ANALÝZA: Atlético Madrid – FC Barcelona

19/12/2012 05:48 // Sebyk // 578 zobrazení // zdroj: marca.com, as.com, atleticofans.com, madridatleticos.com, clubatleticodemadrid.com, twitter.com

I přes srdnatý výkon a otevřenou hru proti suvérenu španělského fotbalu jménem Barcelona nakonec Atléticu nezbyly než oči pro pláč. Červenobílým se bohužel nepodařilo udržet skvělé tempo, které nasadili v úvodní půlhodině, a do přestávky smolně ztratili nejen vedení, ale i klíčového obránce Filipeho Luíse. Domácí Katalánci sice nepodali zdaleka optimální výkon, i to jim však stačilo na vysokou a pohodlnou výhru 4:1. Ukázalo se, že Rojiblancos se vládcům světové kopané zkrátka rovnat nemohou, i to, že v klíčový moment jim zkrátka nepřeje štěstí.

Ohlasy z tábora Atlética: „Barcelona činí ligu nudnou.“
Kouč Diego Simeone zažíval po utkání hořkosladké pocity – jeho svěřencům se toho nedalo mnoho vytknout, přesto však tým odjížděl s porážkou 1:4. „Odehráli jsme fantastickou první půli, během které jsme si vytvořili tři jasné gólovky. Jedna zamířila do tyče, jedna těsně mimo branku a tu poslední jsme proměnili. Povedlo se nám eliminovat jejich největší hrozby, přesto se jim podařilo v podstatě z ničeho vyrovnat, když se parádně trefil Adriano. Pak přišel závar před naší brankou, kde se míč šťastně odrazil k Busquetsovi. Barcelona sice měla převahu v držení míče, přesto jsme to byli my, kdo si vytvořil více šancí. Jim se ovšem podařilo proměnit hned jejich první a pak i druhou, což rozhodlo. Hráči Barcelony mají zkrátka takovou kvalitu, že jim stačí jediný moment, aby rozhodli,“ analyzoval Cholo utkání

„Byl to výborný výkon od celého týmu, naše hra se mi velmi zamlouvala. Pokusili jsme se využít svých zbraní, ale na druhém konci hřiště proti nám stálo mužstvo z jiné ligy. Jsou o parník lepší než všichni ostatní, liga je z toho důvodu nudná,“ postěžoval si Simeone. Řeč přišla i na vynucené střídání Filipeho, kterého nahradil Cata Díaz. Obrana Atlética nepůsobila ve druhé půli už zdaleka tak jistě, Argentinec však svůj krok hájil: „Manquillo je ještě kluk a zbývalo ještě příliš mnoho minut. Cata odehrál napravo dobré utkání,“ pochválil Cholo svého krajana. Simeone se nebál zhodnotit ani výkon Radamela Falcaa: „Jeho první půle byla neuvěřitelná. Tým pro něj vypracoval tři gólovky, on jednu proměnil, jednu bohužel zastavila tyč, jedna šla těsně vedle. Ve druhé půli trpěl, protože se mu od zbytku týmu nedostávalo podpory,“ zakončil lodivod Atlética.

Skvělý zápas na Camp Nou odehrál stoper Miranda, který začíná v poslední době čím dál hlasitěji klepat na dveře brazilské reprezentace. „I přes tuhle porážku zažíváme výbornou sezonu. Výsledky hovoří za vše. Musíme teď hlavně udržet hlavu nahoře,“ hovořil po utkání osmadvacetiletý obránce. „Odehráli jsme dobré utkání a ukázali, že máme silný tým. Barcelona je ale zkrátka někde úplně jinde, bohužel to nestačilo,“ litoval Miranda. Solidní výkon podal proti Barceloně i štítový záložník Mario Suárez, který na Twitteru slíbil fanouškům, že tým tahle porážka nesebere. „Stále jsme v tabulce druzí, naše sezona je zatím fantastická. V pátek nás čeká domácí zápas s Celtou, který půjdeme vyhrát, tak jako každý jiný. V novém roce budeme i nadále tvrdě pracovat, aby se nám podařilo udržet nastolený kurz a nadále se nám dařilo.“

Ohlasy z tábora Barcelony: Vilanova vysekl Atléticu poklonu
Kouč Katalánců Tito Vilanova se před novináři objevil v dobré naládě. „Jestli si někdo myslí, že hrajeme jinou ligu a že je to nuda, tak se mýlí,“ rýpnul si do prohlášení svého kolegy Simeoneho. „Pokud tak budeme smýšlet, tak se naplno ukáže, že tomu tak není. Není to tak jednoduché, jak se může zdát,“ mínil Vilanova. Čtyřiačtyřicetiletý trenér však následně pochválil Atlético za solidní první poločas. „Náš soupeř vstoupil do utkání výborně, hrál hluboko a jejich útočníci měli vepředu mnoho prostoru, na kterém mohli využít svou rychlost. Naše slabá první půlhodina nebyla daná naším špatným výkonem, ale skvělou hrou Atlética. Adrianova branka nás naštěstí nakopla a od toho momentu jsme již dominovali. O přestávce jsem v kabině hráčům řekl, že pokud prohrají, nic se nestane. Druhý poločas byl už plně v naší režii. Atlético však ukázalo, že všechny ty body, které nasbíralo, nejsou jen tak náhodou,“ prohlásil Vilanova.

