Atlético Madrid – FC Barcelona 0:1

17/05/2015 09:08 // Mindrot // 237 zobrazení
Lionel Messi strieľa víťazný gól ©as.com

Na Calderóne v predposlednom kole prebehlo priame odovzdanie ligového titulu, Barcelona nenechala nič na náhodu a o zisku prvenstva rozhodla najtesnejším výsledkom 1:0. O jediný gól zápasu sa postaral kto iný ako Lionel Messi, ktorý využil snáď jediný milimeter priestoru, ktorého sa mu od pozornej domácej obrany dostalo. Úvodné zostavy oboch tímov priniesli po jednej nečakanej zmene – na domácej strane sa do páru do stredu obrany postavil Josema Giménez, na opačnej strane nakoniec vôbec nezasiahol do hry Luis Suárez.

Úvodné minúty sa niesli v znamení maximálnej opatrnosti, ako prví výraznejšie pohrozili Atléti, ako inak, po rohovom kope – Giménezovu hlavičku pod brvno v 8. minúte však Claudio Bravo perfektným zákrokom vytesnil. Domáci následne pokračovali v chvíľkovom tlaku, po ďalšom rohu sa v čistej šanci ocitol Griezmann, arbitri však správne postrehli jeho postavenie mimo hry. Hostia pohrozili v 12. minúte, po peknej súhre Neymara s Iniestom pálil v dobrej pozícii Messi, avšak len do miest, kde bol pripravený Jan Oblak. La Pulga bol v akcii aj o minútu neskôr, úplne osamotený hlavičkoval po Alvesovom centri, aj tentoraz bol slovinský gólman na mieste.To už boli Katalánci nasťahovaní na polovici Atlética, červenobieli boli v pozore zoradení pred vlastnou šestnástkou a snažili sa brzdiť ofenzívne snahy hostí, popritom však vymýšľali i spôsob, akým sa možno presadiť smerom dopredu.

Ich aktívne napádanie rozohrávky Blaugranas však viedlo len k rýchlemu protiútoku a nepresnému Messiho zakončeniu v 18. minúte.Po veľkom slede šancí sa tempo hry upokojilo a hra sa odohrávala väčšinou medzi šestnástkami. Až po polhodine hry nastal na trávniku vzruch, prenikajúci Dani Alves sa v súboji s Godínom na hranici šestnástky pri prvom náznaku kontaktu hodil o zem, Mallenco odpískal priamy kop, ktorý Messi z uhla poslal do brvna Oblakovej brány. Do prestávky sa hra zvrtla v jednostrannú záležitosť hostí, Katalánci loptu nepúšťali zo svojej moci, k viac ako jednému nebezpečnému prieniku ich však pozorne brániaci Atléti nepustili. Akurát v poslednej minúte ešte Oblak vytiahol exkluzívny zákrok proti vynikajúcej Alvesovej bombe, do šatní sa šlo za bezgólového stavu.

Aj po zmene strán sa pokračovalo v podobnom tempe, v 49. minúte sa Rakitić po narážačke s Pedrom už-už dostával do čistej šance, Oblak včasným vybehnutím zachránil domácich. Na opačnej strane zakončoval Godín po rohovom kope, na rozdiel od minulej sezóny však nemieril presne. Atléti mali obrovskú šancu aj v 55. minúte, po faule na Griezmanna rýchlo rozohrali štandardku, po ktorej sa pred Bravom ocitol osamotený Torres, ten zakončil len priamo do náruče čílskeho gólmana. Hra následne pokračovala vo vyrovnanom tempe, z ničoho nič však zapršalo v 65. minúte, Messi si na minimálnom možnom priestore narazil s Pedrom a zakončil presne k pravej tyči domácej brány. Barcelona bola odmenená za aktivitu, naopak, domáca defenzíva napriek skvelému výkonu kapitulovala. Každopádne, prílišná pasivita sa domácim vypomstila.

A namiesto toho, aby s tým domáci niečo urobili, zdalo sa, že odchádzajú so silami čoraz viac a viac a o pár minút neskôr sa Messi ocitol v ďalšej výbornej príležitosti, tentokrát však mieril vedľa. A keď sa už Atléti rozhodli v 71. minúte zaútočiť, Koke sa dostal pod tlak, stratil loptu a nasledovala blesková kontra Barcelony, ktorú zakončoval Neymar v 100% príležitosti, avšak prestrelil Oblakovu bránu. V 77. minúte sa do šance dostal i Pedro, ani on však nenamieril presne. Domácim odchádzali sily, tri minúty pred koncom to skúšal Siqueira tvrdou strelou z diaľky, tú Bravo vytlačil na roh. Po ňom hlavičkoval striedajúci Saúl, aj v tomto prípade bol Claudio Bravo pripravený. Na opačnej strane si Oblak výborne poradil s Messiho priamym kopom. Do konca zápasu sa už nič neudialo, Atléti prehrali druhý domáci zápas v ligovej sezóne a vlaňajší titul odovzdali rovno do rúk svojho premožiteľa. Po výsledkoch predposledného kola je jasné, že na štadióne Granady im bude stačiť remíza na konečné tretie miesto.

