Atlético Madrid CZ/SK

Aguilera: Kluci musí vědět, že mají šanci dostat se na vrchol

09/10/2011 22:33 // Andres // 493 zobrazení // zdroj: mundodeportivo.com

Carlos Aguilera se před nějakou dobou rozhodl přijmout jednu z největších výzev ve svém životě a poté, co hájil barvy Atlética po dobu téměř patnácti let, se stal ředitelem akademie Los Colchoneros. Rodák ze San Cristobal de Los Ángeles vyhrál s týmem dvakrát Copa del Rey v letech 1991 a 1992. Slavného double v sezóně 1995/96 se však nedočkal – zrovna si totiž stříhal své tříroční inretmezzo v Tenerife. Po opětovném návratu k Los Colchoneros strávil u týmu dalších 9 sezón, během nichž zažil 2 roky ve druhé lize i kapitánskou pásku na své paži. V roce 2005 se s kariérou definitivně rozloučil. Po šesti letech stranou od fotbalu se vrátil zpátky, aby vštěpoval mladým hráčům to, co se sám v červenobílých barvách naučil.

Jaké pro Vás byly první měsíce v čele mládežnického fotbalu?

Byly to pěkně hektické měsíce. Nepřevzal jsem Canteru v úplně ideálním čase, protože v áčku probíhalo hodně změn. Měnili se trenéři, hráči a první tým měl přednost. Teď po třech měsících jsme jak já, tak i Julián Muñoz (vedoucí náborů), mnohem více zvyklí na to, jak to chodí, a všechno funguje, což je důležité. Je to pro mě nová práce a musím se do ní ještě trochu vžít. Žádný učený z nebe nespadl.

Vrátil jste se do Atlética po šesti letech. Jak se klub za tu dobu změnil?

Měl jsem pocit, jako bych vůbec nebyl pryč. Znám tu pořád hodně lidí, dokonce jsou v týmu někteří hráči, se kterými jsem hrál, je tu taky Gregorio Manzano, který mě trénoval. Caminero býval mým spoluhráčem, taky Alfredo Santaelena (trenér týmu C) nebo třeba Óscar Mena. Teď je moje pozice jiná, mám za úkol dostat kluky do prvního týmu a v tom mám jasno.

Změnil se systém práce s mládeží v Atléticu za posledních 20 let?

Je to podobné, možná stejné jako když jsem začal tehdy v Canteře já. Nebudu říkat, že okolnosti nutí kluby, které jsou na tom finančně hůř, sázet na odchovance, jako to bylo za mě. Lidi totiž zjistili, že peníze, které se vloží do hráčů, musí znamenat kvalitativní skok. Dříve Atlético stejně jako ostatní kluby přivádělo průměrné hráče, nyní se radši zaměří na vlastní mládež.

Když Jesus García Pitarch přišel do Atlética, řekl, že zatímco on musí postavit jeden tým, ředitel Cantery jich má vybudovat třináct…

V akademii je třináctkrát více práce než na sportovním ředitelství. Hodně týmů, hodně hráčů, hodně trenérů… hodně personálu. Jsou tu lidi, které neznáte, které znáte… První měsíce mi přinesly situace, které pro mě byly úplně nové. Všechno ale funguje, jak má, a my se snažíme zlepšovat, co jde.

Jaký je cíl vašeho projektu Cantery?

Já i Julián Muñoz chceme to, co by chtěla asi každá akademie ve Španělsku – dodávat hráče do prvního týmu. Strávil jsem v Atléticu Madrid mnoho let a především při mém prvním působení zde tvořili hráči Cantery základ prvního týmu. Když se podíváme zpět, odchovanci jsou v porovnání s hráči, kteří navíc mohou kdykoliv chtít odejít, velmi levní. To je v těchto dobách obzvlášť důležitý fakt a my se pokusíme takovou politiku aplikovat.

Je model vaší cantery založen na nějaké jiné akademii?

Je založen na akademii, kterou máme, která vyprodukovala několik výborných hráčů. Musíme pokračovat ve zvyšování její úrovně, protože má charakteristickou identitu.

Vštěpujete vašim nadějím nějaké speciální hodnoty?

Hlavní hodnotou, kterou chceme vštěpovat, je, že Atlético Madrid je důležitým klubem. Kluci musí vědět, že pokud budou pracovat a snažit se, budou mít šanci dostat se na vrchol. První tým potřebuje hráče, kteří mají úroveň, na které Cantera dodávala hráče po mnoho let. Musíme je učit, že hrát za Atlético znamená, že máte vyhrát každý zápas.

Co děláte, abyste přivedl bývalé hráče k mládeži?

Práce, odhodlání a láska k tomuto klubu dělá nejvíc. To musíme přenést i na kluky, musí vědět, že když dělají vše pro klub, bude jim to vráceno.

Není na vás vyvíjen tlak, když má hrát akademie v novém projektu Atlética Madrid velkou roli?

Ne, neleží na nás žádný tlak. A tak je to správně. Tým musí být doplňován hráči z Cantery, ale ne pod tlakem, musí být lákadlem. Vidíte, že v posledních letech klub prodal De Geu a v prvním týmu je Domínguez. Hráči od nás chodí do prvního týmu a někteří odejdou, ale přináší zisk.

Je stále Fernando Torres idolem mezi mladými hráči?

Za mě to byli Arteche, Marina, Julio Prieto, Quique Ramos….ti byli v týmu, když já jsem začínal. To se samozřejmě změnilo a teď je to Torres nebo Antonio López, Gabi, Mario…

Co se týče béčka, myslíte, že by bylo dobré, kdyby postoupili do Segundy?

Pro mě je důležité, aby se nedostali do problémů, aby se rozvíjeli, aby měli na to udělat další krok směrem k prvnímu týmu. Segunda je druhořadá. Barcelona, která tam je, na to nemá, bez urážky. Pro nás je důležité, aby hráči poctivě trénovali, aby se na ně jednoho dne mohli přijít diváci podívat na Calderón.

Co říkáte na letošní béčko?

Je to tým, který se ještě musí sehrát. Je zde mnoho nových tváří, nový kouč…

A co říkáte na něj?

Pro Milinka Pantiće je to něco nového, stejně jako pro mě. Dejte mu čas, aby poznal hráče a hráči jeho. Doufáme, že nám přinese mnoho úspěchů a radosti.

Jak hodnotíte sezónu třetího týmu pod vedením Alfreda Santaeleny?

Céčko má jasný cíl, kterého se drží. Přešlo sem hodně hráčů z dorostu, ale bude to pro ně těžké. V jejich kategorii budou čelit mnoho soupeřům, kteří už mají něco odkopáno.

Přesto céčko zatím vyhrálo tři ze šesti utkání. Snažíte se takovou mentalitu vtisknout hráčům?

Musíme pracovat krůček po krůčku. Abyste vyhrávali, musíte makat až do konce. Jsem velmi šťastný, jak se klukům daří, protože to je pro tento projekt strašně důležité. Ale nemůžete očekávat všechno hned, plody naší práce budou vidět až za dva, tři roky…

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.