Atlético Madrid CZ/SK

Analýza letošních gólů Atlética

13/02/2015 19:45 // Atletico de Madrid // 1 043 zobrazení // zdroj: Analýza videa
Saúlovy krásné nůžky.

Saúlovy krásné nůžky.

Sezona je v plném proudu. Atlético sice stále drží krok s čelem ligové tabulky, vypadlo však z Copa del Rey a čekají ho těžké boje v play-off Ligy mistrů. Podívejme se v této analýze na letošní branky Atlética, které v mnoha případech nesou různé společné znaky, ale zároveň mezi nimi najdeme i krásné, mnohdy až geniální trefy.

Atlético v letošní sezoně vstřelilo zatím 74 gólů ve 36 zápasech. V domácích utkáních nastřílelo 46 branek (62%),  ve venkovních 28 (38%), tedy výrazně méně. Gólově naprázdno vyšlo ve čtyřech zápasech (Rayo, Juventus, Villareal, Barcelona). Nejvíce branek střílelo Atlético v Lize mistrů, kde v 6 zápasech dalo 14 branek (2,33 na zápas). O něco méně tomu bylo ve 22 ligových zápasech, ve kterých Los Rojiblancos vstřelili 47 gólů (2,14). 11 branek v 6 zápasech Copa del Rey (1,83) je jen logický důsledek toho, že soupeřem Atlética byli dva hlavní favorité soutěže. Ke dvěma brankám ze Supercopy není třeba nic dodávat.

Góly, asistence, druhé asistence

Statistiky střelců a autorů asistencích jsou dobře evidovány a můžete je nalézt i na našich stránkách. Tyto čísla však nenabízejí detailní přehled o jednotlivých brankách. Velmi důležité jsou také předfinální přihrávky a situace, ze kterých byla každá branka vstřelena.

Pro ilustraci přínosu ostatních hráčů jsme vytvořili tabulku „kanadského bodování“ ve stylu hokejových statistik. V této tabulce jsou asistence započítávány poměrně klasickým způsobem. Kromě přihrávky, kterou obdržel skórující hráč jsou zde také započítávány zblokované střely a vybojované penalty. Druhá asistence je započítávána podobným způsobem, tedy jako přihrávka, kterou obdržel hráč asistující u gólu. Zblokované střely jsou rovněž započítávány, vybojované penalty logicky ne a vybojované volné přímé kopy rovněž ne.

Góly, asistence, druhé asistence.

 

 

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že prsty v nejvíce gólech měli Mandžukić , Griezmann a Koke. Poměrně zajímavá je však také kolonka „soupeř“. Krom dvou vlastních gólů devětkrát namazal hráči Atlética přímo do šance na gól a pětkrát přichystal prostor asistujícímu hráči (nedávno například Ramos či Mascherano). Kromě Kokeho je rozložení asistencí mezi hráče poměrně rovnoměrné, což je jistě dobrá věc, neboť tým není závislý na jednom distributorovi finálních pasů. Podobná je situace u druhých asistencí. Mnoho gólů vstřelilo Atlético bez druhé asistence, a to v případě tref ze standardních situací, z vybojovaných penalt a po chybách soupeřů. Jediný gól, u kterého nebyla asistence dle našich kritériích započítána, je penalta Raúla Garcíi proti Realu Madrid v Copě, neboť před jejím udělením byl sám faulován.

Typy vstřelených gólů

Typy gólů.

 

Jak je obecně známo, Atlético střílí velkou část svých branek hlavou. V letošní sezoně jich bylo celkem 26, tedy 35%. Je však zajímavé, že výrazně více jich střílí z malého než z velkého vápna. To lze vysvětlit přesně mířenými rohovými kopy. Naopak klasické střely končící gólem vysílají hráči Colchoneros spíše z velkého vápna. Pokud jde o povahu těchto střel, převážně jde o střely z prvního, maximálně druhého doteku po standardní situaci nebo rychlé kombinaci (často zakončené centrem). Za nejpovedenější takové góly lze označit Giménezovu dělovku pod víko proti Elche, Kokeho ránu proti Seville, rovněž Kokeho patičku proti Malmö a samozřejmě Saúlovy nůžky proti Realu.

Branek, před jejichž vstřelením postupoval hráč po delší čas sám na branku nebo si technicky pohrál s obranou soupeře, bylo poskrovnu. Tento parametr je složité nějak objektivně změřit, ale kromě několika gólů Griezmanna (Rayo), Torresova druhého gólu proti Realu, Mandžukićova zásahu proti Elche a Cerciho branky proti Malmö takové zásahy Atlético v repertoáru nemá.

