Atléti bojují o místo v Del Bosqueho nominaci, Saúl s Oliverem vybojovali postup

26/05/2012 16:49 // Andres // 703 zobrazení

Turné po Kolumbii definitivně zakončilo klubovou sezóna a hráči se rozprchli všude možně po světě. Diego Ribas paří se svými kamarády ze Santosu, Filipe, Assunção a Miranda odletěli z Bogoty do rodné Brazílie, Antonio López se oficiálně rozloučil s klubem, čemuž přihlíželi i Gabi nebo Fran Mérida a i zbytku týmu začala dovolená. Kromě reprezentantů.

V Kolumbii zůstali jen Luis Perea a Radamel Falcao, které čekají na začátku června kvalifikace na mistrovství světa. Účast El Tigreho v zápasech v Peru a v Ekvádoru není kvůli svalovému zranění, které mu znemožnilo nastoupit v posledním přátelském utkání v Kolumbii, jistá, kluboví lékaři se s těmi reprezentačními domluvili, že nebudou riskovat vážnější zranění, ve čtvrtek ale Falcao už nastoupil k prvnímu tréninku a doufá, že stihne hned první zápas, která je na pořadu 3. června.

Dalších želízkem v ohni Colchoneros v Jižní Americe je Toto Salvio, který z Kolumbie odcestoval do Argentiny a bude reprezentačnímu trenérovi k dispozici pro kvalifikační utkáníEkvádorem a Brazílií.

K reprezentaci se již dříve připojil i Diego Godín, Arda Turan a Thibaut Courtois. Ti stihli už odehrát i svá první přátelská utkání. El Faraon včera odehrál 90 minut v zápase Uruguaye proti Rusku, který skončil výsledkem 1:1. Nutno podotknout, že jediný obdržený gól jde kromě rozhodčího, který neodpískal těsný offside, hlavně na vrub právě obránce Atlética Madrid, když Godín nezvládnul klíčový odkop a namazal hráči Ruska, po jehož přihrávce neměl Keržakov větší problémy překonat Musleru. Trestuhodně Diego Godín chyboval i v několika dalších situacích. I jeho Uruguay bude pokračovat dvěma zápasy kvalifikace na mistrovství světa.

Úspěšnější byl Arda Turan, který se svým Tureckem pokořil výsledkem 3:1 Gruzii. Záložník Atlética odehrál posledních 35 minut a v 81. minutě zařídil velmi spornou penaltu po ruce obránce Gruzie. Tou zvýšil Selçuk İnan na konečných 3:1. Druhý zápas na soustředění v Rakousku čeká Turky dnes od 20:00, utkají se s Finskem. To ovšem není vše, Turci si neúspěch v baráži o Mistrovství Evropy chtějí pořádně vynahradit a nasmlouvali si hned pět přátelských utkání. Ty další sehrají s Bulharskem, Portugalskem a Ukrajinou.

Zahrál si i Thibaut Courtois, jenž s Belgií remizoval proti Černé Hoře 2:2. 20letý brankář byl však jen u jedné obdržené branky. Ze hřiště totiž odešel v 51. minutě kvůli zranění a nad jeho startem ve druhém přátelském utkání proti Anglii visí otazník.

Jediným jistým zástupcem Atlética Madrid na nadcházejícím Mistrovství Evropy je možná trochu překvapivě Rúben Micael, který strávil letošní sezónu na hostování v Zaragoze. Ještě před turnajem bude mít příležitost ukázat se dnes v přátelském utkání proti Makedonii a o týden později proti Turecku. Pak už jeho reprezentační tým čeká skupina smrti, kde Portugalci narazí na Německo, Nizozemsko a Dánsko.

Největší očí se obrací k trojici Španělů z Atlética, která sice byla povolána do reprezentace, v konečné nominaci pro EURO se však musí počítat až s dalšími deseti hráči Athleticu a Barcelony, kteří momentálně na soustředění chybí kvůli účasti ve včerejším finále Copa del Rey. Adrián, Álvaro Domínguez a Juanfran se tak budou muset o své místo ještě pořádně poprat. Poslední opravdovou příležitost budou mít dnes od 18:00, kdy reprezentační výběr Španělska změří síly se Srbskem. Už zítra pak bude ohlášena konečná nominace. Trio Atlétů však zůstane s týmem i v případě neúspěchu minimálně do středečního přátelského utkání s Jižní Koreou.

Pozornosti by však neměla uniknout ani snaha mladíků z výběru Španělska do 19 let, který úspěšně bojuje o účast na Mistrovství Evropy své věkové kategorie. Za Atlético v týmu válčí Saúl Ñíguez a Oliver Torres, Javi Manquillo se nakonec do konečné nominace nevešel. Devatenáctka za sebou má už dvě utkání elitní části kvalifikace, která určí 7 postupujících. V tom prvním porazili Španělé gólem z poslední minuty nastavení výběr Arménie 2:1, Saúl odehrál celé utkání, Oliver naskočil o přestávce. Svým výkonem si Oliver vysloužil místo v základní jedenáctce pro důležité utkání s Itálií, zde už však ve středu pole tak neexceloval a po 70 minutách byl vystřídán. Saúl byl i tentokrát základním kamenem sestavy, ač na pro něj spíše nezvyklé pozici defenzivního záložníka. I Italy Španělsko s problémy porazilo poměrem 2:1 a díky remíze Belgie s Arménií si zajistilo první místo ve skupině, které jako jediné zaručuje postup na červencový turnaj. Poslední utkání čeká Devatenáctku v pondělí, soupeřem jí bude právě Belgie.

U týmu se mají všichni opět hlásit 4. července, Mario Suárez věří, že to bude i s největší hvězdou týmu, Radamelem Falcaem, o nějž bude přes léto enormní zájem.