Atlético Madrid – Bayer 04 Leverkusen 1:0 (3:2 n. p.)

16/03/2015 21:07 // Mindrot // 385 zobrazení
Foto modliaceho sa Ardu počas penaltového rozstrelu obletelo svet.

Atlético po dramaticom penaltovom rozstrele postúpilo do štvrťfinále Ligy majstrov. V odvete na domácej pôde dokázali skresať jednogólové manko z prvého stretnutia už v prvom polčase po šťastnom zásahu Maria Suáreza, rozdielový gól sa im však aj napriek narastajúcemu tlaku v druhom polčase a predĺžení nepodarilo pridať a o postupujúcom rozhodovali až strely zo značky pokutového kopu. V penaltovej lotérii hosťom nepomohol ani Lenov čarovný zákrok, nemeckí strelci nevedeli trafiť bránu a Colchoneros tak nebudú chýbať medzi najlepšou európskou osmičkou ani tento rok.

Domáci pod vedením s kapitánskou páskou hrajúceho Kokeho a hnaní neuveriteľnými fanúšikmi sa od začiatku prirodzene pokúšali operovať na polovici hostí a Nemcov svojím pohybom prinútili k pár nepresnostiam, z čoho však rezultovalo séria (mizerne zahratých) rohových kopov. Hostia však rozhodne neprišli boriť a od začiatku vystrkovali zúbky, prvú strelu v zápase si pripísal v 10. minúte Bellarabi, Moyovu bránu minul o dobré dva metre. Atléti museli hrať a tvoriť, to sa im však nedarilo. Zopár kombinácii Ardu s Juanfranom napravo tento fakt nezachránilo, Kokemu to v strede zálohy nesedelo, Cani bol naľavo neviditeľný, podobne ako hlavná ofenzívna sila v podobe Griezmanna s Mandžukićom, na ich obranu však počas prvej dvadsaťminútovky nedostali dopredu ani jednu dobrú loptu.

V 23. minúte došlo k prvému striedaniu a to dosť nečakanému – Miguel Ángel Moyà avizoval s bolestivou grimasou problémy a do brány sa tak na jeho miesto postavil Jan Oblak. V 26. minúte o sebe konečne nechal vedieť aj Cani, peknú individuálnu akciu zastavil až Spahić za cenu žltej karty. Následnú štandardku síce hostia s ťažkosťami odvrátili, no len k Mariovi Suárezovi, ktorý vypálil z hranice šestnástky a Toprak jeho strelu tečoval mimo Lenov dosah. Calderón vybuchol radosťou. A v 30. minúte mohlo byť ešte veselšie, po Ardovom nádhernom pase sa rútil do šestnástky Mandžukić, odvážnym sklzom ho však zastavil Wendell. Chorvátsky útočník mal prsty v ďalšej nebezpečnej akcii, po faule na neho zahrávali domáci priamy kop z nebezpečnej vzdialenosti spred veľkého vápna, Griezmann trafil len múr hráčov v čiernom.

Zverenci Rogera Schmidta prirodzene hľadali odpoveď na domáci gól, Atléti však boli v laufe a po zvyšok prvého dejstva sa to podstatné udialo na polovici hostí. Tí však neboli úplne bez šance, Oblak musel zasahovať v 37. minúte po situácii plnej defenzívnych kiksov domácich, ktoré začal pri poliacej čiare Gámez. Odpoveďou bola opäť strela Maria Suáreza spoza šestnástky, tentokrát však domáci záložník mieril mimo Lenovej brány. Minútu pred koncom ešte Miranda zahasil požiar pred Oblakom, keď zblokoval prihrávku z ľavého krídla, smerujúcu pred odkrytú bránu a číhajúceho Çalhanoğlua. Už po uplynutí 45 minút ešte absoloval Mandžukić súboj, po ktorom sa s bolestivou grimasou držal za členok, no po krátkej seanse za postrannou čiarou sa (síce krívajúc) vrátil do hry a vlial nádej domácim fanúškom, že bude môcť pokračovať v zápase.

Do druhého polčasu nahradil Diego Simeone sľubného Caniho Raúlom Garcíom. Ten mal hneď po dvoch minútach prsty v prvom vzruchu na Calderóne, Navarrčanovu peknú prihrávku z prvej na Griezmanna však dokázala obrana hostí zneškodniť. V 52. minúte to vyzeralo, že Cholo ide vyčerpať aj posledné striedanie a u štvrtého arbitra bol už pripravený Gabi, nevedno však, či šlo o Simeoneho „mindgames“ alebo argentínsky kouč zabudol, že striedal už v prvom polčase, Gabi sa vrátil späť, navliekol si rozlišovák a ďalej čakal na lavičke. Následne domácim zatrnulo – Josema Giménez sa tak dlho hral s loptou vo vlastnej šestnástke, až o ňu prišiel a situáciu hasil Mario Suárez svojím vlastným neohrabaným štýlom, pričom skončil Çalhanoğlu po jeho nešetrnom zásahu na zemi, Nicola Rizzoli však domácim odpustil jasnú penaltu. Dve minúty pred uplynutím hodiny si Oblak pripísal zákrok po ďalekonosnej strele Bellarabiho.

