Atlético po hrdinné druhé půli otočilo zápas s Málagou

05/05/2012 23:36 // Sebyk // 569 zobrazení

V dnešním bláznivém utkání na Calderónu bylo k vidění Atlético dvou tváří - zatímco v prvním poločase podali Colchoneros ostudný výkon, dost možná vůbec nejhorší pod Simeoneho vedením a do kabin se šlo za zaslouženého stavu 1:0 pro Málagu, ve druhém dějství předvedli červenobílí stoprocentní zlepšení a po hrdinském úsilí dokázali po brankách Kokeho a Adriána utkání otočit.

Výhra 2:1 posunula Atlético na páté místo tabulky La Ligy a udržela mu teoretickou naději na Ligu mistrů, vše ale bude záviset na tom, jaké rozuzlení nám nabídne poslední kolo Primery - v ideálním případě sice Madriďané mohou skončit na čtvrtém místě zajišťujícím předkolo nejprestižnější klubové soutěže, nejhorší scénář však nabízí finiš na osmém příčce a žádné poháry.

Ještě před výkopem samotného zápasu se odehrálo emotivní loučení se dvěma odcházejícími ikonami Atlética Antoniem Lópezem a Luisem Pereou, kterým se od vedení klubu dostalo pamatečního vyznamenání a od fanoušků bouřlivého potlesku vestoje. V ochozech Calderónu bylo k vidění hned několik vděčných transparentů, během utkání pak stadion místy vyvolával jména obou hráčů. Do samotného utkání nakonec Atlético nastoupilo v plné polní, a vyvrátilo tak spekulace, že bude šetřit hráče na středeční finále Evropské ligy. Jeho úvodní jedenáctka přesto nabídla jedno překvapení, když se v ní neobjevil Arda Turan, na jehož místě nastoupil Toto Salvio. Do stoperské dvojice se pak vrátil Diego Godín, který zaujal místo vedle Mirandy. Na opačné straně se v základní sestavě hostů objevil odchovanec Atlética Ignacio Camacho.

I přesto, že Atlético nasadilo svou nejsilnější jedenáctku, úvod zápasu je zastihl doslova v nedbalkách. V pohodě hrající Málaga si na hřišti dělala, co chtěla, v klidu kombinovala a vypracovávala si jednu šanci za druhou, zatímco červenobílé trápily nepřesnosti a nedostatek agresivity a jen stěží se dostali s míčem za polovinu. Střed hřiště naprosto ovládala trojka Isco-Cazorla-Joaquín a mizerně hrající Atléti svému soupeři v první půli nestačili prostě v ničem. V prvním poločase podali jeden z nejhorších výkonů od té doby, co tým převzal Diego Simeone, - jako by na nich byla až příliš vidět únava z nabitého programu. Z jejich letargie je neprobral ani silný déšť vytrvale skrápějící trávník stadionu Vicente Calderóna.

První tutovka Málagy přišla již v první desetiminutovce, kdy se před Courtoisem objevil osamocený Isco, belgický gólman však proti jeho střele skvěle zasáhl. Stejným způsobem si poradil i s dalekonosnou střelou Joaquína jen o několik momentů později. Po necelé půlhodině hry o sobě dala pořádně vědět největší ofenzivní zbraň Andalusanů Salomón Rondón, který nejdříve po centru Joaquína mířil těsně nad, v další šanci mu po velkých zmatcích v obraně Colchoneros sjel v klíčovém mometu míč z nohy a jeho střela šla naštěstí mimo. Do hry se postupně dostávalo i Atlético, střely Falcaa a Salvia však mířily mimo.

