Atlético Madrid – PSV Eindhoven 2:0

23/11/2016 10:48 // Mindrot // 162 zobrazení
G + G: francúzsky tandem zabral proti PSV. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

Päť výhier v piatich zápasoch, to je výborná bilancia Colchoneros v tohtoročnej Lige majstrov. Okolnosti zariadili, že posledný zápas Atlética v Mníchove už bude mať dôležitosť rovnajúcu sa nule, pretože šesťbodový náskok pred Bavormi dáva červenobielym istotu víťazstva v skupine D a s ním (snáď) aj výhodu pred žrebom prvého kola vyraďovacej fázy. Zápas s trápiacim sa PSV rozhodli domáci v druhom polčase gólmi oboch francúzskych útočníkov Gameira a Griezmanna. Jedinou nepríjemnosťou je zranenie Filipeho, uvidíme, ako dlho bude musieť brazílsky reprezentant odpočívať.

Základná zostava bola poznačená avizovanými zmenami, na pravom kraji obrany sa objavil Vrsaljko, v útoku namiesto Torresa Gameiro a v strede zálohy vedľa Gabiho hral Tiago – čo sa ukázalo ako vynikajúce rozhodnutie. Pred zápasom bolo obom tímom jasné, že sa nemusia do krvi a za každú cenu snažiť o víťazstvo, napriek tomu boli diváci v prvom polčase svedkami pár solídnych šancí. Najskôr Gameiro po Carrascovom centri z hranice päťky nezakončil presne, na opačnej strane sa sám na Oblaka po Godínovom podkĺznutí rútil Gastón Pereiro, tiesnený obetavo sa vracajúcim Griezmannom však zakončil len priamo do Oblakovej náruče.

Iniciatívu mali v rukách predovšetkým domáci, Zoetova brána bola ale v prvom polčase zakliata, Griezmann pálil po rýchlej kombinácii tesne vedľa a Godínova hlavička po štandardke smerovala priamo do miest, kde číhal gólman hostí. Polčasová prestávka domácim pomohla a hneď po zmene strán sa rodili ďalšie šance, Gameirovi v nájazde pokazil radosť zákrok obetavého Willemsa, ešte viac to na tribúnach zahučalo po Kokeho rohu, Josema Giménez, ktorý v prvom zápase po zranení podal výborný výkon, hlavičkoval len milimetre vedľa pravej Zoetovej žrde.

Najmä Tiagovým vplyvom sa zvýšil dôraz v zálohe a razom začali domáci získavať množstvo lôpt. Po jednej z takýchto situácií vyslal Griezmann Gameira krásnym pasom do úniku a ex-Sevillčan krížnou strelou od tyče poslal Atlético do zaslúženého vedenia. Bol to vôbec prvý Gameirov gól za Atlético v Lige majstrov. A o jedenásť minút neskôr pridal Griezmann k asistencii i gól, Tiago zachytil rozohrávku hostí, uvoľnil domácu sedmičku a Antoine sa zoči-voči Zoetovi nemýlil. Do konca stretnutia sa ešte lopta po Kokeho rohu a pričinením zadáka hostí obtrela o brvno, inak sa už neudialo nič, čo by viedlo ku zmene skóre. Colchoneros tak dostali potrebný impulz po dvoch prehrách, snáď ho využijú tým najlepším spôsobom.

66. Griezmann (Tiago)

Víťazstvo v Eindhovene zariadil jediným gólom Saúl. (zdroj: clubatleticodemadrid.com)

Po katastrofálnom meststkom derby čaká Atlético ďalší zápas na domácej pôde, v piatom stretnutí základnej skupiny Ligy majstrov privítajú PSV a budú chcieť odčiniť mimoriadne trpkú prehru s Realom. No hoci Colchoneros posledné dva ligové zápasy prehrali bez jediného streleného gólu, v Lige majstrov ostávajú jediným stopercentným mužstvom, po štyroch víťazstvách zo štyroch zápasov majú istotu postupu vo vrecku a budú bojovať s Bayernom o vírazstvo v skupine. Mnohí po víkende odpísali Atlético z boja o domáci titul, a hoci to Simeone nikdy otvorene neprizná, vyzerá to, že kontinentálna milionárska súťaž má pre červenobielych tú najvyššiu prioritu.

Domáci majú k dispozícii prakticky všetkých hráčov s výnimkou dlhodobo zraneného Augusta, podľa niektorých zdrojov by sme sa v tomto zápase mohli dočkať určitých rotácií. V útoku by mal nastúpiť Gameiro namiesto Torresa, po menšom zranení by sme mohli uvidieť v zostave i Gaitána, no a po dlhšom čase hernej absencie, z ktorého väčšinu zapríčinilo taktiež zranenie, by sa do zostavy mohol vrátiť Josema Giménez. Počas tréningov skúšal Simeone zostavu s Vrsaljkom na kraji obrany, no taktiež i s dvojicou GabiKoke v srdci zálohy, pričom táto dvojica bola v minulých týždňoch podrobená kritike.

Na predzápasovej tlačovke pôsobil Diego Simeone dojmom, že sobotné zbabrané derby už hodil za hlavu a sústredí sa len na nadchádzajúci zápas s PSV. Čiže osvedčené ‚od zápasu k zápasu‘. „Naším cieľom je víťazstvo,“ uviedol argentínsky kouč. „Kontroverzie, rôzne situácie… všetko takéto je len súčasťou hry. Zaujíma ma víťazstvo, to je jediné, na čom záleží.“ No proti Eindhovenu to nebude jednoduché, čo sa ukázalo už vlani v šestnásťfinálovom dvojzápase, kedy o postupujúcom rozhodol až penaltový rozstrel. „Čaká nás súper, ktorý taktiež potrebuje vyhrať, no my sa chceme dostať na čo najlepšiu pozíciu v skupine, je to pre nás veľmi dôležité,“ zdôraznil Simeone.

Ani celok z Eindhovenu neohuruje svojou aktuálnou formou, vyhrali len dva z posledných desiatich zápasov vo všetkých súťažiach. Na postup zo skupiny už nemôžu pomýšľať, stále je však v hre tretie miesto a s ním vyraďovacia fáza Európskej ligy. Spomedzi štvorice zranených hráčov, ktorí nebudú môcť zasiahnuť do stretnutia vyzerá byť najväčšou stratou motor zálohy Andres Guardado. Jorrit Hendrix, Joshua Brent a Jürgen Locadia taktiež nie sú k dispozícii. Predposledný zápas skupiny odohrá Atlético v stredu, 23. novembra od 20:45 pod vedením bieloruského arbitra Alexeja Kulbakova.