V 69. minúte predviedli Atléti krásnu akciu, po viacnásobnej výmene lopty na jeden dotyk našiel Griezmann v palebnej pozícii Ardu, Turkovi však lopta nesadla a mieril privysoko. O minútu neskôr sa domáci dostali k štandardke, na Kokeho center len o vlások nedosiahol Raúl García, lopta skončila centimetre vedľa Lenovej brány. Ako plynul čas, hosťom sa, napriek stále priaznivému výsledku citeľne strácala pôda pod nohami a Colchoneros dominovali čoraz viac a viac. V 80. minúte po ďalšej krásnej akcii pálil Arda Turan presne k tyči, Leno však vytiahol pohotový zákrok. Sedem minút pred koncom riadnej hracej doby stiahol Cholo Mandžukića a na trávnik sa dostal čerstvý Torres. Ten však do uplynutia riadneho hracieho času nevymyslel viac, než vybojovanú štandardku z pravej strany a s tým súvisiacu žltú kartu pre Wendella. Atléti si okrem toho vybojovali množstvo ďalších štandardiek, no Koke, ktorý inak po zmene strán suverénne diktoval tempo hry, dnes nemal pri ich zahrávaní vôbec svoj deň. Po štyroch nastavených minútach tak stretnutie dospelo do predĺženia.

To pokračovalo v podobnom duchu ako celý zápas – akurát si treba odmyslieť vzruchy pred jednou či druhou bránou – teda najmä súbojom dvoch pozorných obrán a s množstvom osobných súbojov. Z jedného z nich si Raúl García odniesol monokel pod pravým okom, Rizzoli však v tomto prípade ostal príkro diplomatický. Prvá polovica predĺženia sa v konečnom dôsledku sotva mohla nazvať futbalom, obaja súperi postrádali myšlienku, nápad či akýkoľvek moment prekvapenia a lopta tak neplodne lietala z jednej strany na druhú. Po rýchlej zmene strán však mal víťazný gól na kopačke Raúl García, ktorý sa dostal k tvrdej strele po Ardovej akcii, Leno vytiahol parádny zákrok. Na opačnej strane to skúšal z diaľky Rolfes, jeho strela len tesne minula pravý horný roh Oblakovej brány. Atléti sa citeľne snažili vyhnúť penaltovému rozuzleniu a Nemcov v druhej polovici predĺženia tlačili, blizko k rozhodnutiu mal Torres, keď hlavičkoval po centri z pravej strany, Leno bol však opäť na mieste.

Chola Simeoneho tak prvýkrát na lavičke Atlética čakala penaltová lotéria v súťažnom zápase. Rozstrel začal Raúl García a domáci štadión zamrzol, keď Navarrčan prestrelil Lenovu bránu. Nálada sa fanúšikom vrátila, keď Çalhanoğlu namieril do stredu brány, Oblak však chytil a eliminoval črtajúcu sa výhodu hostí. Následne Antoine Griezmann zavesil nekompromisne ľavačkou do horného rohu brány, úplne verne ho však napodobnil Rolfes a stav bol opäť vyrovnaný. Mario Suárez sa nechal predošlými úspechmi inšpirovať a svoju jedenástku premenil navlas podobne, Toprak však v tretej sérii zaváhal a prestrelil, Calderón burácal radosťou. Na rade bol Koke a prízemnou strelou k ľavej tyči by slávil úspech, nebyť skvelého Lena, ktorý vytiahol perfektný zákrok. Štvrtú sériu zavŕšil Castro, Oblaka poslal do opačnej strany a vyrovnal na 2:2. V piatej a poslednej sérii si ako prvý postavil loptu Fernando Torres, ktorý v minulosti už viackrát ukázal, ako sa dá zahodiť penalta. Nie však tentoraz – Leno síce jeho tvrdú strelu k ľavej žrdi vystihol, no jedenástka bola Nandom kopnutá perfektne a nemecký gólman bol bez šance. Poslednú nádej hostí mal na kopačke Kiessling, prestrelil však Oblakovu bránu a do štvrťfinále tak pokračujú Atléti. Za dramatických okolností, s množstvom varovných signálov, no Liga majstrov sa na Calderóne bude hrať aj naďalej.

Klik pre zväčšenie

Fernando Torres síce v Leverkusene skóroval, gól však neplatil.

