Atlético Madrid – Real Madrid 0:3

19/11/2016 07:57 // Mindrot // 371 zobrazení
Cristiano završuje svoj hattrick. (zdroj: AS.com)

Fanúšikovia Atlética zažili v sobotu večer horor ako z najdesivejších nočných môr. Toľko očakávané posledné ligové derby na päťdesiatročnom Calderóne proti odvekému rivalovi Realu skončilo zahanbujúcou porážkou domácich, navyše sa o všetky tri góly v sieti Colchoneros postarala najväčšia hviezda Los Blancos, Cristiano Ronaldo. Dalo by sa Simeoneho zverencov i jeho samotného kritizovať, no o to viac treba vyzdvihnúť i výkon hostí. Tí síce nepredviedli strhujúce futbalové divadlo, avšak bol to po taktickej stránke dokonalý výkon, navyše, perfektne im vyšlo takmer všetko, na čo siahli. Na rozdiel od domácich.

Hostia nastúpili bez Ramosa, Benzemu, Casemira a Pepeho, domáci v plnej sile i s uzdraveným Griezmannom. Fans na zaplnenom Calderóne boli plní nadšenia a očakávaní, na trávniku sa však od úvodných minút iniciatívy chopili Merengues a začali s procesom znižovania hluku, plynúceho z domácich tribún. Cristiano Ronaldo sa tešil už po dvanástich minútach, keď jeho prudkú hlavičku zázračne vyškriabal Oblak z bránkovej čiary. Portugalčan avizoval, že lopta už bola za čiarou, rozhodcovia však posúdili situáciu správne a hrdinom okamihu bol slovinský gólman.

Cristiano si to ale vynahradil o 11 minút neskôr. Najskôr Savić pomerne hlúpo fauloval Lucasa, čoho dôsledkom bol priamy kop cca 25 metrov od brány. Ronaldo sa nemýlil, no zásluhu na tom, že jeho tvrdá rana skončila za Oblakovým chrbtom má teč v múre stojaceho Savića, domáci gólman v protipohybe zareagoval neskoro. Colchoneros chceli odpovedať na vedúci gól, no ich výkon vôbec nekorešpondoval s výkonom domácich fanúšikov, ktorí vytvorili magickú atmosféru. Hostia červenobielych do ničoho nepustili, naopak, vedenie mohli zveľadiť, Ronaldova strela po peknej zasekávačke ale postrádala potrebnú razanciu. Do prestávky sa už nič pamätihodné neodohralo, na domácich čakala v druhom polčase neľahká úloha.

Cez polčas s určitosťou úradoval Diego Simeone, pretože jeho zverenci po prestávke vybehli na hostí a podarilo sa im ich počas nasledovnej štvrťhodiny zamknúť na ich polovici. Čo z toho, keď si nedokázali vypracovať valnejšie príležitosti, Carrascova krásna strela mierila o milimetre nad a Griezmannova prihrávka pred odkrytú bránu nenašla adresáta. Zvyšok zblokovali obetaví zadáci hostí a keď aj niečo prepustili na Keylora Navasa, ten to mal všetko ukážkovo pod kontrolou. Hráči v bielom čakali na kontry a v 71. minúte aj udreli – unikajúceho Ronalda zastavil vo vlastnej šestnástke Savić nedovolene a Borbalán nemohol inak, než ukázať na biely bod.

Portugalčan poslal Oblaka na opačnú stranu a radoval sa z presného zásahu druhýkrát. O šesť minút neskôr skompletizoval po ďalšej kontre hattrick, keď doklepol do siete Baleov center. Domáci dostali K. O., a nielen z kopačky CR7, ešte predtým Cholo dosť nepochopiteľne stiahol z trávnika kapitána Gabiho, čím zamával morálkou mužstva. Oba góly prišli práve po jeho odchode z trávnika. Jediný, kto sa i za beznádejného stavu o niečo snažil, bol Carrasco a pri pár príležitostiach donútil Navasa k zákroku. Hostia ale nevypadali na to, že by v tento večer inkasovali a nechali domácich vypiť kalich horkosti až do dna. Taký zatíchnutý Calderón si pamätá málokto, Atléti si budú musieť uzmieriť nahnevaných fanúšikov už v najbližšom zápase Ligy majstrov, keď privítajú PSV.

