Atlético Madrid – Villarreal CF 0:0

21/02/2016 10:31 // Mindrot & Andy Conceicao // 241 zobrazení
Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Atlético mělo Villarrealu z podzimu co oplácet (na Madrigalu prohráli Colchoneros v nervózním zápase 1:0). Od doby, co tradičně útočná Žlutá ponorka angažovala na pozici trenéra Marcelina Garcíu Torala, čeká Atlético s tímto soupeřem vždy urputný taktikou svázaný zápas. Dřívější vzájemné gólové hody nahradilo pravidelně chudé skóre. Marcelino se totiž na španělské scéně zdá být svou filosofií nejpodobnějším Simeoneho následovníkem a tak se nyní proti sobě střetávají možná dva nejlepší stratégové La Ligy, jejichž osoby pro své kluby symbolizují plnohodnotnou konkurenci světu odskočivším gigantům Barceloně a Realu Madrid i při nestejných podmínkách a možnostech.

Marcelino si vzal při skládání sestavy příklad z Unaie Emeryho, který nedávno se svou Sevillou uhrál na Calderónu remízu 0:0 a pro aspoň částečnou, ale klíčovou eliminaci nebezpečných krajních beků Atlética, postavil na kraj zálohy jednoho vyloženě defenzivního hráče – Antonia Rukavinu. Pro týmy z užší španělské špičky tak není zas tak těžké přečíst v této sezóně po Griezmannovi jedinou další pořádnou útočnou zbraň Colchoneros. Kromě Rukaviny se do sestavy dostal z Itálie známý Daniele Bonera. Diego Simeone se s podzimního zápasu na Madrigalu poučil a tentokrát správně zvolil sestavu s třemi útočníky (Correa – Torres – Griezmann) a Saúlem uprostřed zálohy (první poločas hrál tenkrát Saúl v 4-4-2 na kraji zálohy a tento poločas byl fiasko). Avšak tak kýženou útočnou invenci ani toto poučení nepřineslo. Co se týče defenzívy, v obraně se vedle Godína při absenci vykartovaného Giméneze postavil Stefan Savic.

Podle zkušenosti z předchozích vzájemných zápasů se tak zápas od začátku podle očekávání nesl v duchu defenzivním. Soupeři se pouze nesměle oťukávali. Občasná aktivita beka Juanfrana na pravém křídle vedla jen k neadresovaným centrům a hosté zase pro „změnu“ z ojedinělých pokusů ze střední vzdálenosti stříleli až nad Oblaka. První pološanci si tak symbolicky po rohovém kopu připsal defenzivní univerzál Bonera, ze záklonu po odraženém míči mířil nad, ale ne zas tak moc. To probíhala už 32. minuta hry. Hrdina posledních dní Fernando Torres byl neviditelný, a když už se pokoušel přebrat míč, častěji mu překážel než naopak. Prostory k životadárnému protiútoku se otevíraly pouze sporadicky, to když Gabi ztratil míč (zasahovat musel po celý zápas solidní Savic)nebo se uvolnil Antoine Griezmann. Překvapivá či méně překvapivá střela od Kokeho respektive Saúla jistého Areolu ohrozit nemohla. Pokorně nevyřčené, ale vzhledem k charakteristice střetnutí pochopitelné zklamání z atraktivity utkání tak rozčísla až 43. minuta, kdy Juanfran konečně našel hlavu Griezmanna, který prodloužil míč na zadní tyč a jen těsně minul. I když byl tento pokus neúspěšný, tak úspěšně dodal znuděným pohledům trochu života a snad i naději do druhé půle.

Druhá půle opravdu začala dominancí Atlética. Ovšem některé rysy z první půle zůstaly. Torresovi se hrubě nedařilo a Areola přitahoval jako magnet všechny centrované míče. Když nešlo ohrozit branku soupeře mechanicky, muselo to jít po překvapivé náhodě. To jakoby si řekl štírek Correa a těžko říct, jestli chtěl centrovat, ale svým „centrem“ málem Areolu opravdu překvapil. Francouzský gólman vytáhl míč na břevno a z následného rohového kopu po hříchu zahrozili hosté, konkrétně poprvé v zápase ukázala svou rychlost hostující hvězda Cédric Bakambu. Filipe, jako poslední, svůj obranný zákrok ale zvládl. Poté se Simeone rozhodl pro nastávající zápas LM proti PSV Eindhoven šetřit trochu vyhaslého šutéra Griezmanna, jehož góly budou proti nevyzpytatelným Nizozemcům velmi potřeba. Kdo jiný by je také měl dávat? Za několik málo chvil se snažil Bakambu symbolicky přesvědčit o té své střelecké důležitosti pro Villarreal, ale v největší šanci zápasu selhal.

