Atlético Madrid – Celta de Vigo 2:3

27/01/2016 10:46 // Mindrot // 266 zobrazení
Guidetti strieľa svoj životný gól. Zdroj: AS.com

Colchoneros vypadli z Copa del Rey po domácej porážke od Celty 2:3 vo štvrťfinálovej odvete. Galícijský celok sa do najlepšej štvorky tejto súťaže vrátil po dlhých pätnástich rokoch, k čomu potrebovali trikrát pokoriť doteraz nepriepustnú obranu Atlética. Tá si skutočne vybrala naozaj zlý deň, Pablovi Hernándezovi dovolili domáci zadáci skórovať hneď dvakrát, a to poriadne naivným prístupom. Guidettiho delovka len podčiarkla úspech Celestes, góly Griezmanna a Correu už iba skorigovali tretiu domácu prehru Atlétov v prebiehajúcej sezóne.

Úvodná štyridsaťpäťminútovka priniesla otrepanú pesničku, Atléti vôbec nehrali zle, avšak vytváranie si čistých šancí (o ich premieňaní sa radšej nezmieňujeme) ostáva naďalej jedno veľké trápenie. Ako prví pohrozili domáci, najprv Koke zatočil roh nebezpečne blízko zadnej tyče a Rubén musel zasahovať, aby sa po následnom rohu z opačnej strany odrazená lopta dostala opäť k playmakerovi domácich, jeho volej z hranice šestnástky mieril vedľa. Atléti mali miernu prevahu v držaní lopty, avšak, ako je už posledné týždne smutným pravidlom, nedokázali nič nebezpečnejšie vymyslieť. Toto sa pokúsil zmeniť Griezmann strelou z diaľky a vôbec to nebolo zlé rozhodnutie, Rubén jeho jedovku vyrazil pred seba, dorážajúci Vietto bol už pri lopte prineskoro, navyše pri svojej snahe nepríjemne zasiahol gólmana hostí. Na opačnej strane pôsobili snahy Celty v prvej dvadsaťminútovke skôr platonickým dojmom, čo asi najlepšie dokumentovala hlavička tiesneného Guidettiho vysoko nad v 17. minúte.

Vzápätí prišla obrovská možnosť domácich, to Saúl sa rozhodol pre ofenzívny výpad a po zosmiešnení celej obrany hostí stroskotal na vynikajúcom zákroku Rubéna. A hostia trestali. V 21. minúte kopali svoj prvý roh, po rozohrávke nakrátko nasledoval center Orellanu, inak jedného z najlepších hráčov na trávniku v prvom polčase, z rohu šestnástky, ktorý Pablo Hernández hlavou usmernil mimo Moyov dosah. Atléti boli v úzkych, a o štyri minúty mohlo byť ešte horšie, Gabiho hlúpu stratu lopty však Guidetti nepotrestal. Vyrovnanie prišlo dve minúty pred uplynutím polhodiny hry, z rohu šestnástky tvrdo vypálil Carrasco, Rubén loptu len vyrazil priamo na dobiehajúceho Griezmanna a Francúz konečne prelomil dvojzápasové strelecké suchoty Atlética. V tejto chvíli však stále postupovali hostia a Colchoneros pokračovali vo svojich snahách, do konca prvého polčasu si už ale nič nedokázali vytvoriť.

Počas prestávky sa ukázalo, že Viettov zákrok na Rubéna pri pokuse o dorážku mal neželané následky a Toto Berizzo musel siahnuť k striedaniu, do brány sa dostala brankárska jednička Sergio. Domáci sa tak dlho točili a nedokázali ohroziť jeho bránu, až takmer zahrmelo na druhej strane, po rýchlej kontre sa sám na bránu rútil Guidetti, Moyà včas vybehol a zasiahol. V 56. minúte už boli ale všetky červenobiele hlavy v smútku. Guidetti napriahol z dobrých 35 metrov a jeho bomba takmer roztrhla sieť, ašpirujúc na jeden z gólov roka. Cholo vzápätí striedal a na trávnik sa dostal na Carrascov úkor Correa. Práve Argenínčan mal na kopačke po hodine hry vyrovnanie, po peknej súhre s Viettom zoči-voči Sergiovi trafil len brvno, následnú dorážku Vietta mal už gólman hostí vo svojej moci.