Střely a góly z velké dálky ale byly vždy problémem tohoto týmu a letošní sezona není výjimkou. Do kategorie „střela z dálky“ jsou započítávány všechny gólové střely, jejichž autor stál při střelbě mimo vápno. A ze čtyř takových byly hned tři z maximálně metrové vzdálenosti od hranice pokutového území (Torresův gól proti Barceloně, Tiagův gól proti Realu s chybou Casillase a Ardův gól proti Deportivu s tečí obránce). Jediný gól vstřelený z velké dálky tak pochází z kopačky Cebolly Rodrígueze, který se trefil na hřišti L‘ Hospitaletu.

 Typy asistencí

Typy asistencí.

 

Zdaleka nejčastějším typem gólové nahrávky je centr ze hry. Pokud sečteme branky, které padly přímo po rohových a přímých kopech, jsme na 13 zásazích a jasném druhém místě pro nahrávky ze standardních situací. Čtyřikrát též hráči Rojiblancos vyhráli hlavičkový souboj, po kterém jejich spoluhráč skóroval nohou (po rohovém kopu, po výkopu brankáře, po špatné přihrávce soupeře a po centru).

Standardní situace předcházela sedmi dalším momentům, které po krátké výměně míčů skončily gólem. Jedenkrát z těchto sedmi situací šlo o krátce rozehraný roh, což je jediný případ, ve kterém tento způsob rozehrávky vedl ke gólu (šlo o zápas proti Levante, rohový kop rozehrál Koke, Tiago odcentroval a Godín skóroval). Standardní situace tedy přímo či nepřímo hrála roli u 20 (27%) gólů. Dalšími zajímavými akcemi, které bezprostředně předcházely gólům, jsou autové vhazování (v několika případech) a výkop brankáře, což se stalo dvakrát (Mandžukićovy góly v domácím zápase Supercopy a na hřišti Raya).

Kromě již zmiňovaných nezamýšlených asistencí z kopaček soupeřů (v podobě špatných rozehrávek, zpracování a odkopů) si hráči Atlética před skórováním také sedmkrát vyměnili přihrávku po zemi.Zajímavé je, že hráči při střílení branek téměř vůbec nevyužívají narážeček. Případů, ve kterých by měla být hráči započtena kromě gólu také druhá asistence moc nebylo – konkrétně jeden jediný, a to Griezmannův gól proti Bilbau, před kterým si narazil s Raúlem Garcíou. Poskrovnu také bylo kolmých přihrávek a dlouhých míčů. Mezi vlastní góly je započten zásah Pinillose z Córdoby a Manucha z Raya (který je někdy započítáván Garcíovi, míč však do brány šel jasně od hráče Raya).

Strany, ze kterých přicházejí asistence

Asistence dle zóny.

 

Zde není o čem. Dominance pravé strany hřiště je naprosto zřejmá. Z tabulky bodování na prvním obrázku můžeme vidět, že si pravý bek Juanfran připsal 6 asistencí a 4 druhé asistence. Krom toho však z této strany vysílá mnoho centrů i Arda, Koke, Tigo, Gabi nebo Griezmann. Zkrátka každý hráč, který se tam během zápasu objeví. Z toho celkem jasně vyplývá zaměření Atlética na tuto stranu. Koncekonců se stačí podívat znovu na onu tabulku bodování a uvidíme, že zatímco Juanfran měl prsty přímo v deseti gólech a Gámez se podílel na dalších čtyřech, Siqueira s Ansaldim mají čtyři dohromady. Vyšší počet gólů z rohových kopů z této strany je pak pouze důsledkem jejího většího zatížení.

Samotná asistence ovšem nevypovídá přímo o povaze gólově akce, ale pouze finální asistence. Proto je dobré podívat se přímo na rozložení gólových akcí. V následujícím schématu byla zvážena celková povaha akcí, které gólu předcházely. Vzhledem k tomu, že 73 ze 74 gólů padlo z vápna nebo z jeho těsné blízkosti, bylo poměrně jednoduché stanovit si kritéria. Čísla na obrázku níže tak označují prostor, ze kterého přišla poslední přihrávka do pokutového území před samotným gólem, případně prostor, ve kterém obdržel míč první hráč, který v rámci dané akce pronikl s míčem na kopačkách do pokutového území. Ony čtyři góly, které byly vypáleny z oblasti mimo pokutové území jsou pro jasnou povahu zóny, na kterých začíná jejich akce, započítávány také (puntičkářský čtenář promine). Jde tak o prostor, ze kterého přišla asistence nebo druhá asistence, případně centr nebo přihrávka, po které následovala kombinace ve vápně nebo po něm udělal soupeř chybu. Samozřejmě jsou započteny i rohové a volné přímé kopy, u vybojovaných penalt jde o prostor, ze kterého přišla přihrávka na faulovaného hráče nebo ze kterého tento hráč do vápna pronikl.

