Atlético Madrid CZ/SK

“Situace uvnitř Atlética nebyla v poslední době dobrá, obměna mu pomůže,” tvrdí Jesús García Pitarch

05/06/2011 14:22 // Sebyk // 1 583 zobrazení // zdroj: marca.com

Téměř po celou dobu svého působení v Atléticu se na jeho hlavu snášela tvrdá kritika fanoušků, velkou měrou se však podílel na vytvoření nejlepšího týmu, který Los Colchoneros měli od legendární sezony 1995/96. Dnes již bývalý sportovní ředitel Atlética Madrid Jesús García Pitarch se v rozhovoru pro španělský deník Marca rozpovídal o poměrech v současném Atléticu, o důvodech svého odchodu nebo o tom, že kritika jeho práce mu přijde směšná.

Vaše působení v Atléticu je u konce. Jak se cítíte?

Dobře. Jsem v klidu a velmi šťastný.

Jak jste se dozvěděl o tom, že končíte?

Nebyla to otázka jednoho krátkého rozhovoru, jednoho okamžitého rozhodnutí, spíše k tomu vše dlouhodobě směřovalo. Můj profesionální vztah s ředitelem Gil Marínem nebyl v posledních měsících nejlepší. Osobně jsem proti němu nikdy nic neměl, ale bylo tam příliš mnoho věcí, které brzdily náležitou komunikaci mezi jednotlivými sekcemi klubu. Podobné problémy tam ostatně byly vždy.

Proč vše podle vás dospělo k takovéto situaci?

Mám svá vysvětlení. Čtvrtého února jsem odevzdal Gilovi a Cerezovi zprávu, ve které jsem se snažil identifikovat příčiny dotyčných problémů a poměrů v klubu. Vyjádřil jsem své obavy nad tím, kam až vše může vést a nakonec se tyto obavy i naplnily. Oba dva znají můj názor a znali ho ostatně vždy. Pokusil jsem se jim vše otevřeně vysvětlit, sice jsem byl velmi kritický, ale snažil jsem se to vše podat ve velmi laskavém a jemném tónu. Oni si mou zprávu přečetli a doufám, že s mými úvahami souhlasili a že jim byly přínosné.

Podle všeho vám bylo nabídnuto prodloužení smlouvy…

Ano, je to tak. V říjnu mi Gil nabídl prodloužení, odpověď jsem mu poslal třetího listopadu přesně v 15:33. Řekl jsem mu, že k prodloužení kontraktu není vhodná doba a situace. Když jsem si tu zprávu po sobě nedávno zpětně četl, uvědomil jsem si, že jsem udělal nejlepší možné rozhodnutí. Ta situace zůstala stejná.

Nelitujete svého rozhodnutí?

Samozřejmě vždy přemýšlíte o tom, co by se stalo, kdybyste učinili jiné rozhodnutí, ale to je složité…

Byl někdo vaším rozhodnutím zklamaný?

Rozhodně. Jsou však situace, kdy se nějaký čas daří, ale pak se dařit prostě přestane. Myslím, že jsem se rozhodl skončit v pravý čas.

Odcházíte v době, kdy na tom klub není nejlépe…

Teď nastalo období, kdy z prostředí klubu odchází spousta lidí, ale nemám pocit, že by situace byla špatná – naopak. Nemyslím si, že touto obměnou klub nějak ztratí – je tam mladý tým, klubová struktura je pevná a konsolidovaná. Atlético je v dobrém stavu.

Co si myslíte o jmenování Caminera?

Skvělá volba. Jak on, tak Aguilera budou mít plnou podporu vedení i fanoušků a myslím si, že se jim v Atléticu bude velmi dařit. Jsou to výjimeční lidé. Víc netřeba říkat, sami uvidíme.

Co si myslíte o rozruchu, který je v poslední době kolem osoby Kun Agüera?

Jeho odchod je věc, se kterou svým způsobem počítáte – víte, že se tak jednou stane, ale nepřipouštíte si, že by to mohlo přijít tak záhy. Všichni Atléti si asi přáli, aby ještě pár let vydržel, ale…prostě se to stalo teď a všechno to navíc hatí jádro celého našeho projektu. K tomu aféry s Forlánem, předtím Simãem, odchod Quiqueho a mé maličkosti…to vše je součástí velké přeměny, která Atlético čeká.

