Atlético Madrid CZ/SK

Atlético Madrid – FC Bayern München 1:0

27/04/2016 08:34 // Mindrot & Andy Conceicao // 1 029 zobrazení
Saúl strelil životný gól. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Saúl strelil životný gól. Zdroj: clubatleticodemadrid.com

Po Barceloně Bayern. Po Bayernu…? Poločas je za námi. Atlético vede 1:0. Dokáže však dovést dvojzápas do zdárného konce? Výstrahou pro odvetné utkání v Německu by mohla být Guardiolova přizpůsobivost, viděná v druhém poločase. Od doby, kdy Guardiolova Barcelona válcovala Evropu, se mnohé změnilo. Mimo jiné Atlético. Guardiola mohl jen tušit, jak těžké to má s Atléticem současná Barcelona. Teď to s Bayernem poznal na vlastní „kůži“. Až teorie v praxi se stává učením. A Guardiola se učil rychle. Po dietním prvním poločase škrtili jeho svěřenci Atlético v anakondím objetí. Universum stadionu Vicente Calderóna však bylo napoprvé až moc hutné sousto.

Diego Simeone se někdy vyjadřuje ve vojenské terminologii. Tentokrát prohlásil, že ve válce nejde o to, kdo má víc vojáků, ale o to, kdo jich lépe využije. A první poločas mu dával za pravdu. Simeoneho polním maršálem se stal Augusto Fernández. Expanzi do neprobádaných vod řídil admirál Saúl. Zraněného velitele vzdušných sil Godína zastoupil jiný generál Giménez. Pozemní vojsko vedl generál Filipe. A celou tuhle válečnou mašinerii zaštiťovala ta postava v oblacích na b, teda na o – Oblak. Co je potom Simeone? Pro naše kulisy postava nejzásadnější – fotbalový trenér… To pyšný Guardiola se rozhodl nestřílet. Jen na lavičce nechal ostrostřelce Gerda, pardon, Thomase Müllera. Přednost dostalo křídlo Kingsley Coman. Uprostřed obranné linie nastoupili dřívější defenzivní záložník Javi Martínez a bek David Alaba. Alabovo primární místo zaujal Juan Bernat.

Stadion Vicente Calderóna opět projevil ve své choreografii existenciální sounáležitost. Kolektivní vědomí se opravdu přeneslo i na hřiště a Atlético začalo jako smyslu zbavené. Několik propagačních pokusů marně hledalo svůj smysl (Saúl z dálky, Torres z křídla). Že se Saúl dostává do tempa, ukázala 11. minuta. Uprostřed hřiště převzal míč. Úhybným manévrem se lehce zbavil svého laxního strážce Thiaga. Poté jako elegantní torpédo (jestli takové může být) rozmetal bariéru z Xabi Alonsa a Juana Bernata a konečně svou silnější levou nohou obstřelil ustrašeného Davida Alabu. Erupci užaslého nadšení už nezabránila ani vysoce kvalitní protitorpédová síť – Manuel Neuer. Míč skončil v té správné síti, 1:0. Internacionální Němci ale dlouho opaření nezůstali. Spíš ani chvilku. S odpovědí spěchal Robert Lewandowski. Ale José Giménez svoji hrubku, která k tomu vedla, napravil a míč na brankové čáře vyhlavičkoval nad. Hned na to musel ze svých výšin sestoupit Oblak a v závaru nadvakrát zasáhnout. Bayern byl při chuti a Alaba zkusil poprvé v zápase svoje štěstí z dálky. Většinu akcí hostů inicioval Douglas Costa. Podsaditý Brazilec působil v osobních soubojích jako buldozer, jehož nelze odstavit. Dělal kličky dokonce i ve stoje a střílel neméně překvapivě ze všech pozic. To na druhé straně řádil Saúl. Prodloužil hlavou dlouhý nákop a poprvé o sobě dal vědět Antoine Griezmann. Tísněn Javi Martínezem a z úhlu, vystřelil ovšem pouze slabě. Přesto musel Neuer míč reflexivně vykopnout. Že něco umí, se snažila předvést ještě málo známá kometa Kingsley Coman, který na tom byl technicky výborně, ale jeho timing finálních přihrávek už taková sláva nebyl. Saúl, Saúl, Saúl. Byl to opět mladý muž biblického jména, kdo centroval na následně zblokovaného Kokeho. Signifikantním pro první poločas byla dominance domácí zálohy. Z většiny osobních soubojů vycházel vítězně Augusto Fernández, který správně anticipoval veškeré tahy hostující zálohy. Té scházela kompaktnost a dynamika.