Pozitiva

• Není mnoho mančaftů, které by na Camp Nou přijely hrát s domácími otevřenou partii, Cholovo Atlético je však jedním z nich. Za výkon v celém utkání a zvláště pak v první půlhodině, kdy Barcelonu nepustili do žádné šance a sami si vypracovali tři ložené gólovky, patří hráčům hluboká poklona.

Negativa

• Se zraněním Filipeho ztratilo Atlético nejen svého klíčového hráče, ale i stabilitu v obranné řadě. Po příchodu Caty Díaze a přesunu Juanfrana na levou stranu už obrana Atlética nepůsobila zdaleka tak jistě, notně navíc utrpěla spolupráce mezi krajními beky a záložníky a jejich společné ofenzivní snažení.
  • Co Cholo zamýšlel střídáním Maria, ví snad jen on sám. S odchodem pětadvacetiletého odchovance se hra i střed zálohy Atlética naprosto rozpadly, Barcelona záhy přidala třetí branku a bylo definitivně po zápase.
  • Nad výkony Adriána zůstává v této sezoně rozum stát. Kam se poděl ten šikovný a pracovitý útočník z minulé sezony, který uchvátil fotbalové fanoušky? Adrián podal další ze série mizerných letošních výkonů à la zbytečně dlouho budu držet míč a pak jej pošlu někam nazdařbůh.

Statistické okénko

• Atlético je pro Lionela Messiho nadmíru oblíbeným soupeřem – žádnému jinému týmu ve své kariéře ostatně nenastřílel tolik branek jako právě Rojiblancos (20).
  • Pět porážek s Barcelonou v řadě je pro Atlético nejhorší sérií v historii. Stejně tak i sedm proher v řadě na Camp Nou.
  • I když byl na hřišti barcelonský playmaker Xavi takřka neviditelný, podařilo se mu zaznamenat během utkání více úspěšných přihrávek (133) než Kokemu (33), Gabimu (29), Ardovi (28) a Tiagovi (23) dohromady (113), tedy čtveřici hráčů s největším počtem přesných přihrávek v dresu Atlética.
  • Mario Suárez je nejnovějším členem klubu hráčů se čtyřmi žlutými kartami na kontě. Mimo něj jsou v ohrožení jednozápasové stopky rovněž Falcao, Gabi, Arda a Filipe.
  • Radamel Falcao vstřelil do sítě Barcelony svou letošní jubilejní dvacátou branku (17 v lize a 3 v ESC), nahrával mu Diego Costa, který zaokrouhlil počet svých asistencí na pět.
HVĚZDA UTKÁNÍ: MARIO SUÁREZ
Pětadvacetiletý odchovanec Atlética odehrál na Camp Nou skvělé utkání, když za svůj pobyt na hřišti do hry takřka nepustil Lionela Messiho, jehož akční radius vytlačoval až ke středovém kruhu. Jeho důležitost pro hru červenobílých se naplno ukázala při jeho střídání, kdy se střed pole Atlética naprosto rozpadl. Podobnými výkony jako v neděli proti Barceloně si navíc Mario čím dál tím hlasitěji říká o pozvánku do národního týmu.
Výborný výkon podal i brazilský stoper Miranda, překvapivě slušně si tváří v tvář proti dokonalé mašině v podobě zálohy Barcelony počínal i Koke.
PROPADÁK UTKÁNÍ: DIEGO GODÍN
Uruguayský stoper si výjimečně tento podzim vybral slabší utkání když zaváhal při vítězné brance Sergia Busquetse, ztrapnil se navíc nepodařenou patičkou ve vlastním vápně, kterou bohužel vystihl Lionel Messi a přidal svou druhou branku v utkání. Snad to nepoznamená Godínovo sebevědomí, který jinak na podzim podává stabilně výborné výkony.
Další podprůměrný výkon si na své konto připsal pravý bek Juanfran, který se svou chybou podepsal pod Messiho první branku. Na jeho obranu však nutno říci, že druhý poločas odehrál na pro něj nezvyklé levé straně obrany a v první půli to zas tak špatné nebylo.