Atlético Madrid – Galatasaray SK 2:0

25/11/2015 10:19 // Mindrot // 198 zobrazení
Antoine Griezmann prelomil strelecké suchoty. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Zverenci Diega Simeoneho si zabezpečili postup zo základnej skupiny Ligy majstrov, keď na domácej pôde vcelku pohodlne zvíťazili nad istanbulským Galatasarayom. Po konečnom hvizde svietilo na svetelnej tabuli rovnaké skóre v prospech červenobielych, ako tomu bolo v Istanbule, pričom aj tentokrát sa o góly postaral Antoine Griezmann. Môžeme len dúfať, že Francúz prelomil svoje strelecké suchoty z posledných týždňov a postará sa o to, aby fanúšikovia Atlética v ďalších zápasoch nemuseli trpieť až do úplne posledných okamihov zápasu.

Prvý polčas nemohol prekvapiť nikoho, kto sledoval zápasy Atlética v posledných týždňoch. Úplná kontrola nad priebehom hry, vytvorenie si množstva nebezpečných situácií pred súperovou bránkou a žalostná efektivita. Už v piatej minúte narobil dlhý Gámezov aut problémy Muslerovi, z čoho rezultoval roh, ktorý Tiago na prednej tyči predlžoval za seba, hostia boli pozorní. Najväčšiu a jedinú šancu si Turci pripísali v 11. minúte, v domácej defenzíve sa netradične objavila obrovská diera, cez ktorú smeroval perfektný pas na Sneijdera, holandský veterán v čistej šanci pálil tesne vedľa.

Nedáš-dostaneš platilo v tomto prípade, pretože už o dve minúty neskôr skvelo zabojoval na pravej strane Gámez, po čom sa otvoril priestor pre Gabiho, kapitán Atlética vyslal sprava výborný center, ktorý Griezmann hlavou poslal presne k ľavej tyči Muslerovej brány. Zveľadiť tesné vedenie sa pokúšali obaja stopéri po rohoch, tak Godín ako ani Giménez nedokázali svojimi hlavičkovými pokusmi prekonať svojho krajana v bráne Galatasarayu. Neujali sa ani strelecké pokusy Griezmanna a aktívneho Carrasca, po prvom dejstve sa tak šlo do šatní za jednogólového rozdielu v prospech domácich, pričom vedenie červenobielych možno označiť za plne zaslúžené. V tábore hostí sa udiala ešte do polhodiny jedna vynútená zmena, Denayera so svalovým zranením musel nahradiť Olcan Adın.

Ani po zmene strán sa na obraze hry nič nezmenilo, akurát domáci dokázali opäť a znovu pozahadzvať i nemožné. Hneď v úvode druhého dejstva sa do šance prepracoval Carrasco, Muslera včasným vybehnutím zabránil najhoršiemu. Päť minút po prestávke mal obrovskú šancu Koke, výborný center nasmeroval k pravej tyči, uruguajský gólman však vytiahol fantastický zákrok a reflexívne vytesnil loptu na tyč svojej brány. Atléti pokračovali v úpornej snahe o gólovú poistku a v 65. minúte sa im to konečne podarilo – po ďalšej kombinačnej akcii naservíroval Gabi loptu Griezmannovi tak presne, že Francúzovi stačilo len nastaviť nohu a Calderón vybuchol radosťou po druhýkrát. Následne Cholo v priebehu siedmich minút vyčerpal všetky tri striedania, najskôr sa z trávnika poberal dvojgólový hrdina Griezmann, následne i Carrasco a Tiago a do hry naskočili Vietto, Óliver a Saúl.

Na trávniku až do konca zápasu pokračovala domáca exhibícia, avšak dopraviť loptu do siete sa nepodarilo už nikomu. Blízko k tomu mal Vietto, po nádhernom Torresovom pase však zakončoval mimoriadne ležérne, Nando si mohol konečne pripísať i gól s poradovým číslom sto, avčak proti jeho jedovke bol Muslera pripravený. Dvakrát do konca stretnutia ešte zakončoval striedajúci Óliver, Muslera bol vždy na mieste a keď sa ani v nastavenom čase neujala Viettova hlavička, Atléti si proti Galatasarayu zaknihovali víťazstvo takpovediac rovnakých proporcií ako v prvom zápase na pôde súpera, rovnaké skóre a rovnaký strelec obidvoch gólov. Postup zo skupiny červenobielym ani po tretíkrát za sebou neujde, o dva týždne vonku proti Benfice sa pobijú o prvenstvo v skupine, ktoré bude mať vzhľadom na súperov v ostatných skupinách mimoriadny význam.

V Istanbule Atléti zvíťazli 2:0. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Atlético môže v stredu večer spečatiť svoj postup do vyraďovacej fázy Ligy majstrov, v domácom stretnutí proti Galatasarayu im na to stačí remíza. Cez víkend sa červenobieli posunuli na druhé miesto ligovej tabuľky vďaka výhre nad Betisom, pričom na túto métu dosiahli bez toho, že by boli v ideálnej forme. Skôr naopak, vypadá to, že ešte stále prebieha adaptácia množstva letných posíl.

Najmä strieľanie gólov je pre Atlétov v poslednej dobe problémom a nepomôže tomu ani absencia Jacksona Martíneza kvôli zraneniu. Jeden z dvojice Torres – Vietto doplní v útoku Antoine Griezmanna, ktorého však tiež trápia strelecké suchoty (jediný gól v posledných šiestich zápasoch), do úvahy samozrejme pripadá i Ángel Correa. Našťastie, defenzíva tímu funguje perfektne ako obvykle a dobrou správou je i návrat Juanfrana po prekonaní svalových problémov.

Na tlačovke sa Diego Simeone objavil plný sústredenia a odhodlania a zdôraznil dôležitosť zápasu a nutnosť výhry: „Sme pripravení na všetko, čo sa môže stať zajtra večer. Galatasaray je dobrý tím a to najmä v útoku. V posledných dvoch zápasoch strelili šesť gólov, čo len ukazuje ich silu pred súperovou bránou,“ upozornil argentínsky taktik. „Cieľom je predviesť dobrý výkon a čo najskôr prísť na spôsob, akým môžeme zvíťaziť.“

Súper z Istanbulu pricestoval bez trénera, iba v pondelok klub oznámil návrat legendárneho Mustafu Denizliho. 66 ročný kouč sa na známe miesta vracia po 23 rokoch a nahrádza Hamzu Hamzaoğluho, ktorý doplatil na nepresvedčivé výsledky v lige i v kontinentálnej súťaži. Turci vedia, že len víťazstvo na Calderóne im udrží aspoň teoretickú šancu na postup, avšak bude to ťažké, keďže na víťazstvo na súperovej pôde sa nezmohli posledných 10 zápasov. Stretnutie sa na Calderóne začne v stredu 25. novembra od 20:45, na pravidlá dohliadne Talian Nicola Rizzoli.