Mluvil jste s Kunem o jeho záměrech?

Bavili jsme se spolu po jeho hattricku na Mallorce. To, co jsme si řekli, ale zůstane jen mezi námi.

Chápete pozici klubu, který se snaží zabránit jeho odchodu do Realu Madrid?

Naprosto. Pro fanoušky by odchod Agüera byl už tak dost bolestivý a kdyby ještě odešel k největším rivalům do Realu…to by bylo obrovské zklamaní, něco, co si do této doby nikdo nedokázal připustit.

Odchází vlastně i De Gea…

De Gea vždycky tvrdil, že veškerá vyjednávání nechá až na konec sezony – a to vlastně také udělal. Není mu vlastně co vytýkat, protože jeho přístup a chování byly vzorové a výkony fenomenální. Teď už mu vlastně jen zbývá učinit vlastní rozhodnutí a nakonec bude hrát tam, kde bude chtít hrát. I kdyby nakonec v dohledné době odešel, zanechal by nesmazatelnou stopu.

Stihl jste podniknout nějaké kroky k tomu, abyste přivedl nového trenéra?

Když jsem o to byl požádán, tak jsem na příslušné trenéry vyslovil svůj názor. S žádným z nich jsem ovšem osobně nemluvil.

Teď když jste odešel, na které jméno byste si vsadil?

Odešel jsem a vše, co k tomu mohu říci je to, že ať se novým trenérem stane kdokoliv, přeji klubu mnoho zdaru a aby si udržel úroveň z uplynulých sezon, které se poměrně vydařily.

V čem Quique v této sezoně podle vás selhal?

Téměř v ničem.

Proč ale tedy o jeho odchodu bylo jasno už několik posledních měsíců?

Kvůli narušení soudržnosti, jednoty, pohody, vyrovnanosti a vzájemné podpory v rámci jednotlivých sekcí klubu. Týkalo se to sportovního ředitele, kouče, ale i hráčů. Tohle je oblast, ve které měl klub asi jednat jinak.

Myslíte, že se klub mohl vyhnout konfliktu s Forlánem?

Nerad komentuji specifické případy, ale je to tak, že od ledna byl klub ve špatné situaci, nedokázal si zachovat soudržnost, vzájemnou podporu a důvěru, což jsou velmi důležité hodnoty, které tu předtím byly. V Atléticu sice vždy bylo napětí, byl cítit obrovský tlak zvenku, také různé aféry, občas špatné výkony nebo výsledky, ale zároveň v něm byla soudržnost a stabilita. Tento rok se to však změnilo. Zvenku vše nejdříve vypadalo poměrně klidně, protože Quique si udržoval absolutní podporu vedení i hráčů, ale důvěra uvnitř v rámci klubu byla ztracená.

V „novém“ Atléticu bude zachován Pitarchův odkaz. Přichází Adrián, Miranda, Sílvio

Tihle hráči jsou součástí našeho projektu – ne jen Pitarchova, ale všech lidí, kteří se podíleli na jejich příchodu. V současném klubu je ostatně stále cítit vliv Aguirreho, Abela i Quiqueho. Celý kádr se nerozprodá jen kvůli tomu, že odcházím.

Je vám jasné, že vaše odvedená práce se teď stane předmětem rozborů různých novinářů?

Čas ukázal, že pokud jsme udělali něco špatně, tak toho bylo velmi málo. Je mi jasné, že třeba už zítra vyjde nějaký článek, ve kterém mě nějaký novinář zkritizuje a řekne, že přestup Forlána je z mé strany snad jediný, kterému se nedá nic vytknout. Ale myslím, že ani transfery Filipeho, Godína, Ujfalušiho nebo Reyese se nebudou nijak zvlášť probírat. Čas je nejlepší lékař – všechno spraví a spravil. Co se Cabrery, Gallegose a vlastně i Méridy týče, tak se ještě uvidí. Oba Uruguayci byli mezi deseti nejlepšími jihoamerickými hráči do dvaceti let. Doufám, že všichni tři v budoucnu dostanou prostor ukázat svoje schopnosti a jejich příchody budou hodnoceny kladně. Pokud se jeden z nich neprosadí, všichni si budou pamatovat, že jsem to byl já, kdo ho přivedl. V tomhle je moje práce nevděčná.

