ANALÝZA: Atlético Madrid – Académica Coimbra

27/10/2012 20:45 // Sebyk // 384 zobrazení // zdroj: marca.com, as.com, atleticofans.com, madridatleticos.com, infoatleti.com

Atlético pokračuje ve velké jízdě, kterou tentokrát odskákala portugalská Académica. Pohárový čtvrtek opět znamenal volno pro opory týmu a prostor předvést se pro náhradníky a hráče širšího kádru, Costa, Emre a spol. si však i přes herní mizérii a nervy v závěru utkání dokázali s outsiderem skupiny poradit a po výhře 2:1 zůstavájí v Evropské lize i nadále stoprocentní. Výhra nad Académicou se navíc zapíše do klubové kroniky – Cholova parta totiž překonala historický klubový rekord v neporazitelnosti, který nyní činí 21 utkání v řadě.

Ohlasy z tábora Atlética: stoik Simeone a vděčný Costa
Argentinský lodivod červenobílých Diego Simeone se po utkání před novináři objevil opět ve své klasické stoické náladě. Na dotazy na rekord v podstatě nereagoval: „Rekordy jsou pro historiky a novináře. My žijeme zítřkem a myslíme jen na zápas s Osasunou, která bude obtížným protivníkem,“ odmítl Cholo jakékoliv oslavy. Přesto se na jeho tváři objevil i úsměv, když chválil své ovečky. „Další vítězství je nejkrásnějším důkazem schopností hráčů, kteří třeba obyčejně tolik prostoru nedostávají. Máme velmi široký a konkurenceschopný kádr, budeme se snažit využít všech jeho součástí a uspět na všech frontách,“ zdůraznil Simeone, že opravdu počítá s každým ze svých hráčů.

Zvláštní slova chvály měl pak Simeone pro čtveřici Cata Díaz, Pulido, Sílvio a Diego Costa, kteří si i přes nedostatek minut v posledních utkáních udrželi vysoký standard. Poslední jmenovaný – Diego Costa -, který otevřel gólový účet čtvrtečního zápasu, byl z vítězství nad Académicou i ze své branky nadšený. „Kontrolovali jsme míč i hru, dali dvě branky a vyhráli. V každém zápase ale musíte i trochu trpět,“ připomněl Brazilec závěrečné minuty, kdy Académica snížila a snažila se tlačit za vyrováním. „Jsem rád za každou minutu, kterou na trávníku dostanu. V útoku máme velkou konkurenci, nemůžeme hrát pořád všichni. Jsem šťastný, že jsem týmu dnes mohl pomoci brankou,“ zakončil Costa.

Ohlasy z tábora Académicy: „Měli jsme ze soupeře příliš velký respekt.“
Mladý a talentovaný kouč čtvrtečního soupeře Pedro Emanuel po zápase litoval, že jeho tým nastoupil proti Atléticu s příliš velkým respektem. „Nedokázali jsme hrát svou hru. Prohráli jsme bitvu ve středu pole a dovolili Atléticu vytvářet si šance. Myslím, že se nám dařilo izolovat jejich útočníka Costu od zbytku týmu, ale přesto se mu podařilo skórovat a měl i další šance,“ vysmekl bývaý obránce poklonu brazilskému forvardovi. „Atlético má zkrátka neuvěřitelnou kvalitu. Byl to souboj Davida s Goliášem, přesto jsme myslím nezklamali,“ zakončil trenér Portugalců.

Hrdina Cata a zloduch Cleyton
Utkání s Académicou poznamenaly dva incidenty zasluhující zmínku. Stoper Cata Díaz při jednom ze vzdušných soubojů utrpěl hrozivě vypadající krvavé zranění na hlavě a vzhledem k silnému krvácení se hned dvakrát ocitl v rukou lékařů Atlética. I přesto však udělal vše pro to, aby pomohl týmu a při každém rohovém kopu pro červenobílé se přesouval do vápna soupeře a zapojoval se do hlavičkových soubojů. Bylo navíc vidět, jak mu nedělá dobře, že kvůli jeho ošetřování hrálo Atlético pár minut v deseti a se čtvrtým rozhodčím, který jej kvůli krvi na dresu nechtěl pustit zpět na hřiště, se zjevně frustrovaný Cata pohádal. Tomu se říká odhodlání.

