Sevilla FC – Atlético Madrid 1:0

22/10/2016 21:09 // Mindrot // 213 zobrazení
Na Pizjuáne našlo Atlético svojho prvého premožiteľa v sezóne. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

Atlético našlo v sezóne svojho prvého premožiteľa, v deviatom ligovom kole sa ním stala obrodená Sevilla pod vedením Simeoneho krajana Jorge Sampaoliho. Domácim, ktorí sú na svojom štadióne stále stopercentní, stačil na víťazstvo jediný presný zásah netradičného strelca N’Zonziho z druhého polčasu a treba priznať, že prvé víťazstvo Nervionenses nad Atléticom od októbra 2010 bolo úplne zaslúžené. Možnosť zvrátiť stav zápasu pre hostí pochoval Koke, ktorý vzápätí po inkasovanom góle uvidel druhú žltú kartu a predčasne sa porúčal do spŕch.

Základná zostava hostí nepriniesla nijaké prekvapenia, nahradenie Torresa Gameirom oproti zápasu v Rostove len sotva môžeme považovať za rotácie. Ǎngel Correa sa opäť dostal do základu a opäť sa bude nad jeho hlavou vznášať tieň kritiky, ale k dôvodom neskôr. V prudkom lejaku sme boli svedkami živého a energického výkonu v podaní oboch strán, šance sa však rodili len zriedka a v prvom polčase ich mali viac na konte hostia. Ako prvý ale musel zakročiť Jan Oblak po N’Zonziho zakončení, na opačnej strane sa pred Sergia Rica predral Kévin Gameiro, hrajúci na Pizjuáne svoj prvý zápas od odchodu zo Sevilly, domáci gólman jeho zakončenie vyrazil nohou.

Vo vysokom tempe sa pokračovalo i naďalej, zatiaľ čo však Sevillčania nedokázali rozobrať pevnú defenzívu Atlética, hostia akoby neboli vo svojej koži. Ohroziť bránu Sergia Rica sa pokúšal Griezmann z priameho kopu z hranice šestnástky, lopta s prispením múru skončila vedľa brány. Najväčšiu šancu Atlética mal šesť minút pred prestávkou Ángel Correa, Gameiro predĺžil priamy kop za seba a mladý Argentínčan sa rútil sám na domáceho brankára, zakončenie však bolo rovnako zbrklé, ako i nepresné. Correa navyše o tri minúty na to uvidel žltú kartu, ktoré, nezvykle na útočníka, zbiera až príliš často. Cez prestávku ho Cholo nahradil Nicom Gaitánom v nádeji na väčšie množstvo kreativity.

V úvode druhého polčasu sa sevillskí dostali do obrovského tlaku, čo rezultovalo strelou nezastaviteľného Nasriho z hranice šestnástky, na ktorú bol Oblak prikrátky, zachránila ho až jeho pravá tyč. Svojský Francúz pred zakončením ešte zahanbil oboch stopérov Godína i Savića v ukážke futbalovej geniality. O pár minút neskôr vytiahol Jan Oblak perfektný zákrok pri halfvolejovom zakončení Vitola, no Simeoneho zverenci sa následne už dokázali vymaniť z domáceho tlaku, čomu dopomohol najmä Tiagov príchod na trávnik, a sami si dokázali vytvoriť niekoľko nádejných streleckých príležitostí, do čistej šance sa však dostať nedokázali.

A keď to hostia nevedeli, domáci im ukázali, ako na to. Vietto parádnym oblúčikom vyslal N’Zonziho do úniku, ten za sebou zanechal tak Gabiho, ako i Savića a popri Oblakovi chladnokrvne zakončil. Na tvrdý úder sa hostia snažili odpovedať čo najskôr, škrt cez rozpočet im ale urobil útočný faul Kokeho na Ramiho, za ktorý Martínez Munuera nemilosrdne tasil druhú žltú kartu a odchovanec Colchoneros sa predčasne porúčal do šatní. Do záverečného hvizdu domáci skvelým spôsobom eliminovali všetky snahy hostí, ktorí dokázali vyprodukovať len jedinú Godínovu hlavičku do Ricovej náruče a zaslúžene si tak pripísali ako vôbec prvé mužstvo v prebiehajúcej sezóne skalp Atlética Madrid. Červenobieli sa vzhľadom na ostatné výsledky prepadli z prvého až na piate miesto tabuľky a majú šesť dní na to, aby sa čo najdôkladnejšie pripravili na domáci zápas s Málagou, kde sa budú snažiť vrátiť späť do víťazných koľají.

81. Mariano 77. Koke (ČK)

V Seville vyhrali vlani Atléti rozdielom triedy. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

Mimoriadne dôležitý zápas čaká Atlético v deviatom kole La Ligy, keďže Barcelona vo svojom zápase v sobotu zabrala naplno a dostala sa na prvé miesto, o návrat na vedúcu pozíciu sa Colchoneros pobijú so štvrtým celkom tabuľky, našliapnutou Sevillou. A hoci Nervionenses čakajú na víťazstvo nad Atléticom už predlhých šesť rokov, hrať v búrlivom prostredí Pizjuánu je vždy mimoriadne náročná úloha. Práve takéto výzvy má však Simeoneho Atlético najradšej a tak sa môžeme tešiť na veľmi zaujímavý zápas.

Do Andalúzie cestovalo osemnásť hráčov, hoci už zakúsil tréningovú záťaž, no ešte stále sa zo zranenia nevystrábil Josema Giménez, čo naplno využíva Stefan Savić a vedľa Godína podáva stabilne kvalitné výkony. Mierne potiaže po zápase v Rostove hlásila i brankárska jednotka Jan Oblak, nemalo by ísť o nič mimoriadne a v Seville by mal podľa všetkého nastúpiť. Mimo dlhodobo zranených Augusta, Moyu a Cerciho sa do nominácie z trénerovho rozhodnutia nedostal ani Thomas.

Na tlačovke sa Simeone vyjadril, že práve Atlético a Sevilla sú tímy, ktoré majú na to, aby narušili dlhoročnú nadvládu Barcelony a Realu v Lige. „Rok po roku Sevilla rastie a získava trofeje. Vypracovali sa na vysokú úroveň a túto sezónu začali veľmi dobre,“ uviedol argentínsky kouč. „Vymenili veľa hráčov, ich prejav má inú tvár a štýlom hry, ktorý predvádzajú a stále rozvíjajú ukazujú, že sú veľmi konkurencieschopným tímom. S trénerom, ktorý má jasnú ideu o tom, čo chce – statočnosť a odvahu, pressing so zámerom získať loptu čo najskôr späť…tieto veci z nich robia nebezpečný tím. Vedú si dobre v Lige majstrov a vyzerajú silno i v La Lige.“

V drese domácich pôsobia dvaja hráči na hosťovaní práve z Atlética, zatiaľ čo Luciano Vietto bude pripravený nastúpiť a, ako sa nechal počuť, prípadný gól do siete Colchoneros by neoslavoval, Matías Kranevitter je mimo nominácie. Argentínsky kouč Jorge Sampaoli taktiež nemôže počítať so zranenými Carriçom, Trémoulinasom a Krohn-Dehlim. Sevillčania sa vezú na vlne štyroch víťazstiev a radi by pridali i piate, Sampaoli na svojej tlačovke označil Simeoneho Atlético za jeden z najväčších klubov v Španielsku i Európe. Ako dopadne šláger deviateho kola sa dozvieme v nedeľu, 23. októbra od 16:15.