Cítil jste, že vás fanoušci příliš nemusí?

Ne, myslím, že součástí mé práce jsou situace, v nichž jako sportovní ředitel musíte chránit vedení, trenéra nebo hráče. To znamená i čelit kritice a zároveň zajistit, aby odpovědnost za případné úspěchy i neúspěchy byla rovnoměrně rozložena mezi odpovídající sekce klubu. Kritika je vlastně součástí mojí práce, pozice a platu. Je pravda, že jsem nikdy necítil takovou přízeň fanoušků jako některá z legend klubu nebo držitelé doublu, ale cítil jsem se respektovaný, ceněný a myslím, že spousta fanoušků mě měla ráda.

Jste překvapený nákupem Gabiho?

Ne.

Kdybyste byl stále sportovním ředitelem Atlética, přivedl byste ho?

Nepřísluší mi odpovídat na podobné otázky.

Na vaši hlavu se snáší kritika za předražené nákupy…

Je to tím, že do mojí bilance se počítá spousta hráčů, jejichž příchod nebyl moje práce. Jako sportovní ředitel jsem za nové hráče utratil asi 150 milionů euro, na prodejích jsme však vyinkasovali 120 milionů – finanční bilance tedy není tak hrozná. Na to, že za posledních pět let Atlético pětkrát hrálo evropské poháry, zahrálo si tři finále a z toho dvě vyhrálo, mi ta kritika přijde až směšná.

Co považujete za svůj největší úspěch?

Jsem obzvláště potěšen atmosférou v kabině a tím, jak hráčský kádr dohromady funguje. Kdykoli přišel někdo nový, tak se velmi dobře přizpůsobil a nemuselo se dělat mnoho změn.

A vaše největší chyba?

Několik chyb jsem udělal, o některých už byla řeč, ale já bych byl nerad, aby moje prohlášení měla nějaký vliv na hráče a chod klubu.

Jakou byste si dal za svou práci známku?

Takovéhle věci nejsou pro mě. Jsem spokojený, protože i přes omezené finanční možnosti jsme byli schopni dosáhnout cílů, které jsme si vytyčili. Pamatuji si na den, kdy jsem se poprvé sešel s Gil Marínem – bylo to přes společného přítele v jednom baru. Postavil přede mě velikou výzvu – řekl mi: „Za posledních deset let Atlético nedokázalo dosáhnout žádného většího úspěchu. Pomoz mi vrátit tým do Evropy.“ A povedlo se – od doby, co jsem přišel, jsme každý rok hráli evropské poháry. Víc netřeba říkat.

Když mluvíte o Atléticu, tak mluvíte v první osobě…

Myslím, že dnes je ze mě Atlét a vlastně první problém, který jsem v rámci svého odchodu musel řešit, bylo jak vysvětlit synovi, že už nebudu součástí Atlética.

Co je Atlético?

To se nedá vysvětlit. Přeroste vás a pohltí. Naučil jsem se žít se vším tím trápením, které mi přinášelo, naučil jsem se z něj dokonce svým způsobem těšit. Měl jsem ale hlavně tu možnost vidět a vychutnat si radost Atlétů v Hamburku, Liverpoolu, Lisabonu, Athénách…všechny tyhle pocity jsou k nezaplacení a jsou velmi blízko absolutnímu štěstí.

A teď? Pokračujete v Zaragoze?

Mám za sebou pět let neuvěřitelně intenzivní práce a nemyslím teď na nic jiného než na odpočinek. Nabídka již ale byla přijata a práce začíná už v červnu. Upřímně řečeno, příliš mě to netěší . Nejlepší období ve funkci sportovního ředitele je od listopadu do ledna, ale teď mám koneckonců novou příležitost k práci, novou výzvu. Všechno v mé práci se vlastně odvíjí od pracovního a přestupového trhu.

Komentáře (0)

Žádné komentáře.


Komentáře

No trackbacks yet.