Atlético dobylo Řím a veze domů slušné naděje do odvety

16/02/2012 21:57 // Sebyk & Andres // 688 zobrazení

Atlético dnes večer v Římě podalo skvělý výkon a v úvodním utkání dvojzápasu šestnáctifinále Evropské ligy porazilo Lazio jednoznačně 3:1. Šance na postup do dalšího kola jsou tak poměrně vysoké. V červenobílém dresu dnes řádilo zejména trio Adrián-Falcao-Diego, které se podepsalo pod všechny tři góly v síti Italů. Jediný zářez Biancocelesti si připsal po chybě gólmana Courtoise nestárnoucí šutér Miroslav Klose.

V jedenáctce vyvolených Diega Simeoneho se překvapivě neobjevilo jméno Ardy Turana, který dostal možnost odpočinout si na lavičce, v základu jej nahradil mladík Koke. Ve stoperské dvojici se po jednozápasové odmlce zapříčiněné zraněním, respektive karetním trestem, objevilo Cholovo oblíbené duo Miranda - Godín. Pouze na tribunu pak usedl Portugalec Sílvio, který se neobjevil ani na lavičce náhradníků.

Atlético bylo od počátku utkání aktivnějším týmem, do první šance se po přiťuknutí Kokeho vřítil Falcao, jenže nemířil přesně. Po dvaceti minutách zápasu, jehož průběh do té chvíle červenobílí bez problémů kontrolovali, však přišla rána z čistého nebe - Candreva napřáhl za hranicí šestnáctky a Courtois jeho nenápadnou střelu neudržel, upustil ji přímo k nohám zabijáka Miroslava Kloseho, který se zblízka nemýlil. Mladý Belgičan vlastní chybou zapříčinil ztrátu své neprůstřelnosti, která se zastavila na 559 minutách.

Atlético obdržená branka ještě více nabudila a už po pěti minutách dokázalo vyrovnat. Juanfran z pravé strany nacentroval, Radamel Falcao vyhrál ve vápně klíčový hlavičkový souboj se stoperem domácích a sklepl míč na malé vápno Adriánovi, který zblízka propálil gólmana Marchettiho. Lazio marně signalizovalo ofsajd, opakované záběry navíc ukázaly, že o postavení mimo hru nešlo. Pro Adriána to byla již šestá letošní branka v Evropské lize.

Colchoneros se však s pouhým vyrovnáním neuspokojili a nadále Lazio tlačili. Přesnou kombinační hrou s dvojicí režisérů Diego - Koke červenobílí Římany pomalu nepustili na vlastní půlku. Těsně před přestávkou se pak Atlético dočkalo zaslouženého vedení. Adrián parádně patičkou prodloužil na Diega, který ve vápně zpracoval těžký míč, prodral se přes obránce a na zadní tyči neomylně nalezl Radamela Falcaa, který pouze doklepl balón za bezmocného Marchettiho. V poslední minutě první půle málem El Tigre přidal druhou trefu, jeho hlavičku však brankář domácích zkrotil.

Do druhého poločasu nastoupilo Lazio o něco aktivněji, trenér Edy Reja své svěřence zřejmě o přestávce v kabině příliš nepochválil. Ofenzívu modrobílých brzy posílil český forvard Libor Kozák, přesto to však bylo Atlético, které mělo šanci vstřelit další branku - Adrián další patičkou chytře rozehrál akci, na jejímž konci Koke nepropálil chumel hráčů před brankou. Přesto se červenobílí zakrátko dočkali - svižný protiútok dokonale zrežíroval kdo jiný než Diego, perfektně vysunul nabíhajícího Adriána, který na druhé tyči neomylně nalezl svého parťáka Falcaa a ten podruhé v zápase pouze uklízel míč do odkryté branky.

Dvoubrankové vedení jako by kouči Simeonemu stačilo, když se o několik minutek později rozhodl stáhnout unaveného Adriána a nahradit jej Luisem Pereou. Zakrátko si po dobře odvedené práci šel na lavičku odpočinout i Diego, kterého vystřídal Arda. Zahrál si i novopečený otec Toto Salvio, který narozdíl od předchozích utkání předvedl několik povedených kliček  a náznaků. Lazio se sice v závěru snažilo tlačit do útoku, výborně pracující dvojblok Gabi-Mario však naprosto vymazal mozek hry Lazia Hernanese, pozorně si počínala i stoperská dvojice Godín-Miranda, a Atlético tak svou zaslouženou výhru 3:1 ubránilo. Tento výsledek dává Atlético mimořádně dobré šance do odvety, která se odehraje příští týden na stadionu Vicente Calderóna.