Zóny, ze kterých padají góly

 

Dominance pravé strany je opět naprosto jasná. Pokud se podíváme na předcházející graf a sečteme si hodnoty pro pravou stranu, vidíme, že branek po centrech a standardních situacích z této strany přišlo hned 27. Zbývajících 14 je rozděleno mezi několik vybojovaných penalt, několik kombinací po zemi a několik dalších centrů, po kterých následovala kombinace ve vápně nebo chyba soupeře. Většina akcí, které nepadly ze standardních situací má společné to, že hráči Atlética jednoduše přečíslili levou stranu soupeře. Nabíhá si sem energický Juanfran, rotují zde Koke s Ardou a na přečíslení se podílí i jeden z útočníků, občas i krajních záložníků.

Závěr

Simeoneho záměr je jasný. O gólovou produkci se starají primárně Mandžukić a Griezmann, kteří díky tomu v poslední době nastupují jako hlavní útočná dvojice. O dopravu balonu k nim se však většinou stará pravá strana hřiště, což už Atléticu vyhrálo několik velkých zápasů. Z této zóny například přišly tři ze čtyř gólů, kterými Atlético tuto sobotu zničilo Real. Ardovy vítězné góly v podzimních zápasech proti Realu a Juventusu odsud rovněž padly, vnikly zde také dvě ze čtyř branek při demolici Sevilly (4:0). Opravdu neuvěřitelné je využití této strany hřiště v zápasech Ligy mistrů – vzniklo zde 11 ze 14 gólových akcí.

Je vskutku obdivuhodné, že Simeonemu stále vychází tento taktický plán spočívající v přečíslení pravé strany a který je zejména proti těžkým soupeřům více než patrný. Takový Carlo Ancelotti je například vyloženě bezradný. Doufejme, že tato účinná strategie bude Cholovi vycházet i nadále.

Komentáře (11)
 1. *POCTA**POCTA**POCTA* neuveriteľná analýza!!!!! Tá naša pravá strana je fakt až do očí bijúca, až sa divím, že sa na to napríklad taký Carlo lepšie takticky nepripravil…

 2. paradni prace *THUMBS UP* *POCTA* spis nez prava strana me osobne dostal ten presink: v podstate petina golu primo po obrani soupere o mic – fakt by me zajimalo, jestli se tomuhle nekdo v evrope blizi, nebo jestli jsme „nejefektivneji“ presujici mancaft…

  • Jinak mezi druhejma asistencema bylo ještě 5 dalších situací, který by spadaly do kategorie těch „asistencí“ od soupeře. K tomu můžu přičíst i zblokovaný střely. Dohromady je to v součtu obou typů asistencí takhle:

   Špatně odklizený míč (7x)
   Špatná rozehrávka (4x)
   Zblokovaná střela (3x)
   Vyhraný skluz (2x)
   Špatně mířená hlavička (1x)
   Špatný první dotek (1x)
   Vyražená střela brankářem (1x)

   Dohromady je to 19 situací, ve kterých byly mezi dotykem míče s hráčem soupeře a gólem v jeho síti maximálně 2 doteky. 25% gólů, neskutečný :D

 3. Heh, proti Realu bylo přetížení levé strany soupeře zřejmé, ale předtím jsem si toho moc nevšiml. Jasně, letos po odchodu Filipeho se Arda přesunul primárně napravo a stará se tam o ofenzivu s Juanfranem, ale že bude ten rozdíl tak markantní, jsem netušil. Siqueira je přece jenom taky hodně ofenzivní. Druhá věc je, že mu to zatím tak nešlo, takže možná to není až tak taktický záměr, ale prostě to vyplynulo i z formy jednotlivých hráčů. Zajímala by mě statistika v tomto ohledu z minulého roku, jestli tam to bylo vyrovnané.

  • juanfran je letos od zacatku roku daleko ofenzivnejsi, coz bude urcite dusledek ukolu chola. jak rikas, i arda hraje letos daleko vic zprava. zasadni roli urcite hraje i nesehranost levy strany – s juanfranem se snaz dostane spoluhrac do kombinace, kdezto siquiera neni zabehlej do systemu, nenabehne si, nerekne si o mic. siqueira je proste jen sprinter, kterej podel lajny vyrazi dopredu a rve to do vapna, nic jinyho poradne neumi. nerekl bych ani tak, ze je o tolik ofenzivnejsi – prevaha jeho ofenzivnich schopnosti bude spis neprimej dusledek jeho tragicky hry dozadu…

   v minuly sezone byla podobna prevaha pro levou stranu a daleko vic golu myslim chodilo i stredem pres kokeho – na whoscored o tom byl nejakej rozbor tehdy…


Komentáře

No trackbacks yet.