela Juana Bernata skončila na Courtoisovom brankárskom umení. Pohľadný prvý polčas, Atléti nepovolili výraznejšie ohrozenie svojej brány, no na hráčoch bolo v niektorých okamihoch badať únavu z natesnaného zápasového programu.

Po prestávke začali aktívnejšie domáci a po šiestich minútach sa aj dočkali. Najprv hlavičkoval Godín po rohu do zeme a lopta skončila nad bránou, pričom podľa opakovaných záberov si na ňu Guaita siahol. Opakovaný roh našiel opäť Godína na zadnej tyči a uruguajský stopér využil zlé postavenie Guaitu, Atléti viedli 1:0. Kouč hostí Pizzi reagoval stiahnutím Fedeho a nasadením druhého útočníka Alcácera v snahe čo najskôr streliť gól a vykresať akú – takú nádej. Los Che však v 57. minúte len tak tak ušli hrobárovi z lopaty, to keď bomba Raúla Garcíu skončila na tyči brány hostí.

V 58. minúte naskočil do hry – trochu nepochopiteľne – Koke, ktorý nahradil José Sosu. Argentínčan si pri svojom debute vôbec neviedol zle, viackrát predviedol svoju techniku a nebál sa zodpovednosti, keď väčšinu rohových kopov Atlética zahrával sám. Následne Thibaut Courtois pokračoval v privádzaní Valencie do zúfalstva, s čím začal v prvom zápase a zatiaľ čo jeho spoluhráči v poli poľavili, Belgičan vychytal Míchela a dvakrát Postigu. Na opačnej strane čoraz viac namosúrenejší Diego Costa hlavičkoval Kokeho center zo siedmich metrov nad bránu a hostia naďalej ostávali v hre o postup.

Tým viac, že Valencia v druhom polčase zabrala a mala oveľa väčšie držanie lopty a jej hráči sa čoraz nebezpečnejšie tlačili pred domácu bránu. No Atlétom to nijako nevadilo, sústredene bránili a neúnavne bojovali o každú loptu. Ardu na trávniku v 75. minúte nahradil Cebolla Rodríguez a po pár minútach sa konečne odhodlal k niečomu, čomu sa jeho spoluhráči z neznámych príčin dlhodobo vyhýbajú, totiž k strele z diaľky. Cebollovu tvrdú ranu Guaita vyrazil na roh, ktorý Gabi poslal na hlavu Raúla Garcíu a ten sa v podobných situáciách nemýli – minútu pred koncom bolo 2:0 a o postupujúcom nebolo pochýb. Na záver si ešte Dani Parejo vybil frustráciu na ochrannom paneli, za čo bol odmenený druhou žltou kartou, Atléti si tak vybojovali postup do štvrťfinále, kde sa už budúci týždeň stretnú s lepším z dvojice Athletic – Betis.