Celestes odpovedali štýlovo – rýchle vhadzovanie, center Huga Malla a nekrytý Pablo Hernández opäť hlavou strelil svoj druhý gól v zápase. Dvadsať minút pred koncom sa pokúsil nalomiť domácu frustráciu Vietto, po Correovej práci mieril opäť len do Sergiových rúk, lepšie nepochodil ani Ángel Correa o pár desiatok sekúnd neskôr. Na opačnej strane taktiež nemal Miguel Ángel Moyà priveľa práce s Aspasovou strelou štvrťhodinu pred koncom. Simeoneho zverenci sa odmietali vzdať a ovocie to prinieslo deväť minút pred koncom, Gabimu stačilo len posunúť Correovi pred šestnástku, šikovný Argentínčan obišiel dvoch protihráčov a strelou k tyči vykresal iskierku nádeje pre domáce farby. V 88. minúte sa po Juanfranovej parádnej akcii dostal do zakončenia Óliver, z ťažkého uhla stroskotal na Sergiovi, Vietto sa už k dorážke nedostal. V posledných minútach už Celta čomukoľvek vážnejšiemu poľahky zabránila a Atléti sa s pohárom lúčia navlas totožne ako vlani – vo štvťfinále a domácou prehrou 2:3.

63. Óliver ↑↓ Saúl 80. Beauvue ↑↓ Guidetti

29. Griezmann 22. Pablo Hernández (Orellana)

Na gól sa vo Vigu čakalo márne…

Atléti majú za sebou dvojzápasové strelecké suchoty, keď v lige cez víkend, ako i pred týždňom vo Vigu zhodne remizovali 0:0. Výsledok z Galície kladie červenobielym povinnosť zvíťaziť v domácej odvete, ak chcú postúpiť do semifinále Copa del Rey. So začiatkom druhej polovice sezóny sa čoraz viac skloňuje žalostná efektivita Simeoneho zverencov, najmä nedeľný zápas proti oslabenej Seville bola jedna veľká frustrácia.

Copa del Rey ponúka šancu skúšať nové veci a nájsť liek na trápenie v zakončení, avšak aj toto sa ukázalo ako márna túžba. Našťastie, defenzíva Colchoneros funguje stále bezchybne a Celta vie, že ak sa chcú po 15 rokoch dostať do semifinále Copy, na Calderóne musia bezpodmienečne skórovať a to dáva aké-také nádeje na oveľa ofenzívnejšie predstavenie. Cholo k tomuto zápasu pristupuje s netradične zakrytými kartami a nomináciu na stretnutie zverejní až v stredu na poludnie.

Denník AS tvrdí, že hlavnou myšlienkou bude neposkytnúť Celte ani milimeter priestoru na akýkoľvek nápad a napriek tomu, že cez víkend čaká mužstvo zrejme najnáročnejší zápas v sezóne na Camp Nou, domáci zrejme nastúpia v silnej zostave. „V tejto chvíli vôbec nemyslíme na Barcelonu, tým najdôležitejším pre nás je v tejto chvíli zajtrajšok proti Celte,“ neprekvapil nikoho Cholo. Fernando Torres sa po zranení už vrátil do plnej tréningovej záťaže, i tak však ostáva jediným, nad ktorým visia pochybnosti.

Celestes cestujú do španielskej metropoly druhýkrát v priebehu pár dní, cez víkend vo Vallecas obdržali poriadnu facku 0:3 od Rayita, pričom však nastúpili s množstvom zmien v základnej zostave, čo inklinuje k názoru, že sa sústreďujú najmä na pohárovú odvetu na Calderóne. Kouč Berizzo disponuje dvomi správami o najväčšej hviezde tímu Nolitovi, tou zlou, že kvôli zraneniu ešte stále nie je k dispozícii a tou dobrou, že jeho prepieraný prestup do Barcelony sa určite neuskutoční počas zimného prestupového okna.

Po zápase budú mať Atléti dva dni na prípravu na cestu do Katalánska, kde sa v sobotu popoludní predstavia proti domácim (a bývalému spoluhráčovi Ardovi), Blaugranas pritom v stredu taktiež bojujú o semifinále pohára proti Athleticu. Odvetný štvrťfinálový zápas sa odohrá v stredu od 20:30 pod rozhodcovským dohľadom ostrieľaného Mateu Lahoza, víťaz sa dozvie meno semifinálového súpera v piatok na pravé poludnie.