Atlético Madrid CZ/SK

Atlético čeká repete velké fotbalové bitvy z roku 1974

13/09/2011 18:25 // Sebyk // 933 zobrazení

V semifinálovém klání Poháru mistrů evropských zemí se spolu v sezoně 1973/74 střetli dva giganti světového fotbalu – Celtic Glasgow a Atlético Madrid. Žádná óda na krásný fotbal se však tentokrát nepěla – úvodní zápas, který se odehrál ve Skotsku, totiž vstoupil do dějin kopané jako jedno z nejbrutálnějších střetnutí v historii fotbalu a zároveň jako jedna z největších ostud pro klub Atlético Madrid.

Bylo to totiž právě Atlético, jehož hráči si v průběhu zápasu nepočínali zrovna v rukavičkách a po třech červených kartách dohrávali utkání v osmi lidech, dalších sedm Atlétů včetně brankáře Reiny navíc obdrželo žlutou kartu. I v takovém oslabení ale dokázali červenobílí vyválčit cennou remízu 0:0 a po domácí výhře 2:0 postoupili do finále, kde však již nestačili na mnichovský Bayern.

Příznivci Rojiblancos je tento zápas dodnes vnímán jako doklad nesmírné obětavosti hráčů Atlética, kteří na pomezí vyčerpání dokázali i v oslabení ubránit bezgólovou remízu. V ústech fanoušků a bývalých hráčů Celticu je však ještě dnes cítit silná pachuť, která s blížícím se střetnutím Atlética s Celticem v základní skupině Evropské ligy vyplouvá více a více na povrch. Legenda zelenobílých Billy McNeill před několika dny označila hráče Atlética slovem “špína” a oznámila, že jim nikdy nebude schopna jejich chování odpustit. Proč vlastně?

Byl příjemný dubnový večer a na stadionu Parkhead se schylovalo k velké fotbalové bitvě. Bezmála 70 tisíc fanoušků v ochozech vytvořilo doslova pekelnou atmosféru, která však strhla hráče Atlética a koneckonců i Celticu tím nesprávným směrem. Na nešťastném osudu utkání se svým výkonem posepsal i turecký sudí Dogan Babacan, který zápas zcela nezvládl. Už od prvních minut byla jasné, že tohle klání bude velká bitva. S tvrdými zákroky ze strany Atlétů se musela vypořádat zejména největší hvězda domácích Jimmy Johnstone, Celticu navíc nebyl uznán gól, který vstřelil po deseti minutách hry. Publikum v Parkheadu bouřilo.

Zbytek zápasu se nesl v podobném duchu – hrubé zákroky hráčů Atlética si skotští tvrďáci rozhodně nenechali líbit a na hřišti se rozpoutal lítý boj. Sudí Babacan si musel připadat jak u Verdunu. Surová hra si brzy vyžádala své první oběti – do šaten musel pro zranění předčasně odbelhat Dixie Dean. O deset minut později jej následoval Rubén Ayala, který viděl od sudího Babacana červenou kartu. Řev běsnícího publika vylákal zpět z šatny vystřídavšího Deana, který se však dočkal od vyloučeného Ayaly nemilého přivítání – argentinský útočník jej totiž v tunelu vedoucím do kabin údajně nakopl.

Minutu po Ayalovi se ze hřiště po červené kartě poroučel i Panadero Díaz, který se dva týdny před zápasem neholil, prý aby svým plnovousem děsil hráče Celticu. Za další čtvrthodinu dorazil i třetí do mariáše Quique. Zbývající čtvrthodinku dohrávalo Atlético v pouhých osmi lidech, ani hrozba kontumace však nezbrzdila jejich vášně. Na hranici sebeobětování však hráči Rojiblancos nakonec doslova a dopísmene vybojovali bezbrankovou remízu. Dalo by se bez nadsázky říci, že utkání bylo dohráno pouze díky benevolenci hlavního sudího.

Ani závěrečný hvizd však definitivní tečku za násilím toho večera neudělal – při cestě do kabin společným tunýlkem se totiž nechala vyprovokovat okopaná hvězda Jimmy Johnstone a strhla se nevídaná mela. Tentokrát to odnesli spíše hráči a vedení Atética. Syn prezidenta Vicente Calderón Jr. se svíjel na zemi a bolestí zvracel, trenér Juan Carlos Lorenzo si odnesl nepěkná krvavá zranění, které mu způsobil jeho protějšek Jock Stein, co proto dostali i ostatní Atléti.

Autokar s hráči Atlética se toho večera vracel na hotel s vypnutými světly, aby snáze unikl pozornosti rozvášněných skotských fanoušků, vedení klubu záhy požádalo i o policejní ochranu pro tým. Citelné následky závěřečné bitky registrovali dalšího dne maséři a doktoři týmu u patnácti hráčů a trenéra navrch. Celý incident byl následně zakončen pokutou ve výši 14 tisíc liber pro Atlético za hrubou hru jeho hráčů a rozpoutání bitky.

Včera se ke společnému rozhovoru pro deník Mundo Deportivo sešlo osm aktérů nechvalně proslulého klání, mezi nimi například brankář Reina nebo jedna z největších legend klubu Adelardo, kteří společně zavzpomínali za 37 let starý souboj. Shodli se, že nevybíravé chování nebylo jednostranné – tvrdě hráli a provokovali i hráči Celticu. Zároveň vyčetli Skotům, že některé situace se zbytečně zveličují. “My si taky nestěžovali, když nás tam řezali,” sdělil útočník José Gárate. Argentinský obránce Iselín Ovejero přičetl vinu i rozhodčímu Babacanovi:“Nikdo nechápal, proč UEFA nasadila do semifinále tureckého sudího.”

Obránce Francisco Melo se pak vyjádřil ve smyslu, že “je zbytečné vytahovat 37 let staré vášně. Většině z nás zůstal v paměti hlavně ten krásný pocit, kdy jsme spořádanou defenzivní hrou, výkonem na hranici sebeobětování a vírou v naše schopnosti vybojovali tu remízu.”Ostudu, kterou si však někteří Atléti na trávníku stadionu Parkhead uřízli, však již nikdo nikdy nezapomene. Jedno je jisté – Atlético-Celtic bude pořádně vyhecovaný dvojzápas. Tyto dva kluby totiž čeká repete jedné z největších fotbalových bitev historie. A jak známo, staré vášně nerezaví. Doufejme jen, že nás nečeká další duel, ve kterém bude krásná hra jménem fotbal zneuctěna tak, jak se tomu stalo 10. března roku 1974 ve skotském Glasgow…

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.