Po strate tretieho miesta v lige čakajú Atlético povinnosti v Lige majstrov – na Calderóne sa pokúsia dohnať jednogólové manko z Leverkusenu a otočiť nepriaznivý stav dvojzápasu s výsledným postupom do štvrťfinále. Úloha to však bude neľahká – Nemci v BayArena španielskemu šampiónovi svojou hrou nedali dýchať a Simeoneho zverenci si s ich agresívnym pressingom nevedeli dať rady. Na ťahu je teda práve argentínsky kouč, aby ušil víťaznú taktiku, faktom však ostáva, že pokiaľ Atléti sa v poslednej dobe s dobrou formou vôbec nestretli, forma Leverkusenu je priamo impozantná.

A na optimizme v domácom tábore nepridá ani výpočet absencií, do odvety nemôžu zasiahnuť Godín ani Tiago kvôli nazbieraným žltým kartám, zranenie zas odstavilo Saúla a z neznámych príčin sa v nominácii neobjavil ani Siqueira. Naopak, vracia sa Koke, prvýkrát v tomto kalendárnom roku si zahrá v európskej súťaži. Na Tiagovom mieste s určitosťou uvidíme Maria Suáreza, ktorý sa objavil na pondelkovej tlačovke: „Každý zápas je dôležitý. Budeme hrať o postup do štvrťfinále a to je pre nás veľmi dôležité. Ak dostanem možnosť hrať, vydám zo seba všetko, aby som pomohol tímu. Oni majú výhodu a my tak musíme hrať na víťazstvo a pokúsiť sa streliť prvý gól.“

Diego Simeone na tlačovke neskrýval radosť z Kokeho návratu, keďže v Leverkusene kvôli zraneniu nehral: „Koke je jeden z najlepších záložníkov, čo sa týka čítania hry. Vo svojej najlepšej forme nám umožňuje hrať viac dynamicky kvôli jeho bleskovému mysleniu. Bayer je vertikálny tím, hrajú priamočiaro, s obrovskou rýchlosťou v útoku. Musíme sa vyhnúť takým situáciám, ktorým sme nemohli zabrániť v prvom polčase v Nemecku,“ uviedol argentínsky kouč. A nezabudol už tradične zalarmovať i fanúšikov Colchoneros: „Chcem hlučný Calderón, ktorý nás dotlačí k tomu, aby sme dosiahli náš cieľ. Verím a želám si, aby nebolo ticho ani na jedinú sekundu,“ burcoval Cholo.

Bayer bude mať na Calderóne k dispozícii plnú silu, po odpykanom treste sa vracia aj Ömer Toprak, jediný otáznik visí nad štartom Bendera. Leverkusen sa vezie na vlne piatich víťazstiev a už 480 minút neinkasovali gól, dôvodov na optimizmu je preto v nemeckom tábore prirodzene dosť. Roger Schmidt na tlačovke prejavil zdravú zmes skromnosti a odhodlania: „Stále sme outsideri, akurát snáď nie v takej miere, ako pred prvým zápasom. Chceme s chladnými hlavami hrať svoju hru. Budeme hrať na víťazstvo. Viem, že to nebude ľahké, no vydáme zo seba to najlepšie. Sezóna sa vyvíja dobre, no chceme ako tím dosiahnuť viac a zajtra k tomu chceme urobiť ďalší krok.“

Netreba pripomínať, ako veľmi je tento zápas dôležitý, osemfinálová odveta sa odohrá v utorok, 17. marca s úvodným výkopom od 20:45. Na pravidlá dohliadne taliansky arbiter Nicola Rizzoli, ktorý pískal Colchoneros štyri zápasy s bilanciou dvoch prehier a dvoch výhier – prehry už snáď aj vyšumeli z pamäte (Gloria Bistrita a Porto), avšak dve víťazstvá pod jeho vedením sú nezabudnuteľné – hamburské finále 2010 proti Fulhamu a vlaňajšie semifinále Ligy majstrov v Londýne proti Chelsea.

Denník Marca sa pozrel na najlepších strelcov Atlética, ktorým v poslednej dobe poriadne zvlhol pušný prach. Koľko minút sú už bez streleného gólu?

1426501921_0

Nominace

Miguel Ángel Moyà, Jan Oblak; Cristian Ansaldi, Jesús Gámez, Juanfran Torres, João Miranda, Josema Giménez, Lucas Hernández; Mario Suárez, Koke Merodio, Raúl García, Arda Turan, Gabi Fernández, Rubén Gracia „Cani“; Antoine Griezmann, Mario Mandžukić, Raúl Jiménez, Fernando Torres.

Tipovací soutěž

Tip

You have to be a registered user and logged in to play in this pool.

Bodování

Výsledek Tip Body
2-1 1-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru
2-1 2-0 2 body za správně uhodnutou výhru/remízu/prohru + 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 2-1 6 bodů za přesný výsledek
2-1 1-1 1 bod za správný počet gólů jednoho týmu
2-1 0-0 žádné body