V 35. minutě se pro červenobílé zničehonic zrodila obrovská šance - po rychlém brejku se míč dostal k Adriánovi, který míč zatáhl do vápna a přesným centrem našel svého parťáka Falcaa, ten však sám před ležícím brankářem Kamenim v tisíciprocentní šanci naprosto nepochopitelně selhal a poslal svou střelu snad o decimetr mimo. Jen o tři minuty později se naplnilo staré otřepané nedáš-dostaneš, když krajní bek Eliseu výstavní ranou napálil míč z dobrých pětatřicetimetrů přímo do šibenice a poslal Málagu do zaslouženého vedení. Brankář Courtois byl naprosto bezmocný. Do kabin se tedy šlo za stavu 1:0 pro hosty a hororový výkon Atlética jeho fanoušky nějakými nadějemi na zvrat příliš nenaplňoval.

Do druhého dějství však - jak to již u Atlética bývá - nastoupil naprosto odlišný tým. Červenobílí notně přidali v každém aspektu hry a najednou jich bylo plné hřiště. Do první šance se dostal Adrián, když po dlouhém pasu obešel brankáře Kameniho, dostal se však již příliš z úhlu a po jeho zpětné přihrávce do vápna jeho spoluhráči celou akci zadrbali. Srovnat skóre mohl i dnes jinak poměrně neviditelný Brazilec Diego, jeho rána však byla tečována a nakonec zamířila těsně mimo. Zaslouženého vyrování se však Atléti nakonec přece jen dočkali a to v 69. minutě - gólman Kameni po jednom z rohových kopů Atlética sice vyboxoval míč mimo vápno, zato však přesně na nohu střídajícího Kokeho, který povedeným volejem propálil vše, co mu stálo v cestě.

Pro mladého záložníka to byl druhý gól v posledních třech zápase, předtím přitom na vstřelenou branku čekal déle než rok. Vzápětí mohl Málaze vrátit ztracené vedení střídající Seba Fernández, proti jeho střele však parádně zakročil Thibaut Courtois. O deset minut později tak mohl obrat Atlética dokonat Adrián - Courtoisův výkop prodloužil za obranu Falcao, kam si mladý útočník chytře naběhl a tváří v tvář Kamenimu zachoval chladnou hlavu a zakončil přesně k tyči - 2:1! Při oslavě tohoto gólu se hráči Atlética seběhli k lavičce, kde měli připravené dresy Antonia Lópeze a Luise Perey, jejichž vystavením vzdali hold svým končícím kapitánům. Krásný týmový moment!

V posledních deseti minutách se Atléti snažili o soustředěný výkon, aby se nemohlo opakovat selhání ze zápasů proti Betisu a Sociedadu. I přes značné zlepšení nakonec takový moment přišel, a to dokonce v nastaveném čase - po rohovém kopu a zblokované střele Málagy se míč odrazil k Sergiu Sánchezovi, který zavěsil do prázdné, jeho branku však neuznal čárový kvůli domnělému ofsajdu. O postavení mimo hru však pravděpodobně nešlo, a v tento moment tak Atlético zachránili od pohromy rozhodčí. Ve zbylých minutkách se již nic nestalo, a Atlético tak hrdinným výkonem ve druhé půli ukázalo, že má charakter, a i přes velkou únavu proti úhlavnímu rivalovi vybojovalo velmi cenné tři body.

Rojiblancos tak v tabulce Primery přeskočili Levante, které prohrálo na Mallorce, a dostalo se na páté místo. Sen o účasti v Lize mistrů stále žije, Atlético však musí v posledním kole doufat v zaváhání Málagy, jež hostí gijónský Sporting a zároveň přivézt tři body z Villarrealu - tedy spíše fantasmagorický scénář. Zcela opačné vyústění pak nabízí případné zaváhání Colchoneros - pokud se Žlutou ponorkou nedejbože prohrají, mohou toho jejich konkuretni v podobě Levante, Osasuny a Mallorky naplno využít a odsunout je až na osmou příčku. Poslední kolo Primery tak bude nadmíru zajímavé, do všeho jsou navíc zapletené i týmy hrající o záchranu, takže se jistě bude nač dívat.