Guardiola však do druhého poločasu pozměnil taktiku. Thiaga s Xabim doplnili Alaba, Javi Martínez i Lahm a těchto pět vytvořilo takovou flexibilní zálohu. Arturo Vidal se posunul výš, teď se pohyboval na obrovském prostoru. Změny záhy málem přinesly ovoce. Alaba se jak je jeho zvykem rozpřáhl z dálky a rána jak z kanónu málem skončila gólem tohoto ročníku Ligy mistrů. O pár chvil měl z rohového kopu tutovku Javi Martínez, ale Oblak střelu hlavou přitáhl jako magnet. Guardiola schoval svou tvář do dlaní. Bayern dál terorizoval uchvácené domácí. Křídelní akce z pravé strany byly sice nebezpečné, ale k ničemu konkrétnějšímu nevedly. To Lahmův ideální pas na Douglase Costu už světové parametry měl, což se ale nedá říct o Brazilcově zakončení – přehození. Přímočará hra je dominantou Arturo Vidala, jeho táhlou bombu Oblak vyrazil jak efektivně, tak efektně. Atlético zaujalo pasivní postoj, který ale naštěstí nesdílel Antoine Griezmann. Dynamický Francouz prchl Vidalovi, rozdal míč doprava na neviditelného Torrese, který se zviditelnil akcí jako za starých časů. Protisměrnou kličkou si povodil Alabu, ale naneštěstí trefil šajtlí pouze tyč. A Kokeho dorážku by chytil i o hodně průměrnější brankář než je Manuel Neuer. Tato situace (plus vystřídání Thiaga) Bayern trochu zabrzdila. Přesto si v závěru vytvořil několik náznaků šancí. Konkrétně Alaba, Benatia a Vidal. Je až s podivem jak lehce se do těch náznaků dostali. Pokud bude chtít Atlético v Allianz Aréně uspět, nebude stačit jen závěrečné lstivé zdržování a modlení se za výsledek. Výkon bude muset být ještě heroičtější. Simeone by snad v intencích svých výroků odpověděl – „Vyhráli jsme bitvu, ne válku“.

Atlético Madrid–FC Bayern München

27.4.2016 20:45 1. zápas semifinále Ligy mistrů

1 - 0


Sestavy

Oblak Neuer
Juanfran, Giménez, Savić, Filipe Lahm, Javi Martínez, Alaba, Bernat
Saúl, Gabi, Augusto, Koke Alonso
Griezmann, Torres Douglas, Thiago, Vidal, Coman
Lewandowski

Střídání

85. Thomas ↑↓ Saúl 64. Ribéry ↑↓ Coman
70. Müller ↑↓ Thiago
77. Benatia ↑↓ Bernat

Góly

11. Saúl

Karty

84. Saúl 40. Douglas
82. Benatia
82. Neuer
88. Vidal

Finále 1974: Luis Aragonés strieľa vedúci gól. Zdroj: elmundo.es

Finále 1974: Luis Aragonés strieľa vedúci gól. Zdroj: elmundo.es

Dva týždne po vyradení Barcelny z Ligy majstrov prichádza dychtivo očakávané a napäto sledované semifinále, v ktorom privítajú Atléti na Calderóne mníchovského giganta Bayern. Po zdolaní šampiónov z Turecka, Portugalska, Kazachstanu, Holandska a Španielska čaká Colchoneros teda tá najťažšia skúška, nemecký majster je pre červenobielych stále neznámou veličinou. Jediný raz, v ktorom sa títo dvaja súperi stretli, bolo pamätné a bolestivé finále predchodcu dnešnej Ligy majstrov (Pohár majstrov európskych krajín) v roku 1974, v ktorom malo Atlético európsky primát na dosah, no ušiel im pomedzi prsty v posledných okamihoch zápasu.

