Atlético Madrid – Rayo Vallecano 1:0

30/04/2016 14:08 // Lubo & Sebyk // 266 zobrazení
O jedinou branku utkání se postaral Antoine Griezmann. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

Atlético doma doslova vydřelo výhru nad městským sousedem z Vallecas a dále se drží v boji o španělský titul. O tom, že tři body zůstanou na stadionu Vicenteho Calderóna, rozhodl jedinou brankou střídající Griezmann. Nezaváhali však bohužel ani rivalové z Barcelony a Realu, a Atlético tedy zůstává v tabulce La Ligy vklíněné na druhém místě právě mezi zmíněnou dvojici.

Diego Simeone, který utkání kvůli třízápasovému trestu sledoval jen z tribuny, se před nadcházející odvetou semifinále Ligy mistrů rozhodl šetřit hned několik hráčů základní sestavy, a jen na lavičce tak zůstali Savić, Filipe, Augusto, Saúl, Griezmann a Fernando Torres. Vzácnou příležitost přesvědčit Chola o svých schopnostech tedy dostali Vietto, Óliver, Thomas či Kranevitter, snad nejmladší stoperkou dvojici v Evropě vytvořili Giménez s Lucasem, na levém kraji obrany pak zaskočil Gámez. Takto poslepovaná sestava se samozřejmě projevila na výkonu Atética a kvalitě celého zápasu, který toho zrovna mnoho zajímavého nenabídl.

Zdaleka nejaktivnějším hráčem Atlética v prvním dějství byl Ángel Correa, který zkraje a v závěru poločasu alespoň symbolicky prověřil hostujícího gólmana Juana Carlose, ten si však s jeho pokusy dokázal poradit zcela bez problémů. Jeho ofenzivní parťák Luciano Vietto se mezitím většinu času toulal kdesi v postavení mimo hru, kde byl během první půlhodiny nachytán hned třikrát. Ani obrana Atlética nepůsobila tak jistě jako většinou: hned v úvodu zápasu hlavičkoval po rohovém kopu nikým nebráněný Amaya, branku však z dobré pozice vůbec netrefil. Po dvaceti minutách se pak po pěkné kombinaci dostal objevil v dobré střelecké pozici Miku, jeho tvrdou ránu však Oblak vyrazil. První půle tak skončila bez branek.

Do druhého dějství se již nezapojil Gabi, jehož nahradil Koke. Začátek druhé půle se nesl ve znamení aktivity hostí: nejdříve se kolem Lucase obtočil Guerra, jehož střela však postrádala razanci. Vzápětí málem Oblaka překvapil Quiniho ostrý centr z pravé strany, který se už už snášel do branky, slovinský čaroděj však konečky prstů míč vytáhl na roh. Simeone - respektive Mono Burgos, který na lavičce Atlética protentokrát působil v roli nejvyšší autority - zareagoval na nepříznivý vývoj hned dvojím střídáním, když Vietta s Óliverem nahradilo duo Griezmann - Torres. Efekt to mělo okamžitý: asi jako když Ryan Gosling přijde večer do klubu, Griezmann skóroval po prvních dvou dotecích a 35 sekundách. Po jedné ze standardek se dostal k odraženému míči, se kterým se příliš nepáral a z hranice vápna jej hned z první napálil nechytatelně do sítě.

Atlético mohlo hned několikrát pojistit svůj náskok, nejdříve však tváří v tvář hostujícímu gólmanu naprosto selhal Fernando Torres, který střílel jen slabě doprostřed branky, o několik minut později pálil z dobré pozice po Correově přiťuknutí Koke, bránu však vůbec netrefil. Rayo, které na sklonku utkání vrhlo všechny síly do útoku, málem tato zaváhání hráčů v červenobílém dokázalo potrestat, Diego Llorente však deset minut před koncem poslal svou hlavičku vysoko nad a se závěrečnými závary si obrana Atlética už dokázala poradit. O osudu utkání tak rozhodla šťastná Simeoneho - či Monova - ruka při střídání. Již v úterý čeká Atlético odveta Ligy mistrů na hřišti Bayernu, v dalším ligovém kole se pak představí na hřišti Levante, kde nevyhrálo od roku 2007.

Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Tri zápasy zostávajú do konca ligovej sezóny v Španielsku. Titul španielskeho ligového kráľa Atlético nemá vo vlastných rukách a ani 3 víťazstvá vo zvyšných zápasoch nemusia stačiť k jeho zisku.
Ale postupujeme „Partido a Partido“. 36. kolo La Ligy sa hrá odvčera. Atlético však až dnes od 18:15 privíta na domácom štadióne Rayo Vallecano namočené do záchranárskych prác. Všetci veríme, že Rayo si účasť v Primere zabezpečí aj pre ďalšiu sezónu, no nie v dnešnom zápase.

Rayo zvíťazilo v posledných 12 ligových zápasoch proti Atléticu iba raz. Naopak Colchoneros ťahajú proti svojmu susedovi z Vallecas veľmi úšpešnú sériu: 5 posledných zápasov na Vicente Calderóne – 5 domácich víťazstiev, čo je zároveň aj najlepšia séria proti Vallecanu v histórii klubu.

Štatistiky, forma a postavenie v tabuľke naznačujú, že by to pre našich mala byť povinná trojbodová jazda, ale akékoľvek podcenenie súpera by nás mohlo vyjsť draho. Družina okolo Paco Jémez-a aj napriek početným absenciám dokázala v posledných zápasoch favoritov poriadne potrápiť, keď doma zdolali Villarreal, tri dni na to im v Málage ušli tri body v nastavenom čase a nakoniec pred týždňom viedli s Realom Madrid 2:0 po 14 minútach, aby napokon len prehrali 2:3.

Práve začiatok zápasu bude musieť domáce Atlético zachytiť – Rayo dalo až 31% svojich gólov v prvých 15 minútach zápasov a túto štatistiku v La Lige vedú.
O motiváciu sa dnes a rovnako aj vo dvoch zvyšných ligových zápasoch bude musieť postarať iba Mono Burgos, keďže druhá lopta vhodená na hraciu plochu počas zápasu s Málagou priniesla Cholovi trojzápasový dištanc. Atlético sa síce proti rozhodnutiu odvolalo, no disciplinárka svoj verdikt napriek tomu potvrdila.
Od Burgosa (od Simeoneho) veľké zmeny v zostave očakávať nemôžeme. V zostave však určite neuvidíme Godína, Tiaga a ani Carrasca.

V tábore Raya je vykartovaný Trashorras, a k tomu môžeme pridať zranených Eberta, Zé Castra, Baenu a Pitiho.
Simeone sa pred zápasom vyjadril, že tri body sú dnes jedinou možnosťou. Držme preto palce Atléticu v jednom z finálových zápasov sezóny.