84. Correa

Bitka o Madrid sa môže začať. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

V dvanástom kole La Ligy je na programe ten najočakávanejší zápas fanúšikov Atlética, môžeme sa tešiť na veľkú bitku o Madrid. Zápas s Realom má hneď niekoľko prívlastkov, na jednej strane ide o vôbec posledné mestské derby, ktoré zažije dosluhujúci štadión Vicente Calderóna, na strane druhej však ide o jeho obrovskú dôležitosť. Pretože, hoci liga je len vo svojej prvej tretine, jeho výsledok bude mať obrovský dopad na ambície červenobielych miešať karty na čele tabuľky a pokúsiť sa o celkové prvenstvo.

Bodový rozdiel medzi prvým Realom a štvrtým Atléticom je šesť bodov, prípadná výhra Merengues by pri ich nízkej pravdepodobnosti strácania bodov vytvorila pre Colchoneros veľmi ťažkú situáciu. Naopak, víťazstvo domácich dodá jednak psychickú pohodu po dvoch prehrách na ihriskách súperov v Seville a San Sebastiane a umožní byť „na dostrel“ od samej špice tabuľky a vytvárať tlak na svojich súperov. Tí sú, okrem dvojice španielskych gigantov i namlsaná Sevilla a nezlomný Villarreal. Prípadná prehra by preto mohla byť katastrofou, za najnepriaznivejšej konštelácie by Atléti mohli po tomto kole skončiť až na šiestej priečke.

Dvadsaťčlennú súpisku po prvýkrát v tejto sezóne doplnil Miguel Ángel Moyà, vracajúci sa po zranení. Zdravotne v poriadku sú i Giménez a Alessio Cerci, Talian sa však podľa očakávaní do nominácie nezmestil, podobne ako André Moreira. Otáznik visel nad Griezmannom, k úľave fanúšikov červenobielych však bude môcť francúzsky fenomén nastúpiť, podobne ako Nico Gaitán, ktorého zranenie proti Málage nakoniec našťastie nebolo až tak vážne a Argentínčanove schopnosti budú tímu k dispozícii. A aby sme „straty a nálezy“ skompletizovali, mimo hry ostáva i dlhodobo zranený Augusto Fernández.

Cholo Simeone sa na tlačovke spoliehal na magickú atmosféru Calderónu, ktorý zažije svoje posledné El Derbi madrileño. Mimochodom, prítomní budú aj naši redaktori, takže sa môžete tešiť na sprostredkovanie bezprostredných zážitkov! „Verím, že štadión bude prekypovať energiou ako vždy, pretože potrebujeme dvanásteho hráča,“ uviedol Simeone. „My musíme mať pod kontrolou svoje vlastné emócie a držať spolu, aby sme podali dobrý výkon.“ Dôležitosť tohto zápasu sme už spomenuli, Cholo sa však snaží zmierniť tlak na svojich zverencov: „V tejto chvíli nie je podstatné, či strácame na Real tri, šesť alebo deväť bodov. Dôležité je, ako pristúpime k zápasu a využijeme príležitosť odohrať vôbec posledný ligový duel [na Calderóne] proti večnému rivalovi.“

Los Blancos ťahajú neuveriteľnú 28 zápasovú šnúru bez porážky naprieč všetkými súťažami. Naposledy podľahli na jar v Lige majstrov Wolfsburgu, no a poslednú porážku v domácej lige im pripravilo práve Atlético na ich vlastnom štadióne. „Ďakujem za pripomenutie,“ smial sa na tlačovke kouč Realu Zinedine Zidane, keď sa ho na to novinári opýtali. „Áno, bude to ťažký zápas pre oba tímy. Vydáme zo seba to najlepšie, aby sme odohrali dobrý zápas a urobíme všetko pre víťazstvo,“ uviedol francúzsky tréner. Ten sa bude musieť zaobísť bez kvarteta Casemiro, Pepe, Toni Kroos a Morata, naopak, vracajú sa Sergio Ramos a Karim Benzema. Šláger 12. kola sa odohrá v sobotu, 19. novembra od 20:45, na pravidlá dohliadne David Fernández Borbalán.