V utorok oslavoval klub od rieky Manzanares svoje 113. narodeniny a fanúšikovia si pred hotelom, v ktorom pobývajú hráči, pripravili nádherný darček. Pozdravili svoj tím stotrinástimi svetlicami a masovo spievanou klubovou hymnou i inými chorálmi, odkázajúc tak svojim miláčikom, že im v stredu večer na štadióne pripravia fantastickú atmosféru.


K dispozícii nebudú zranení Godín a Tiago, u druhého menovaného sa už len čaká na zelenú od lekárskeho tímu, aby mohol naskočiť a pomôcť svojim spoluhráčom v závere sezóny. Pochybnosti visia nad Carrascom, ktorý netrénoval naplno v nadväznosti na Camachov zákrok z víkendového duelu s Málagou.

Na utorkovom tréningu sa objavila známa tvár, Raúl García strávil väčšinu dňa návštevou svojich bývalých spoluhráčov, snažiac sa im dodajúc porciu odvahy pred zápasom. Odvážne sa prezentoval na tlačovke i Diego Simeone, avšak stále s triezvym pohľadom na vec. Zdôraznil, že jeho zverenci vstúpia do stretnutia bez akýchkoľvek známok obáv: „Vo vojne nezvíťazí ten, kto má viac vojakov, ale ten, kto ich využije lepšie,“ použil militantné prirovnanie. „Bayern je silný tak v obrane ako i v útoku; aby sme vyhrali dvojzápas, musíme dať góly a to je to, o čo sa pokúsime v stredu,“ prezradil. „Nemyslíme na to, kto je favoritom, náš cieľ je jedine víťazstvo.“

Bavori sú v semifinále Ligy majstrov ako ryba vo vode, pričom už piaty rok za sebou narazia v tejto fáze na španielskeho súpera. Pôjde však o ich vôbec prvú návštevu na Calderóne. Zranený je Arjen Robben, naopak, vracia sa Jerome Boateng po trojmesačnej absencii. Kouč Pep Guardiola sa na lavičke proti Simeonemu stretol len jediný raz, na jar 2012 zvíťazil v záverečnej fáze svojho pôsobenia v Barcelone nad Atléticom 2:1. 45 ročný tréner je v podobnej situácii i teraz, nakoľko po sezóne odchádza na lavičku manchesterského City. „Nehral som proti Atléticu päť rokov [štyri, milý Pep, pozn. red.], takže vy viete o nich viac ako ja,“ povedal novinárom na tlačovke. „Každopádne viem, že vedia oveľa viac ako len brániť.“

„Najväčší úspech, ktorý dosiahli, je, že sú priamymi súpermi Realu a Barcelony, čo je dôsledok Simeoneho práce,“ pokračoval úspešný kouč. „Očakávame veľmi ťažký a vyrovnaný dvojzápas, no budeme sa snažiť podať dobrý výkon a postúpiť do finále.“ Na Calderóne to začne v stredu, 27. apríla od 20:45, rozhodcovský dohľad obstará anglická zostava pod vedením Marka Clattenburga. Médiá v týchto dňoch zdôrazňujú príbeh spred 42 rokov, kedy sa Atlético s Bayernom stretli prvý a jediný raz, išlo o finále kontinentálnej súťaže. Pri tejto príležitosti vydala UEFA spomienkové video, tak si ešte pripomenieme, čo musia Atléti nemeckému gigantovi vracať.

Nominace

Miguel Ángel Moyà, Jan Oblak; Filipe Luís, Stefan Savić, Jesús Gámez, Lucas Hernández, Juanfran Torres, Josema Giménez; Koke Resurrección, Matías Kranevitter, Óliver Torres, Augusto Fernández, Gabi Fernández, Saúl Ñíguez, Yannick Ferreira Carrasco, Thomas Teye Partey; Antoine Griezmann, Fernando Torres, Ángel Correa, Luciano Vietto.
Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.