© clubatleticodemadrid.com

Tohtoročná rozlúčka s Calderónom sľubuje veľkolepé divadlo, do Madridu zavíta katalánsky gigant z Barcelony a vidina predčasného zisku titulu bude pre Blaugranas určite poriadnym hnacím motorom. Na istotu prvenstva potrebuje Barça plný bodový zisk a pri momentálnej skvelej forme sa nezdá, že by to bol úkol, ktorý by zverenci Luisa Enriqueho nezvládli. Atléti budú prirodzene proti, v boji o tretie miesto s Valenciou potrebujú každučký bod, v predposlednom ligovom kole sa teda môžeme tešiť na vzrušujúci zápas.

K zápasu bolo povolaných 18 hráčov, po kartovom treste sa vracia Godín, z rovnakého dôvodu však bude chýbať Tiago. Mimo nominácie sú klasicky i Cani a Ansaldi. Slovinský gólman Jan Oblak v piatkovom rozhovore na klubových stránkach poznamenal: „Barcelona je v mnohých oblastiach jedinečná. Bude veľmi ťažké zastaviť ich, no musíme hrať s maximálnou intenzitou, musíme byť neustále v pohybe a bojovať o každú jednu loptu do poslednej minúty.“

Na sobotnej tlačovke prehovoril kouč červenobielych Diego Simeone, ako prvé poukázal na rozdiely medzi minuloročnou a tohtoročnou Barcelonou: „Majú dvoch skvelých brankárov, Piqué zažíva výbornú sezónu, Mascherano je oveľa vyrovnanejší, Rakitić priniesol do zálohy stabilitu, čo tímu dodáva viac agresivity. Luis Suárez je pre mužstvo prínosom po každej stránke, celkovo sa zlepšili pri štandardkách, tak z ofenzívneho, ako i defenzívneho hľadiska. A samozrejme, majú výnimočných Messiho a Neymara.“ Cholo ešte potvrdil, že prednosť v útoku dostane Fernando Torres pred Mandžukićom.

FC Barcelona má po vlaňajšej neúspešnej sezóne na na dosah cenné treble, prvú trofej pre víťaza La Ligy môže vyhrať už v nedeľu a práve z rúk úradujúceho šampióna, presne po roku od pamätného zápasu na Camp Nou. To len na popis motivácie granátovomodrých. Otáznik visel nad Luisom Suárezom, uruguajský bombardér však už v sobotu naplno trénoval so zvyškom tímu a mal by byť pripravený. Luis Enrique: „Je to ako finále, máme veľkú šancu získať ligový titul. Atlético pre zmenu bojuje o tretie miesto, bude to teda otvorený a zaujímavý zápas.“ Pre koho dopadne lepšie, sa dozvieme v nedeľu, 17. mája od 19:00, dohľad nad pravidlami obstará navarrský Undiano Mallenco.

Nominace

Miguel Ángel Moyà, Jan Oblak; Diego Godín, Guilherme Siqueira, Jesús Gámez, Juanfran Torres, João Miranda, Josema Giménez; Mario Suárez, Koke Resurrección, Raúl García, Arda Turan, Gabi Fernández, Saúl Ñíguez; Antoine Griezmann, Mario Mandžukić, Raúl Jiménez, Fernando Torres.
Marc-André ter Stegen, Claudio Bravo, Jordi Masip; Martín Montoya, Gerard Piqué, Javier Mascherano, Jérémy Mathieu, Marc Bartra, Thomas Vermaelen, Jordi Alba, Adriano Correia, Dani Alves, Douglas Pereira; Ivan Rakitić, Sergio Busquets, Xavi Hernández, Andrés Iniesta, Rafinha Alcântara, Sergi Roberto; Pedro Rodríguez, Luis Suárez, Lionel Messi, Neymar Júnior, Sandro Ramírez, Munir El Haddadi.

Tipovací soutěž

Tip

You have to be a registered user and logged in to play in this pool.

Bodování

Výsledek Tip Body
2-1 1-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru
2-1 2-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru + 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 2-1 6 bodů za přesný výsledek
2-1 1-1 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 0-0 žádné body