Atlético dělily dvě minuty od dobytí Evropy, nakonec však slaví Real

25/05/2014 13:47 // Sebyk // 393 zobrazení
Snový večer Atlética zmařil ve třetí minutě nastavení Sergio Ramos.

Psal se rok 1974 a Atlético Madrid nastoupilo ke svému prvnímu finále Poháru mistrů evropských zemí, tehdejší obdoby Ligy mistrů. Utkání s Bayernem tehdy dospělo do prodloužení, v němž poslal Rojiblancos do vedení Luis Aragonés. Nejcennější klubová trofej byla již na dosah ruky, Bavoři však dokázali srovnat v posledních vteřinách utkání, kdy se nenápadnou střelou prosadil Georg Schwarzenbeck. V opakovaném zápase nedal Bayern zdrcenému Atléticu šanci a ze hřiště jej vyprovodil výsledkem 4:0. O čtyřicet let později se historie bohužel opakuje. Atlético nad svým městským sokem Realem dlouho vedlo, aby o vysněnou trofej přišlo až v posledních minutách nastavení. Prodloužení pak bylo k Simeoneho mužům až příliš kruté: otřeseným hráčům docházely síly a Real třemi brankami rozhodl o zisku vytoužené La Décimy.

Ale vraťme se úplně na začátek. V základní sestavě Atlética se objevilo jedno překvapení, o němž se však v zákulisí dlouho před zápasem šeptalo: na trávníku se objevil brazilský forvard Diego Costa, na jehož start by si před týdnem nevsadil snad vůbec nikdo. Zázračná placentální medicína se však ukázala být méně zázračnou, než se na první pohled mohlo zdát - Costův sval totiž vydržel pouhých devět minut, po jejichž uplynutí si řekl o střídání. Na hřišti jej nahradil hrdina ze Stamford Bridge Adrián. I když zranění dalšího maroda, Ardy Turana, původně nevypadalo zdaleka tak vážně, bolavá pánev jej nakonec do finále nepustila vůbec a turecký kouzelník byl nucen sledovat utkání jen z tribuny. Na druhé straně se v úvodní jedenáctce i přes drobné zdravotní problémy z posledních týdnů objevili Cristiano Ronaldo a Benzema, zraněného Pepeho nahradil Varane, zatímco za vykartovaného Xabi Alonsa zaskočil Khedira.

První půle nabídla zejména opatrný fotbal, Real se pokoušel proniknout dobře organizovanou obranou Atlética, zatímco červenobílí se snažili hrozit z bleskových protiútoků. Pod největší šance prvního dějství se podepsaly hrubky paradoxně nejzkušenějších hráčů na hřišti: zbytečná ztráta Davida Villy a poziční chyba Gabiho nastartovaly dva sólové úniky nejlepšího muže utkání Ángela Di Maríi, hráči Atlética však pokaždé dokázali včas zatáhnout za záchrannou brzdu - Raúl García i za cenu žluté karty. O několik minut poté pokazil snadnou přihrávku uprostřed pole Tiago a sám na branku se řítil pro změnu Gareth Bale, výsledná střela mu však hrubě nesedla. Vedení se tak v 36. minutě ujalo Atlético: Kokeho rohový kop sice obrana Realu na první pokus odvrátila, míč však do ohně vrátil Juanfran a hlavičkující hrdina z Barcelony Godín využil hloupého vyběhnutí Ikera Casillase, který se svou hrubku sice snažil ze všech sil napravit, míč však před brankovou čárou již vyškrábnout nestihl.

Do kabin se tak šlo za stavu 1:0 pro Atlético a ve druhém poločase se čekal velký nástup Bílého baletu. Ten se však zprvu vůbec nekonal: navýšit vedení naopak mohl po dalším rohu hlavičkující Adrián, jeho rána však mířila těsně nad. Na větší šanci Realu se čekalo až do 62. minuty, kdy se po centru Ramose před prázdnou brankou marně natahovali jak Ronaldo, tak Bale. V následujících minutách to byl právě velšský rychlík, který měl na dvakrát na noze vyrovnání, tváří v tvář Courtoisovi však v obou případech zcela selhal a netrefil ani branku. To už se blížily poslední minuty utkání a Real stupňoval svůj tlak, Atlético navíc přišlo o Filipeho, jehož nahradil Alderweireld. Běžela již třetí minuta nastavení a Atlético bylo dvě minuty od vysněného triumfu v nejcennější klubové soutěži světa, po jednom z rohových kopů Realu se však do vzduchu zavěsil kanonýr posledních týdnů Sergio Ramos a svou tvrdou hlavičkou nedal Courtoisovi šanci.

Vyrovnávací branka Simeoneho muži značně otřásla, v celém průběhu prodloužení tahali za značně kratší konec. Mužům v červenobílém rovněž po nabitém programu z posledních týdnů znatelně docházely síly, přesto však dokázali v první polovině patnáctiminutového prodloužení vzdorovat. V tuto chvíli Atléticu krutě scházely čerstvé síly, kouč Simeone však o dvě možnosti střídání přišel kvůli zranění. Ve druhé patnáctiminutovce byl však na hřišti již jeden tým: další sólový únik nejlepšího hráče zápasu Ángela Di Maríi vedl ve 110. minutě ke střele, kterou Courtois dokázal vyrazit jen k dorážejícímu Baleovi, jenž hlavou dopravil míč do sítě. Hráči Atlética se ještě pokusili vzepnout k závěrečnému náporu, z brejku však naopak o osudu finále rozhodl střelou z hranice vápna Marcelo. Při opakovaných záběrech této branky nebude mít gólman Courtois zcela čisté svědomí. V samotném závěru si pro nicneřešící penaltu došel do té doby zcela neviditelný Cristiano Ronaldo, jenž po jejím proměnění slavil jak kdyby právě sám finále rozhodl.

Konečný výsledek 4:1 je pro statečné hrdiny v červenobílém trikotu, kteří byli pouhé dvě minuty od dobytí fotbalového Olympu, možná až příliš krutý. Ukázalo se, že hranice mezi úspěchem a neúspěchem dokáže být nelítostně tenká. Na výkon Simeoneho mužů však můžeme být všichni právem pyšní: předvedli nám, že kombinací píle, srdce a vůle je možné dosáhnout takřka nemožného. Nezbývá než našim hrdinům poděkovat za snovou sezonu, která se do klubové kroniky zapíše jako jedna z těch nejúspěšnějsích v historii. Hráči Atlética nakonec na tu nejcennější trofej sice nedosáhli, dokázali však naplnit srdce svých příznivců nebývalou hrdostí a stejně tak dobýt srdce fotbalových fanoušků napříč fotbalovou Evropou. Stejně tak musíme pogratulovat Realu Madrid k získání vytoužené a zasloužené La Décimy. Je jen škoda, že z trofeje se může radovat jen jeden tým...