Na hře pak byla nejzajímavějšími střídání. Adrián i Vietto se postavili proti „svým“. Nepotvrzený talent Adrián vyvolával titěrnou nostalgii. Určitě si spousta z vás vzpomene na jeho veledůležitý gól proti Chelsea anebo na jeho odfláknuté výkony. S přibývajícím časem se na kontě Atlética množily bohužel ne branky, ale pouze rohové kopy, z kterých naopak hrozili hosté. Několik útoků táhl výše zmiňovaný Adrián, ten nejnadějnější naštěstí zpackal střídající Denis Suárez. Bylo období, kdy se Atléticu dařilo rozhodovat v závěrech utkání, dnes to byla spíše křeč. Rozkouskovaný závěr oživilo jen další střídání známých neznámých Lea Baptistaa a Matíase Kranevittera, kterému se těch 10 minut, které dostal, hrubě nevydařily. No a z čistého nebe mohl v 91. minutě rozhodnout Luciano Vietto, ale první dotyk neměl ideální a tak ani tento zápas nedopadl ideálně. Atlético – Villarreal obligátně s minimem gólů, tentokrát dokonce 0:0.

Na Madrigale zápas Atlétom vôbec nevyšiel. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Veľmi dôležitý zápas čaká Atlético v 25. kole La Ligy, na domácom trávniku privítajú štvrtý Villarreal v priamom súboji o budúcoročnú Ligu majstrov. Pôjde o zápas dvoch najlepších obrán ligy, Žltá ponorka v doterajšom priebehu inkasovala iba 18 gólov, v čom ju v Španielsku predčí jedine Atlético, Oblak v spolupráci s defenzívnymi parťákmi obdržal v 24 zápasoch smiešnych 11 gólov.

Dobrú fazónu má Fernando Torres, ktorý zakaždým skóroval v posledných dvoch zápasoch a spolu s najlepším strelcom červenobielych Griezmannom by mal v útoku nastúpiť od začiatku. Do stretnutia však nebude môcť zasiahnuť Josema Giménez kvôli nazbieraným žltým kartám, vedľa Godína dostane možnosť Stefan Savić. Na listinu zranených pribudol po poslednom zápase v Getafe i Carrasco, Cholo povolal z béčka krídelníka Samuela Villu, ktorý už skúsenosti s áčkom má.

Atlétov čaká následne prvý osemfinálový zápas Ligy majstrov v Eindhovene proti nebezpečnému domácemu PSV, Diego Simeone sa však už tradične sústreďuje len na najbližší zápas. „Villarreal podáva veľmi dobré výkony,“ uviedol na predzápasovej tlačovke. „Je to ťažký súper, jeden z ašpirantov na štvrté miesto, na ktorom majú teraz pohodlný náskok pred piatym. Pôsobia silno ako celok a majú veľmi účinnú taktiku.“ Päť z posledných šiestich vzájomných zápasov rozhodol jediný gól, Atléti budú pomýšľať na odplatu za jesennú porážku 0:1 na Madrigale.

Žltá ponorka vstupuje do zápasu na vlne jedenástich duelov bez porážky, posledná prehra prišla práve v Madride na Coliseu, kde pred týždňom Atléti dokázali vyhrať. Marcelinovi zverenci majú už svoj európsky zápas za sebou, cez týždeň dokázali v Európskej lige zdolať dosiaľ neporaziteľný Neapol a popritom neinkasovať. Villarreal nemôže počítať so zraneným Jonathanom dos Santosom, inak bude o futbalovú Európu bojovať v plnej sile. Zápas sa odohrá v nedeľu od 20:30 pod rozhodcovským dohľadom Prieta Iglesiasa z Navarry.