Další incident, který nadzvedl ze židle snad každého fanouška Atlética, se stal, když záložník soupeře Cleyton při jednom z rohových kopů, které zahrával, bez milosti odkopl pryč kytici, jež se každý zápas do prostoru u rohového praporku pokládá na památku skvělého exekutora standardních situací Milinka Pantiće a dalších hrdinů Doblete z roku 1996. Z úst fanoušků Atlética se na jeho adresu samozřejmě okamžitě snesl silný pískot, s Cleytonem si to posléze na hřišti vyříkal i Diego Costa, jehož vražedný pohled mluvil snad za vše. Je k nezaplacení mít v týmu hráče, kteří takto ctí a váží si tradic klubu.

Pozitiva

• Největším pozitivem je jistě další vítězství, zvláště s ohledem na to, že nastoupili vesměs hráči širšího kádru.
  • Simeoneho proslov – ať už o přestávce řekl Cholo v kabině svým ovečkám cokoliv, očividně to zabralo. V první půli zcela mdlé a pomalé Atlético přidalo na obrátkách a záhy se dostalo do vedení.
  • Další minutky pro Saúla – teprve sedmnáctiletý talent začíná se začíná pomalu rozkoukávat v áčku a sbírá první minutky na nejvyšší úrovni. Na hřišti zatím ukazuje, že si tuto šanci bezpochyby zaslouží. Cholo by mu mohl brzy dát i větší prostor než jen na posledních deset minut.

Negativa

• Kromě tří bodů se toho mnoho pozitivního o čtvrtečním zápase říci nedá. Zejména v prvním utkání předvedlo Atlético silně podprůměrný výkon, ve druhém dějství sice přidalo, přesto se muselo v závěru ještě zbytečně strachovat. Na Calderón přitom dlouho nepřijel tak slabý a ustrašený protivník. Jako by červenobílí svého soupeře trochu podcenili a čekali, že se Académica porazí sama. Od hráčů z lavičky by člověk čekal větší nasazení a chuť se předvést.
  • To, co předvedl proti Académice Adrián, by se dalo označit za jeden nejhorších – ne-li vůbec ten úplně nejhorší – individuální výkon hráče Atlética za poslední léta. Hvězda minulé sezony pokazila co mohla, na jeho kopačce ostatně končila většina akcí týmu. Hrál navíc zcela bez pohybu, bez chuti, bez nasazení a z mnoha soubojů raději uhnul. Po úvodní půlhodině byl zralý na vystřídání. Kde jen ty loňské sněhy jsou?
  • Prázdný stadion – i když nebývá zvykem kritizovat fanoušky Atlética, čtvrteční návštěva na Calderónu byla ostudná. Klub přitom několikrát snížil ceny lístků. Académica sice není soupeř, který by táhnul, a Simeone nasadil do utkání náhradníky, přesto by si Evropská liga zasloužila větší návštěvu než třináct tisíc diváků.

Hvězda a propadák zápasu
Za hvězdu utkání jsme nakonec vybrali záložníka Emreho, který se blýsknul úžasnou brankou z přímého kopu, jež se nakonec ukázala být i vítězná. V létě přitom většina fanoušků z jeho příchodu zrovna nadšená nebyla. Jeho parádní kousek si můžete vychutnat ještě jednou v přiloženém videu. Zmínku zasluhuje také levý bek Filipe, který odehrál velmi kvalitní utkání, a vypadá to, že po menším výpadku formy se vrací zpět do formy.

Propadákem zápasu se stal již zmíněný Adrián, kterého netřeba znovu komentovat. Mizerný zápas si na své konto připsal i Sílvio, jehož výkonnost se oproti minulé sezoně otočila o 180 stupňů. Portugalec zatím po vážném zranění stále hledá herní pohodu, svou roli mohou hrát i údajné neshody s koučem Simeonem.

Statistické okénko

• Atlético překonalo již zmínený klubový rekord v neporazitelnosti, který nyní činí 21 utkání v řadě. Cholovo historické Atlético natáhlo i další dva rekordyvýhra proti Académice byl již jedenáctou v řadě a šestnáctou v pořadí v evropských pohárech, což znamená další přepis klubových, respektive evropských tabulek.
  • Trenér Simeone je v evropských pohárech i nadále stoprocentní. Jeho bilance činí těžko uvěřitelných 16 utkání a 16 vítězství.
  • Emre vstřelil svou první branku za Atlético a pokračuje ve své úctyhodné bilanci – pokud nastoupil v základní sestavě, připsal si buďto gól, nebo asistenci (1+3).
  • Atlético letos poprvé v Evropské lize inkasovalo branku.
  • Atlético se podruhé v řadě trefilo z přímého kopu. Na trefu z přímáku přitom červenobílí čekali více než dva roky (Elias proti Levante).